Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komise pro cenné papíry vydala výkladové stanovisko k uveřejňování tzv. manažerských obchodů

Komise pro cenné papíry vydala výkladové stanovisko k uveřejňování tzv. manažerských obchodů

16.11.2005 15:41
Autor: 

Dne 13. října 2005 vydala Komise pro cenné (dále jen „Komise“) stanovisko k pojmu „Osoba podílející se na rozhodování emitenta“ podle § 125 odst. 5 zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZPKT“).

Účelem tohoto stanoviska je dle Komise upřesnění okruhu osob podléhajících povinnosti informovat Komisi o každé transakci s kótovanými cennými papíry (resp. i jinými investičními nástroji přijatými k obchodování na regulovaném trhu) nebo investičními nástroji od nich odvozenými, kterou učinili na vlastní účet.

Právní úprava uveřejňování tzv. manažerských obchodů má pomoci lepší kontrole činnosti kótovaných společností a umožňuje zefektivnit dozor nad kapitálovým trhem. Při výkladu příslušných ustanovení ZPKT je potřeba vycházet z komunitární právní úpravy, a to zejména ze směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2003/6/ES, o zneužívání trhu, a ji provádějících směrnic. Současné znění § 125 odst. 5 ZPKT totiž překračuje požadavky směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2003/6/ES, o zneužívání trhu a prováděcí směrnice č. 2004/72/ES k této směrnici na vymezení osob s povinností hlásit tyto tzv. manažerské obchody. Proto bylo potřeba tento okruh osob dále upřesnit.

Dle Komise nelze považovat jak akcionáře, tak ani osoby ovládající emitenty kótovaných cenných papírů (vyjímaje pouze případy smluvního koncernu), za osoby, na něž by se povinnost hlásit výše uvedené transakce vztahovala. Osobami, na něž se však taková povinnost vztahuje, budou zejména členové orgánů emitenta, a to jak statutárního orgánu, tak i dozorčí rady, bez ohledu na to, zda se bude jednat o právnické či fyzické osoby. Povinnost se vztahuje dále též na vedoucí zaměstnance, kteří mají pravidelný přístup k vnitřním informacím emitenta a pravomoc přijímat manažerská rozhodnutí ovlivňující budoucí rozvoj a obchodní plán emitenta.

Závěrem je vhodné zdůraznit, že Poslanecká sněmovna momentálně projednává vládní návrh novely zákona o podnikání na kapitálovém trhu, která, mimo jiné, dokončí implementaci směrnice č. 2003/6/ES a ji provádějících směrnic. Přijetí této novely ZPKT lze očekávat počátkem roku 2006.

Lukáš Zahrádka

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data