Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Slabé investice nemají výrazný dopad na středoevropské pracovní trhy, zatím…

Rozbřesk: Slabé investice nemají výrazný dopad na středoevropské pracovní trhy, zatím…

17.03.2025 9:13
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Přestože nejnovější údaje o HDP napříč střední Evropou potvrdily opatrné zrychlení tempa růstu, investiční aktivita a zahraniční poptávka zůstávají poměrně slabé. Zatímco celkový HDP vzrostl mezičtvrtletně o 0,5 % v Maďarsku, o 0,7 % v Česku a o 1,3 % v Polsku, tvorba hrubého kapitálu (cca investice + zásoby) poklesla ve všech třech zemích včetně Polska, kde investiční aktivita v předchozích dvou letech celkem rychle rostla. 

Poměrně slabé investiční prostředí, které bylo zejména v případě Česka a Maďarska spojeno s nedostatečnou výkonností zpracovatelského průmyslu, však zatím nevedlo k dramatickému ochlazení na trhu práce v regionu. Harmonizovaná míra nezaměstnanosti zůstala v uplynulém roce v Česku (2,6 %) a v Maďarsku (4,2 %) téměř beze změny, zatímco v Polsku dokonce poklesla (na 2,7 %). Nicméně podíváme-li se konkrétně na zaměstnanost ve zpracovatelském průmyslu a na údaje o registrované nezaměstnanosti, zejména v případě českého trhu práce už obrázek zdaleka tak růžový není. 

Počet osob zaměstnaných ve zpracovatelském průmyslu v posledním roce a půl neustále klesá a ve srovnání s rokem 2019 je v Polsku nižší přibližně o 2 %, v Maďarsku o 3 % a v Česku dokonce o 7 %. Ostatní odvětví zatím i v případě Česka dokázala kompenzovat snižování počtu pracovních míst ve zpracovatelském průmyslu, ale nemusí tomu tak být napořád. Podíváme-li se pak na národní údaje o registrované nezaměstnanosti (které mohou ve srovnání s harmonizovanými šetřeními Eurostatu lépe zachytit zlomové momenty), míra registrované nezaměstnanosti se v poslední době výrazněji zvýšila zejména v Česku na 4,3 % (meziročně o 0,3 p.b. více a nejvyšší úroveň od února 2021). 

Do budoucna nepředpokládáme další výrazné zhoršení situace na trzích práce ve střední a východní Evropě, ale spíše stabilizaci, která půjde ruku v ruce se stabilizací investičního prostředí. Proč? Současné slabé investiční prostředí lze částečně přičíst nervozitě pramenící z obchodního napětí po zvolení Donalda Trumpa. Tato nejistota může pravděpodobně ještě nějakou dobu přetrvávat, ale neměla by „potřebnou“ investiční aktivitu v regionu omezit navždy. Za druhé, regulační nejistota v automobilovém sektoru s vysokou pravděpodobností také vedla k odkládání investic v segmentu automotive napříč střední Evropou. Ještě nedávno se automobilový segment obával sankcí, pokud by výrobu spalovacích motorů výrazně neomezil již v roce 2025. Nyní se zdá, že Evropská komise souhlasí s flexibilnějším přístupem k vymáhání pravidel a nabízí automotivu více „prostoru“ pro transformaci a investice. A v neposlední řadě mohou investicím v regionu pomoci i velké fiskální plány sousedního Německa, které se příští rok potkají s “konečným termínem” pro dokončení projektů z fondu odolnosti a obnovy (recovery and resilience fond). Pokud investice naskočí, domníváme se, že i pracovní síla ve zpracovatelském průmyslu by se měla stabilizovat a přestat klesat v celé střední a východní Evropě. 


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna se v pátek už příliš nedokázala radovat z finální dohody Němců na rozvolnění fiskálních pravidel a stagnuje v okolí 25,00 EUR/CZK. Tento týden je na domácí čísla chudší a v hledáčku investorů mohou být vedle dynamiky eurodolaru a globálních výnosů také poslední komentáře centrálních bankéřů před blížícím se zasedáním ČNB.

