Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Visegradská čtyřka zaostává…

Visegradská čtyřka zaostává…

18.05.2005 15:52

Od května 2005 již šest z deseti nových členských zemí Evropské unie vstoupilo do kursového systému známého pod zkratkou ERM II, členství jež je povinným předstupněm členství v samotné eurozóně, a tedy přijetí jednotné evropské měny. V květnu 2007 by tedy mohli eurem platit občané Kypru, Malty, Slovinska, Estonska, Lotyšska a Litvy.

Je samozřejmě otázka, zda se tak skutečně stane a zda všech šest zemí v systému ERM II vydrží celé dva roky bez vážnějších otřesů. Je však nyní již nezpochybnitelné, že největšími „loudaly“ mezi novými členskými zeměmi jsou čtyři země, které měly tvořit „předvoj“ v integraci. Jde o země Visegrádské čtyřky, tedy Českou republiku, Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Ještě v polovině 90. let se právě tyto čtyři země (s výjimkou Slovenska, které řešilo specifika Mečiarova vládnutí) dohadovaly, kdo je premiantem transformace a kdo vstoupí první do EU, OECD, EMU či kam ještě. Bohužel, nějak při tom dohadování pozapomněly na provádění ekonomických reforem a nyní stojí před nečekaným faktem, že z premiantů jsou problémové případy.

Pomalost a váhavost zemí Visegrádské čtyřky je vidět i z jednoduchého srovnání jejich rozpočtové situace se situací v dalších šesti nových členských zemích EU. Česká republika plánuje do roku 2006 schodky rozpočtu mezi 4-5 % HDP. Maďaři jsou nyní dokonce nad hladinou 5 % HDP a do roku 2006 se to moc nezlepší. V Polsku sice vláda plánuje rychlou konsolidaci schodku z loňských více než 5 % HDP až k hladině 3 % v roce 2006, ale vláda v létě končí a plány té nové mohou být jiné.

Situace je trošku jiná na Slovensku, kde se sice udržuje deficit okolo 4 % HDP, ale alespoň se lze utěšovat že část deficitu „financuje“ dlouhodobě prospěšné daňové a důchodové reformy.

Rozpočtová situace vypadá velmi odlišně v baltských zemích. Estonsko se pohybuje stále v mírném přebytku rozpočtu a i deficity rozpočtů v Lotyšsku a Litvě jsou pod kontrolou a pohybují se okolo 2 % HDP. Stejně je na tom Slovinsko. Dobrodružnější je rozpočtová politika ostrovních zemí Malty a Kypru, ale i jejich schodky by příští rok měly být pod hranicí 3 % HDP.

Je tedy nyní na čtyřech zemích Visegrádu, aby šly do sebe a svoje rozpočtové hospodaření daly do pořádku. Jestli pak vstoupí do eurozóny v roce 2008 či 2010 je vcelku vedlejší.

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
  • Divné srovnání
    19.05.2005 7:59

    Jak je možné srovnávat miniekonomiky Lotyšska, Litvy, Estonska,¨Malty a Kypru s ekonomikami Polska a dalších zemí Visegrádu? V maličké ekonomice je daleko snadnější provést radikální změny než např v Polsku. Takové články jsou silně zjednodušující a zavádějící tak jako mnoho jiných vyloženě teoretických přístupů FSV a pana Schneidera.
    Černý
Aktuální komentáře
20.09.2024
22:14Volby online: Česko volí krajské zastupitele a část Senátu
22:01Wall Street lehce v záporu  
17:48Americká akciová výjimečnost pokračuje
17:14J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
17:03Prezident Pavel jmenuje k 1. prosinci do bankovní rady ČNB ekonoma bankovní asociace Jakuba Seidlera
17:02EK hodlá poskytnout Ukrajině půjčku v hodnotě až 35 miliard eur
17:02Firemní zprávy narušují optimismus o ekonomice a akcie korigují zisky  
15:58Uber bude spolupracovat s Waymo. Evercore ISI jej vidí jako sázku na robotaxíky
15:21Technická analýza: AI může Adobe přinést další růst  
14:54Fidelity International: Snižující se korelace naznačují, že dluhopisy mohou opět plnit zajišťovací role
13:54Než otevře Wall Street: FedEx, Nike  
13:46Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:24Perly týdne: Tlaky na ceny aut, dluhopisy nechtějí agresivní pokles sazeb
12:49Rakouská Raiffeisen Bank International se stahuje z běloruského trhu
12:24Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
12:19Random Thoughts #2: Všechno bude fajn aneb aktualizace Investičních tipů  
10:58Silný akciový trh stále více kontrastuje s hrozbou pro evropskou ekonomiku. Mercedes varuje, akcie otáčejí dolů  
9:03Rozbřesk: Vláda zvyšuje rozpočtový deficit kvůli povodním. Korunu povzbuzuje dobrá nálada na globálních trzích
8:35Další rána pro německý průmysl, Mercedes-Benz zhoršil svůj finanční výhled. Evropa po vydatném růstu tento týden otevře v červeném  
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba