Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?

Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?

25.05.2025 8:13
Autor: Redakce, Patria.cz

Influenceři na sociálních sítích se stali silným reklamním kanálem, ale reklama na sociálních sítích je stále málo regulovaná a vymáhání pravidel je omezené. Na stránkách VoxEU to na základě své nové studie tvrdí Daniel Ershov a jeho kolegové, podle nichž „drtivá většina komerčního obsahu na sociálních sítích není influencery, kteří jej zveřejňují, řádně označena.“ Spotřebitelé tak nejsou schopni rozlišit komerční a nekomerční obsah. 

Autoři studie uvádějí, že platformy sociálních médií v posledních 20 letech získaly na popularitě a vlivu a nyní ovlivňují nákupní zvyklosti řady spotřebitelů, „a dokonce i politickou diskuzi a volby.“ Pro inzerenty se tyto platformy staly důležitým kanálem i díky využívání influencerů. Ti jsou často vnímáni jako běžní uživatelé sociálních sítí a jejich podpora produktů a služeb značky je tak považována za autentičtější než „přímá“ reklama od dané značky. Tradiční reklamní kanály se řídí řadou pravidel včetně omezení týkajících se reklamy pro děti, omezení reklamy na finanční produkty a povinným zveřejňováním veškerého placeného komerčního obsahu. 

Právní prostředí pro tzv. influencer marketing a reklamu na sociálních sítích je však mnohem volnější. Panují nejasnosti ohledně rozsahu, v jakém se na ně tradiční pravidla a normy vztahují. Kromě toho může podle expertů časté zveřejňování příspěvků influencerů fungujících jako reklama snížit jejich autenticitu a učinit je tak méně atraktivními pro inzerenta. Regulační orgány po celém světě se přitom pokusily zavést některé formy zveřejňování informací. Obvykle pomocí hashtagů, jako je „#ad“, aby minimalizovaly potenciální zmatek spotřebitelů. Vymáhání takové regulace zveřejňování je však často problematické a omezené. 

„Například v USA nebyl žádný influencer pokutován za nezveřejňování informací a pouze jedna společnost dostala malou pokutu. Nezveřejňování reklamy influencerů se přitom stává i důležitým politickým problémem, zejména proto, že influenceři produkují více placeného politického obsahu“, píše se ve studii. Ershov a jeho kolegové analyzovali související data a tvrdí, že skutečně existuje značné množství reklam, které nejsou jasně označeny. V průměru přibližně 95 % příspěvků, které model vědců označuje jako sponzorované, neobsahuje žádné relevantní informace o tom, že jde o reklamu. 

„Zjistili jsme také, že značky v tradičních odvětvích, jako jsou BestBuy, FootLocker a Disney, dodržují pravidla s větší mírou a zveřejňují více informací. Naproti tomu sponzorovaný obsah produkovaný mladšími značkami a značkami, které jsou populárnější na sociálních sítích, má menší pravděpodobnost toho, že bude označen jako reklama. Vzhledem k tomu, že mladší značky se pravděpodobně více spoléhají na influencery, celková míra zveřejňování relevantních informací o reklamě pravděpodobně zůstane nízká,“ zmiňují vědci.

Rozsah nezveřejňování informací by neměl být problémem, pokud uživatelé sociálních médií snadno rozliší mezi nezveřejněným sponzorovaným obsahem a organickým obsahem. „Naše doplňková analýza však naznačuje, že tomu tak není. V průzkumech provedených na platformě Amazon Mechanical Turk jsme požádali uživatele sociálních médií, aby klasifikovali náhodně vybraný vzorek 500 zveřejněných sponzorovaných příspěvků… Zjistili jsme, že pouze 66 % uživatelů dokázalo správně identifikovat sponzorované příspěvky,“ dodávají vědci. 

Zdroj: VoxEU



Čtěte více:

Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
24.05.2025 14:33
Nedávné výkyvy na trhu zvýšily obavy investorů do akcií z volatility t...
Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
24.05.2025 8:10
Trumpova obchodní politika „je emocionálně koherentní, ale ekonomicky ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět
16:50Ochlazení na akciovém trhu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data