Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fidelity International o Číně: Na co by se měli investoři zaměřit v souvislosti se změnou politiky

Fidelity International o Číně: Na co by se měli investoři zaměřit v souvislosti se změnou politiky

20.02.2025 6:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína čelí řadě ekonomických problémů – potížím v sektoru bydlení, přetrvávajícímu riziku deflace, slabé spotřebitelské poptávce a možnosti zvýšení cel ze strany USA. Analytici společnosti Fidelity International, kteří v zemi působí, však vidí řadu oblastí s potenciálem, protože vláda se v roce 2025 chystá podpořit růst.

V loňském roce, kdy se Čína potýkala s řadou hospodářských problémů, se znovu objevily pochybnosti o investování v Číně. Náš každoroční průzkum mezi analytiky však ukazuje, že vládní stimulační opatření zřejmě podle očekávání zmírní ekonomický tlak a zlepší zisky v řadě odvětví.

Analytici společnosti Fidelity mají vysoká očekávání ohledně fiskální a měnové politiky v Číně v roce 2025: více než 70 % z nich tvrdí, že měnová politika bude mít pozitivní dopad na základní ukazatele společností, zatímco více než 80 % z nich tvrdí totéž o plánech ve fiskální oblasti.

„Ekonomika zpomaluje,“ říká Eric Tse, akciový analytik čínských automobilových společností. „Zpomalení by však měla kompenzovat stimulační politika na podporu domácí spotřeby a snížení převisu nabídky.“

Obrat k růstu

Poté, co měsíce dílčích opatření nevedly k oživení ekonomiky, představila Čína koncem loňského roku rozsáhlý balíček stimulačních opatření – včetně snížení úrokových sazeb, podpory trhu s nemovitostmi a nabídky občanům vyměnit staré výrobky za dotované novější modely ve snaze zvýšit spotřebu. Vedoucí představitelé se na prosincové konferenci Central Economic Work Conference, která vytyčuje hospodářské cíle na příští rok, rovněž zavázali k rozšíření fiskálních výdajů a uvolnění měnové politiky.

Vytváření poptávky se pro Čínu stalo vysokou prioritou. Na začátku roku 2025 vláda rozšířila program výměny výrobků pro spotřebitele a zvýšila financování modernizace průmyslových zařízení. Eric Zhu, akciový analytik zabývající se spotřebním sektorem, tvrdí, že tyto pobídky povedou k postupnému oživení tohoto segmentu ekonomiky. Dosud se jen těžko vzpamatovával.

„Číňany ze střední třídy, kteří mají nadměrné úspory a poptávají obměnu a modernizaci, to povzbudí k tomu, aby více utráceli za velké zbytné výrobky, jako jsou spotřebiče, nábytek a spotřební elektronika,“ říká. „Čína navíc uvolňuje vízovou povinnost pro cizince, což podpoří příjezdový cestovní ruch, což zase pomůže pohostinství, cestovnímu ruchu a dalším souvisejícím spotřebitelským odvětvím.“

Graf 1: Analytici zabývající se Čínou vkládají velké naděje do fiskální politiky

Jaké jsou vaše očekávání ohledně dopadu fiskální politiky na vaše společnosti?

ah

Graf ukazuje procento analytiků, kteří odpověděli na otázku „Jaká jsou vaše očekávání ohledně dopadu fiskální politiky na vaše společnosti?“. Analytici, kteří odpověděli „žádný dopad“, v grafu zobrazeni nejsou. Zdroj: Fidelity International, leden 2025.

Graf 2: Analytici zabývající se Čínou vkládají velké naděje i do měnové politiky

Jaká jsou vaše očekávání ohledně dopadu měnové politiky na vámi pokrývané společnosti?

ag

Graf ukazuje procento analytiků, kteří odpověděli na otázku „Jaká jsou vaše očekávání ohledně dopadu měnové politiky na vámi pokrývané společnosti?“. Analytici, kteří odpověděli „žádný dopad“, v grafu zobrazeni nejsou. Zdroj: Fidelity International, leden 2025.

Výhled, pokud jde o zisk

Panuje však nejistota ohledně toho, zda budou takováto stimulační opatření stačit k úplnému vyrovnání kombinace strukturálních ekonomických problémů a potenciálních amerických cel. Domácí poptávka se jen těžko zvedá, protože přetrvávající propad na trhu nemovitostí a slabý trh práce dál oslabují důvěru spotřebitelů a podnikatelů. To zvyšuje deflační tlaky i přesto, že centrální banka uvolnila měnovou politiku.

Vedle domácích překážek bude působit i tlak ze zahraničí. Americký prezident Donald Trump, který nastoupil do úřadu na začátku tohoto měsíce, pohrozil, že na čínské zboží uvalí až 60procentní cla. Podle našeho průzkumu 11 % analytiků tvrdí, že geopolitická rizika budou mít výrazně negativní dopad na základní ukazatele čínských společností, což je nejvíce na světě. Dvě třetiny z nich předpokládá mírně negativní dopad, což je nejvíce v celé Asii.

