Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pár slov k tvrdosti inflačních cílů a inflaci jako výhradně monetárním jevu

Pár slov k tvrdosti inflačních cílů a inflaci jako výhradně monetárním jevu

18.02.2025 12:29

Můžeme říci, ž vlhkost vzduchu na daném místě v daném čase je ovlivněna celou řadou faktorů. Zrovna tak ale platí, že je výhradně „vodním“ jevem – vždy nakonec závisí na tom, kolik vodní páry ve vzduchu je. Poměrně často je rozporováno to, že inflace je vždy výhradně peněžním/monetárním jevem. Je to ale podobné jako s onou vlhkostí vzduchu. A souvisí to s tím, co můžeme nazvat tvrdostí inflačních cílů.

Když jsem tu o inflaci jako peněžním jevu psal před pár lety, jako protinázor zaznělo například to, že ceny energií nezajímá, co dělají centrální banky se svou monetární politikou a peněžní nabídkou. Já nesouhlasím. Představme si nějaký šok na nabídkové straně trhu s ropou. Ten prudce tlačí ceny energií nahoru a následně nahoru celou cenovou hladinu. K tomu si představme centrální banku (nejlépe Fed) s extrémně tvrdým inflačním cílem. Tedy centrální banku, kterou nezajímá ekonomická aktivita, zaměstnanost, ani postupné a dlouhodobé dosahování inflačního cíle. Chce ho mít hned a za každou cenu tam, kde „má být“.

Taková centrální banka by postupovala extrémně razantně, prudce by zvedla sazby a snižovala peněžní nabídku. Ne o pár procentních bodů, ale třeba desítky. A svého cíle by dosáhla i když za naprosto neadekvátních nákladů na straně zaměstnanosti a ekonomické aktivity. Dá se to velmi, velmi zjednodušeně představit i tak, že pokud kvůli nabídkovému šoku poroste dolarová cena ropy třeba o 10 %, ale Fed teoreticky sníží peněžní bázi na polovinu, pro cenu ropy bude rozhodující spíše druhý, než první faktor. Mírně řečeno.

Centrální banky mají ale ve srovnání s uvedenými příklady inflační cíle velmi měkké. Tj., snaží se jich dosáhnout jen postupně a s velkým ohledem na ekonomickou aktivitu a zaměstnanost. Pak to budí dojem, že inflace není ani zdaleka jen monetárním jevem, ale ona je. V tom smyslu, že konečným „trumfem“ je vždy množství peněz v ekonomice. Pokud také třeba hovoříme o tom, že nějaká centrální banka „není schopná“ dosáhnout inflačního cíle, měli bychom přesněji řečeno hovořit o tom, že jej není schopná dosáhnout s danými explicitními a implicitními omezeními. Danými opět hlavně tím, jak (ne)chce poškodit ekonomickou aktivitu a zaměstnanost. Nebo je dokonce zdevastovat.

Fed, ECB a další banky mohou tedy vždy zahýbat s peněžní nabídkou (a/nebo cenou peněz) tak razantním způsobem, že to eliminuje vše ostatní. To, že se tak v praxi většinou z dobrých důvodů neděje, na tom nic nemění. Inflace je v tomto smyslu „výhradně“ monetárním jevem, - je „vždy v konečném důsledku“ monetárním jevem. Množství peněz a jejich cena je vždy tím, co nakonec rozhodne, i když se to nezdá kvůli jejich relativně umírněným změnám (ve srovnání s tím, co by bylo teoreticky možné).

Výše uvedené píšu dnes i ve spojitosti s onou pomyslnou tvrdostí inflačních cílů. Včera jsme se dívali na predikce Natixisu týkající se vývoje produktu a inflace v hlavních světových ekonomikách. Viděli jsme, že v USA by podle očekávání banky měla být inflace ještě v příštím roce nad 2 % (v eurozóně letos). Pokud by přitom ve výše uvedeném duchu byly cíle extrémně tvrdé, již nyní by inflace byla zpět u 2 % kvůli drastickému monetárnímu utažení dopadajícímu tvrdě na celou ekonomiku (pokud by se podařilo nepřestřelit směrem dolů). Dnešní tabulka ale ukazuje, že obě centrální banky budou (podle predikcí) sazby snižovat:

