Vrací se mánie kolem meme akcií, kdy se retail hrne do silně shortovaných společností s nízkými cenami akcií ve snaze rychle zbohatnout, zpět na scénu? Začátkem tohoto týdne vystřelily raketově nahoru akcie americké realitní platformy Opendoor Technologies, v úterý převzal otěže maloobchodní řetězec obchodních domů Kohl’s a ve středu zase kralují společnosti GoPro a Krispy Kreme.
Už jsou tomu čtyři roky, co amatérští tradeři seskupení v diskuzi WallStreetBets na sociální síti Reddit spojili síly a vyhnali akcie GameStop či AMC o stovky procent nahoru, což mj. vedlo k uzavření hedgeového fondu Melvin Capital Management. Nyní se zdá, že se situace začíná opakovat.
Stejně jako v roce 2021 se tak děje v době široké tržní euforie: hlavní americký index S&P 500 je na historickém maximu, Bitcoin se za méně, než rok zdvojnásobil a ETF fond Cathie Woodové ARK Innovation, jenž čelil letům slabých výnosů, letos vzrostl o více než 34 procent.
„Nedávný růst, který byl v počáteční fázi z velké části poháněn nákupem akcií a hlavních indexů velkých společností ze strany individuálních investorů, mnohé povzbudil k rizikovějším typům investování,“ míní Steve Sosnick, hlavní stratég společnosti Interactive Brokers.
Po růstu Opendooru o stovky procent se hitem stala společnost Kohl's. Cena akcií této firmy se v úterý v jednu chvíli více než zdvojnásobila, den nakonec akcie uzavřely v plusu o 37 procent. Ve středu pak z fóra WallStreetBets vykrystalizovaly další dvě společnosti: výrobce outdoorových kamer GoPro a koblihový řetězec Krispy Kreme. Akcie obou firem v premarketu rostly o 63 procent, respektive 33 procent. Naproti tomu senzace z pondělí Opendoor se dále propadala, ve středečním premarketu o dalších devět procent, upozornil server CNBC.
Stejně jako Opendoor je i GoPro poraženou penny akcií, která se letos obchodovala trvale pod jedním dolarem. Za posledních pět dní už ale akcie vzrostly o 160 procent. Krispy Kreme je rovněž velice levná akcie, jež se prodávala kolem čtyř dolarů za kus, za posledních pět dní ale vyletěla o desítky procent až k pěti dolarům.

FOMO efekt na scéně
Oproti roku 2021, tedy covidovému období, kdy byla možnost utrácení omezená, je však situace v některých pohledech jiná. Ještě před třemi měsíci akcie prudce klesaly, když americký prezident Donald Trump představil svůj rozsáhlý celní plán, a mnoho běžných Američanů stále bojuje s vysokými cenami. Ti, kdo mají peníze na utrácení, navíc nemají nouzi o alternativy, ať už jde o sportovní sázení nebo řadu investičních možností do kryptoměn.
Navzdory všem rizikům však profesionální i amatérští obchodníci naplno riskují, což některé odborníky znepokojuje - poukazují na iracionální nadšení, které vytváří bublinu, jež je odsouzena k prasknutí. Je to strach, který získává na důvěryhodnosti, jelikož takzvané „hloupé peníze“ zaplavují rizikové společnosti s malou nebo žádnou ziskovostí, píše Bloomberg.
„Nová maxima přiživují strach z promeškání příležitosti (FOMO). Zdá se, že na trh proudí značné množství likvidity,“ řekl Michael Arone, hlavní investiční stratég společnosti Investment Management.
Drobní investoři jsou nyní klíčovou součástí amerického akciového trhu a tvoří 20,5 procenta celkového objemu. Ba, co víc, obchodní aktivita s akciemi s cenou pod pět dolarů za kus tvoří více než 26 procent celkového objemu obchodování, uvádí Jefferies Electronic Trading Solutions.
Risk typu „všechno, nebo nic“ ze sázky na určitou meme akcii byl v roce 2021 poněkud snesitelnější, protože vládní stimulační balíčky pomohly udržet úspory Američanů. Dnes je ovšem trh práce slabší, úrokové sazby jsou vyšší a povinné splátky studentských půjček byly obnoveny. To některé analytiky vede k předpovědím, že růst meme akcií bude odeznívat mnohem rychleji.
Jiní pak spatřují návrat k meme akciím jako přirozené uvolnění potom, co v první polovině roku byli investoři vyděšení prudkými propady na trhu po Trumpově „Dni osvobození“. Když ale prezident platnost cel pozastavil a na trzích se časem rozšířil trend TACO („Trump vždycky vyměkne“), tak se akciový trh zotavil a S&P 500 nyní dosahuje historických maxim.
Zdroj: Bloomberg, CNBC