Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Snaha najít dokonalé bezpečí je zatraceně nebezpečná...

26.8.2005 17:12
Autor: Petr Žabža, Patria Finance

Mnoho komentátorů a finančních periodik v posledních několika týdnech věnovalo velké množství prostoru tématu rizika, jeho měření, kvantifikování a zejména omezení. Existuje však konsenzus, jaký typ rizika mají vlastně na mysli?

Obecné typy rizik – zejména ve vztahu k investičnímu prostředí – jsou vcelku dobře známy. Tržní riziko je rizikem pohybu ceny jednotlivých instrumentů, ať už ve vztahu k sentimentu investorů na daný produkt nebo k povšechnému vývoji jednotlivých ekonomik, sektorů nebo firem. Úrokové riziko má vliv na valuaci všech instrumentů, které přináší „pevný výnos“. Inflační riziko hrozí znehodnocením reálné hodnoty příjmu nebo aktiv. Kreditní riziko se opět vztahuje k instrumentům s pevným výnosem. Měnové riziko ovlivňuje hodnotu Vašich zahraničních investic.

Mezi investičními profesionály se však v poslední době rozmohl názor, že téměř každé riziko je škodlivé a mělo by tedy být pokud možno kompletně eliminováno. Pionýry v této oblasti jsou zejména britské penzijní fondy, které se – s mírným přispěním státu – rozhodly alokovat větší část svých aktiv do pevně úročených instrumentů, bez ohledu na fundamentální výhodnost tohoto kroku. Nelogičnost tohoto uvažování je patrná zejména v porovnání s tím, jak atraktivní jsou v tomto okamžiku britské akcie. Podobná nelogičnost možná vedla také k poslední vlně zájmu o hedge-fondy, které byly zcela evidentně nabízeny jako nízkorizikový, ne-li úplně bezrizikový, produkt. Smutným faktem ovšem je, že krátkodobé tržní riziko je zcela nevyhnutelné a pro investora s dlouhodobými cíly by mělo být naprosto irelevantní.

Mnoho nezávislých pozorovatelů však nyní vyslovuje názor, že ve své snaze řídit krátkodobé riziko poklesu ceny aktiv mnoho investičních fondů a jejich správců selhává v plnění klíčového cíle – dlouhodobém a konzistentním zhodnocení svěřených prostředků. Dalo by se možná říci, že uvedené fondy nahradily jeden typ rizika (krátkodobé tržní riziko) rizikem jiným – pracovně jej nazývejme rizikem stádovitého chování. Uvedený trend se však nevyhnul ani hedge-fondům. Ty nahradily (všudypřítomné) tržní riziko rizikem přehnané závislosti na finančních modelech.

Tento relativně nebezpečný trend „čtvrtletního hodnocení“ výkonností – vytvořený tlupou některých prázdných hlav na Wall Street – vedl k vytvoření kultu „krátkodobosti“ a podpořil další infantilizaci finančních trhů. Posledním důkazem je široce publikovaný názor, že hedge-fondy by měly přinášet pouze a jedině kladné zhodnocení. Pokud se jim to (v jakkoli marginální formě) nepodaří, finančním tiskem se rychlostí ohně roznese vlna obav z krachu celého sektoru a fondy čelí masivním odkupům.

Pokud si ve vyhledávači najdete stránku Google a zadáte klíčové slovo „precautionary principle“, dostanete se kromě jiného na text přednášky Freda L. Smithe jr. nazvanou „Moving beyond the Precautionary Principle: the case for unbiased risk management“. Kromě hory jiných (výsostně užitečných věcí) zde zazní následující myšlenka – „Snaha po nalezení bezpečí v současném světě s sebou vždy nese nutnost (s rozmyslem) podstupovat určitá rizika. Největším rizikem je však snaha o nalezení perfektně bezpečného světa spíše než světa bezpečnějšího“. Určitá míra rizika je v rámci dosažení pokroku zcela nezbytná zejména proto, že nutí jednotlivce, korporace a státy pokud možno objektivně srovnávat krátkodobé náklady s dlouhodými přínosy. Snaha eliminovat riziko „a priori“ vede ke stagnaci...


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
  3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
  13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
  13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
  14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)