ajaj
Zdroj: X

Inflace tedy není na 2 %, podle Natixisu by neměla být ani do konce příštího roku (v USA) a sazby půjdou přesto dolů. V tomto smyslu tedy jde o cíle dost měkké, ale ona měkkost (či tvrdost) je dost relativní. Poslední inflační čísla v USA to možná změnila, ale ještě nedávno zaznívaly názory, že Fed by měl snižovat sazby mnohem více jako prevenci rizika recese. Jinak řečeno, z takového pohledu šel Fed za inflačním cílem stále příliš tvrdě.

Třeba pan El-Erian i nyní tvrdí, že Fed by neměl být 2 % cílem „posedlý“. Jinak řečeno, tento ekonom radí k větší měkkosti cíle. Motivací mu je pravděpodobně obava o to, že přílišná tvrdost (z jeho pohledu) by nesla neproporcionální náklady na straně ekonomické aktivity. Samostatnou diskusí je pak prodleva, s jakou monetární politika ekonomiku ovlivňuje. V případě predikcí pro USA ale hovoříme o tom, že inflace nebude (v průměru) na cíli ani příští rok a sazby již jdou dolů od září (a Natixis počítá s dalším poklesem). Tím vším přitom nechci říci, že Fed by měl postupovat tvrději – je to svým způsobem i poukázání na to, jak moc dávají centrální banky pozor i na neinflační cíle (vyřčené i nevyřčené).

 

Čtěte více:

Ze sedmičky výjimečných technologických akcií k zaostávající šestce?
18.02.2025 6:04
Na CNBC hovořili o „zaostávající šestce“, tedy o populárních technolog...
Zpomalující Spojené státy, zrychlující eurozóna, inflace stále nad cílem – predikce Natixisu pro další dva roky
17.02.2025 18:43
Podle Natixisu poroste americké hospodářství v letošním roce 2,1 % tem...
Kofola překonala odhady, USA a Rusko jednaly samy o Ukrajině a futures jsou v zeleném
18.02.2025 8:43
Kofola včera oznámila výsledky nad odhady. Nejvyšší diplomaté USA a Ru...

Váš názor
  •  
    20.02.2025 11:52

    Inflace se týká bezesporu peněz, protože inflace není nic jiného než pokles kupní síly peněz. Z tohoto hlediska jistě lze o inflaci hovořit jako o "peněžním jevu", a to již z definice inflace. Nicméně tvrdit, že inflace je VÝHRADNĚ peněžním jevem je totální a neudržitelný nesmysl. Příčiny růstu/poklesu inflace/deflace mohou být jak peněžní tak i nepeněžní. To je zcela zjevný fakt, z kterého jasně plyne, že inflace nikdy nebyla výhradně peněžním jevem. To, že se centrální banky snaží více nebo méně úspěšně ovlivnit inflaci také peněžními nástroji, nezpůsobuje, že inflace je výhradně peněžním jevem. Centrální banky používají i jiné než peněžní nástroje. Např. verbální snahy o ovlivnění chování ekonomických subjektů apelem na jejich spotřebitelské nebo producentské chování. Těmito nepeněžními nástroji mohou centrální banky rovněž inflaci ovlivňovat. Nástroje centrálních bank jimiž se snaží ovlivňovat inflaci, tedy zjevně také nejsou VÝHRADNĚ peněžní. A konečně představa, že centrální banka může efektivně a přímo ovlivňovat množství peněz v ekonomice (nebo se o to cíleně pokoušet), je v současnosti také zcela lichá. Úvaha, že inflace by byla výhradně peněžním jevem, pokud by centrální banky tvrdě sledovaly své inflační cíle je také zcela absurdní. Přece centrální banky nezničí ekonomiku jenom proto, že díky tomu se inflace stane výhradně peněžním jevem. Koncept inflace jako výhradně peněžního jevu v prostředí tvrdého vymáhání inflačních cílů je tak zjevně zcela absurdní a navíc i velmi nebezpečný.
    Richard Fuld
Aktuální komentáře
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)