Eurodolar
Eurodolar zůstává spíše ve vleku politiky (německá fiskální bazuka, americká cla a Ukrajina), ale stojí za to připomenout výsledek americké spotřebitelské nálady. Spotřebitelská důvěra University of Michigan vykázala v pátek nejhorší možnou kombinaci prudkého poklesu důvěry (z 64,7 na 57,9, přičemž zejména složka očekávání spadla z útesu 64,0 na 54,2) a prudkého skoku v inflačních očekáváních (1letá 4,9 % z 4,3 %, 5-10letá 3,9 % z 3,5 %). Pozoruhodné je, že tento stagflační narativ měl na eurodolar omezený dopad, ale uvidíme, zdali se nevrátí jako bumerang ve středu, kdy zasedá Fed (a může na vysoká inflační očekávání reagovat jestřábím způsobem). 
Pokud do hry opět nevstoupí (geo)politika, tak by hlavní pozornost trhu mohly poutat americké maloobchodní tržby za únor. Půjde o další klíčové číslo z pohledu hodnocení aktuálního tempa růstu HDP v 1. čtvrtletí (připomeňme, že náš Stopař i nowcast atlaského Fedu je nyní záporný).

Akcie
Hlavní americké indexy dokázaly v závěru minulého týdne korigovat pokles, a i přes horší data spotřebitelské důvěry dokázaly posílit. I přes páteční růst uzavřel index S&P 500 týden ve ztrátě a jde o čtvrtý týden v řadě, kdy index oslabil. Jde o nejdelší sérii poklesů od listopadu loňského roku. V pátek byl zaznamenán slabší zobchodovaný objem, který byl o 10 % nižší než měsíční průměr. Růst byl hnán zejména volatilními akciemi, jako je Tesla a Nvidia. Zajímavé zprávy se objevily u společnosti Apple. Akcie Apple, možná i díky růstu indexu, dokázaly posílit a investoři tak nereagovali na zprávy negativně. Akcie v pátek přidaly 1,82 %. Hlavní akciové indexy uzavřely páteční den následovně: S&P 500 +1,99 %, Nasdaq 100 +2,49 % a Dow Jones +1,65 %.

 
 

Čtěte více:

Slok vnímá známky zpomalování, Yardeni hovoří o zvykání si na chaos a dlouhodobých přínosech vládní politiky
16.03.2025 14:25
Torsten Slok z investiční společnosti Apollo na CNBC hovořil o tom, že...
Invesco: Evropské akciové trhy rostou, zatímco americký akciový trh klesá
17.03.2025 6:24
V roce 2025 jsme zatím ve výkonnosti trhu zaznamenali velkou změnu. In...
Víkendář: Jak to nyní vidí v Kanadě?
15.03.2025 8:52
Kanadský ekonom David Rosenberg byl hostem na BNN Bloomberg, kde hovoř...
Víkendář: Trump Kanadě udělal službu. A Rosenbergův jednoduchý vzorec hodnoty zlata
16.03.2025 8:55
Kanadský ekonom David Rosenberg míní, že americká ekonomika znatelně p...
Investiční tipy: Komentáře k výsledkům za 4Q24
15.03.2025 13:30
S&P 500 vykázal za Q4 2024 růst zisků o 14,3 %, což je nejvyšší hodno...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2025
22:02Z růstu do propadu: Technologické hvězdy Wall Street nestačily na tlak z výnosů  
17:45Ziskové žně a chybějící investiční boom
17:14Merz: Německo bude dávat na armádu 3,5 procenta HDP a na infrastrukturu 1,5 procenta
16:47Moody's zlepšila výhled ratingu společnosti ČEZ z negativního na pozitivní
16:23Americké akcie pokračují v pozvolném poklesu  
15:10Morgan Stanley mění pohled na evropské banky, mají potenciál porazit trh
14:47Cena plynu pro evropský trh vystoupila na šestitýdenní maximum
12:53DoubleLine Capital: Pokles sazeb není namístě
11:42Akcie i dluhopisy pod tlakem, ropa stoupá. Izrael údajně zvažuje úder na Írán  
9:08Rozbřesk: Nižší ceny průmyslových výrobců versus vyšší zemědělské ceny = stabilita sazeb
9:06Korejská KHNP podala kasační stížnost na opatření k Dukovanům
8:51Nová cílovka pro Erste od Morgan Stanley, Evropa zahájí poklesem  
20.05.2025
22:09Začíná korekce na akciích v USA?  
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y