Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komentář: Nezaměstnanost v Česku nejvýše od roku 2017

Komentář: Nezaměstnanost v Česku nejvýše od roku 2017

10.02.2025 10:11
Autor: Dominik Rusinko, Patria Finance

Podíl nezaměstnaných dle metodiky MPSV vzrostl v lednu na 4,3 % z prosincových 4,1 %. Jde o vyrovnání maxim dosažených v covidovém roce 2021 a nejvyšší úroveň od roku 2017.

Počet nezaměstnaných na úřadech práce vzrostl v lednu o zhruba 14 000 na 320 516, zatímco počet neobsazených volných pracovních pozic se snížil o přibližně 163 000 na 83 323. Prudký pokles počtu neobsazených pracovních pozic je způsoben změnou metodologie. Údaje tak nejsou meziměsíčně srovnatelné, neboť Úřad práce nově vyřadil z evidence nabídky starší šesti měsíců.

Pro zimní měsíce je typický nárůst nezaměstnanosti z důvodu absence sezónních prací, kvůli čemuž se do evidence Úřadu práce hlásí například pracovníci ze stavebnictví. Ve větší míře se na úřady práce hlásí také živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost. 

Ochlazení na českém trhu práce ale není pouze sezónní záležitostí. Po sezónním očištění vzrostla nezaměstnanost za poslední rok z 3,7 % na 4,0 %. Hlavním důvodem je slabý růst ekonomiky a již dva roky trvající poklesu průmyslové výroby, které se postupně propisují na trh práce. 

V celoevropském porovnání patří ale Česko nadále k premiantům s nejnižší mírou nezaměstnanosti. Její současný nárůst je tak spíše normalizací situace na pracovním trhu, který není důvodem k panice. Na druhé straně je pravdou, že akumulace negativních rizik v čele s nejistým vývojem průmyslu a možným zvýšením cel je varovným signálem. V průběhu nejbližších měsíců může tudíž nezaměstnanost setrvat poblíž současných úrovní spíše než klesat, jak by odpovídalo typickému vývoji z předchozích letech.



Čtěte více:

ČNB by měla snižovat sazby opatrně, Trump zastavuje ražbu penny a zavede cla na ocel a hliník, evropské futures jsou v zeleném
10.02.2025 8:52
Úřad práce dnes zveřejní údaje o lednové nezaměstnanosti v Česku. ČNB...
Rozbřesk: Co dává ECB prostor pro nižší sazby a Trump volá po dalších vyšších clech
10.02.2025 9:04
Odborný aparát ECB v pátek publikoval ostře sledovanou aktualizaci odh...
Viceguvernérka ČNB: Bitcoin není vhodný pro devizové rezervy
10.02.2025 9:56
Bitcoin není vhodným aktivem pro rezervy centrální banky, ale je třeba...
Nezaměstnanost v Česku v lednu vzrostla na 4,3 procenta
10.02.2025 9:54
Nezaměstnanost v Česku v lednu vzrostla na 4,3 procenta z prosincových...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.05.2026
9:57Víkendář: Fakta jsou druhořadá, u lidí rozhodují emoce
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce
16:05Atraktivita stříbra je po loňské rally pryč. Vysoké ceny způsobily erozi poptávky, pokles může pokračovat
14:45SpaceX snižuje cílovou valuaci před IPO po zpětné vazbě investorů
13:19Perly týdne: Otevřené dveře pro růst zlata a elektrické Ferrari
11:44Braňo Soták k výsledkům Dellu: AI cyklus neřekl poslední slovo, poslední kvartály naznačují opětovnou akceleraci  
11:42Philip Morris ČR snížil dividendu na 1100 Kč na akcii
10:42HDP zpomalilo na začátku roku kvůli zahraničnímu obchodu, mzdy jsou překvapivě silné
10:30Dell se dál veze na vlně AI. Akcie po výsledcích vyskočily až o 40 procent
10:12Prodloužené příměří posílá ropu dolů, akcie v Evropě reagují vlažně  
9:25Umělá inteligence odhaluje tajemství stovky let starých šifrovaných textů
9:08Rozbřesk: Adopce AI zdražuje počítačovou techniku a nečekaně tlačí jádrovou inflaci vzhůru
8:54Wall Street na maximech díky naději na příměří USA–Írán, evropské futures jsou smíšené  
6:05Bernstein: Kupuj vše, co potřebuje AI. Prodávej to, co AI může dělat
28.05.2026
22:01Nasdaq překonává historické maximum  
17:10Marže mířící k dalším rekordům a znárodňování technologických firem
17:08Stát prodal dluhopisy za 20,1 mld. Kč, objem emise překročil původní plán
15:59Hodnota čipových firem letos vzrostla o 82 procent na 5,7 bilionu dolarů
15:55Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo, o 1,6 procenta
15:35Akcie Nebiusu nezastavují. Jejich růst nově podpořila nemalá investice fondu zaměřeného na AI

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data