Graf č. 3: Analytici zabývající se Čínou očekávají další negativní dopady geopolitických faktorů

Jaký dopad očekáváte, že bude mít geopolitické riziko na ziskovost vámi pokrývaných společností v příštích 12 měsících?

au

Graf znázorňuje procento analytiků, kteří odpověděli na otázku „Jaký dopad očekáváte, že bude mít geopolitické riziko na ziskovost vašich společností v příštích 12 měsících?“. Žádný analytik nezvolil možnost „výrazně pozitivní dopad“. Zdroj: Fidelity International, leden 2025.

Vzhledem k tomu, že vítěz přetahované mezi stimulačními opatřeními a makroekonomickými problémy ještě není jasný, méně než polovina (44 %) analytiků zabývajících se Čínou očekává, že marže jejich společností v příštích 12 měsících mírně vzrostou, zatímco v případě Japonska je to 67 % a v ostatních asijských zemích 56 %. Z respondentů zabývajících se Čínou 44 % odhaduje, že marže zůstanou stejné, a 11 % odhaduje mírné zhoršení.

„Manažerské týmy společností zaměřených na domácí trh budou potřebovat, aby se podnikatelská dynamika zvýšila, než budou mít větší důvěru investovat,“ říká Teddy Gao, akciový analytik zabývající se společnostmi s malou tržní kapitalizací. „Platí ovšem, že společnosti zaměřené na vývoz budou zvyšovat kapitálové výdaje, aby přemístily kapacity mimo Čínu.“

Více než polovina (56 %) analytiků tvrdí, že úroveň důvěry manažerských týmů je stejná jako v loňském roce. Pouze 28 procent je pozitivnější.

Zářné výjimky

Analytici společnosti Fidelity ale objevili v Číně mnoho příběhů napříč odvětvími, které jim dávají důvod k optimismu.

Duanting Zhai, akciový analytik v sektoru zdravotnictví, očekává v roce 2025 postupné zlepšování základních ukazatelů čínských společností vyrábějících zdravotnické vybavení, které těží z vládního programu na podporu výměny zboží.

Nejdůležitější podle ní je, že domácí hráči mají tendenci rychle modernizovat své technologie a snižovat rozdíly oproti globálním konkurentům, což jim pomůže získat podíl na trhu v dlouhodobém horizontu.

Dividendy a zpětné odkupy akcií se dostávají do popředí zájmu firem. Alex Dong, akciový analytik zabývající se společnostmi vyrábějícími základní spotřební zboží, říká, že akcie s udržitelnými zisky a rostoucími výplatami dividend budou v době postupného oživování spotřebitelské poptávky odolnější.

Přibližně 60 % čínských analytiků očekává, že jimi sledované společnosti v letošním roce mírně zvýší celkovou výplatu dividend. To je více než 38 % v Asii (bez Číny a Japonska), i když tato hodnota stále zaostává za Japonskem, kde je tento podíl téměř 90 % - nejvyšší na světě.

Tváří v tvář obchodním sankcím USA Čína zvýšila podporu místního polovodičového průmyslu a snaží se být ve výrobě čipů soběstačná. Domácí výrobci polovodičových nástrojů začínají dosahovat pokroku ve vývoji sofistikovanějších strojů na výrobu pokročilých čipů.

„Čínští dodavatelé zařízení stále ještě dohánějí americké a japonské lídry,“ říká Allen Yang, akciový analytik zabývající se polovodiči. „Čínští výrobci čipů však kvůli geopolitické situaci aktivně nahrazují západní dodavatele domácími možnostmi. Vidím velký potenciál pro růst tržeb domácích výrobců zařízení.“

Dalším zajímavým příběhem je zahraniční expanze čínských společností. „Přední čínští výrobci baterií a dodavatelé autodílů vybudovali výrobní závody v zahraničí, aby lépe využili příležitostí, které nabízí éra elektrifikace a digitalizace,“ říká analytik Tse.

„Velké investice čínských společností do výzkumu a vývoje a přístup na největší světový trh s elektromobily jim pomohou udržet si vedoucí postavení v oblasti technologií a posílit konkurenční výhodu oproti mezinárodním konkurentům,“ dodává. „Čínští dodavatelé s dominantním podílem na trhu budou schopni přenést zvýšení nákladů v důsledku rostoucích protekcionistických opatření na zákazníky.“

Přestože do plného hospodářského oživení v Číně zbývá ještě kus cesty, je pravděpodobné, že se bude dařit právě těm podnikům, které posílily svou odolnost a které budou po realizaci dalších stimulačních opatření možná ještě živější než dříve.

Autoři: Monica Li, Judy Chen

 

Čtěte více:

Trump se sejde s Putinem, Musk představí nejchytřejší AI a v USA se dnes neobchoduje
17.02.2025 8:55
Dnes se na amerických a kanadských trzích neobchoduje kvůli svátku Dne...
Ozvěny mnichovské bezpečnostní konference: Šokovaní Evropané po Trumpových krocích kolem Ukrajiny dohánějí zpoždění
17.02.2025 8:44
Neměli by být překvapení. Přesto byli evropští představitelé v posledn...
Rozbřesk: Český pracovní trh pozvolna ochlazuje, koruna se slabým dolarem na pozitivní vlně
17.02.2025 9:19
Český pracovní trh pozvolna ochlazuje, jak ostatně ukázaly i poslední ...
Hypomonitor: Objem hypoték v lednu klesl meziměsíčně o pět pct na 22,6 mld. Kč
17.02.2025 10:12
Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypotéky za 22,6 miliardy...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y