Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Postavení věřitelů v EU dále posílí

Postavení věřitelů v EU dále posílí

5.4.2005 14:48
Autor: 

Je tomu již téměř rok, kdy bylo vydáno nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 805/2004, kterým se zavádí evropský exekuční titul pro nesporné pohledávky („Nařízení“). Nařízení má být dalším z nástrojů, který má přispět k posílení postavení věřitelů uplatňujících své nároky v jednotlivých členských státech EU.

Na rozdíl od již účinného Nařízení Rady (ES) č. 44/2001 o příslušnosti a uznávání a výkonu soudních rozhodnutí v občanských a obchodních věcech, které zavedlo obecný mechanismus pro uznávání a výkon soudních rozhodnutí, základní výhoda Nařízení spočívá v tom, že při postupu podle Nařízení nebude třeba jakékoli schvalování či uznávání podkladového rozhodnutí (exekučního titulu) soudem, který bude provádět exekuci. Toto by ve svém důsledku mělo vést ke značnému urychlení vykonávacího řízení. Nařízení však nebude bránit věřitelům v postupu podle stávající komunitární právní úpravy.

Nařízení bude možno aplikovat pouze v případech, kdy předmětem exekuce bude tzv. nesporný nárok věřitele. Nařízení definuje nesporný nárok věřitele jako nárok, který buď (i) dlužník v řízení před soudem aktivně uznal např. formě soudního smíru; nebo (ii) podle národní právní úpravy je chování dlužníka v soudním řízení spojeno s účinky uznání nároku věřitele (v České republice lze v této souvislosti hovořit o rozsudku pro uznání nebo o rozsudku pro zmeškání); nebo (iii) dlužník uznal nárok věřitele mimo soudní řízení a to v úřední listině (v České republice se bude jednat o notářský či exekutorský zápis se svolením k vykonatelnosti).

Rozhodnutí resp. úřední listiny obsahující nesporné nároky věřitele budou muset být opatřeny zvláštní doložkou, tzv. potvrzením evropského exekučního titulu, přičemž vzor této doložky je uveden v příloze Nařízení. Takové exekuční tituly pak bude možno vykonat v národních exekučních řízeních (s výjimkou Dánska) a to podle příslušné vnitrostátní právní úpravy daného členského státu EU.

Vzhledem k tomu, že Nařízení umožňuje vydat rozhodnutí, které může být vykonáno v jiném členském státě i bez přítomnosti dlužníka v příslušném soudním řízení (v České republice např. rozsudek pro zmeškání), zavádí Nařízení tzv. minimální normy pro řízení o nesporných nárocích věřitele. Ty mají mimo jiné zajistit, že dlužníkovi nebude odňato právo účasti na soudním řízení a bude mu tak umožněno efektivně bránit svá práva vůči věřiteli. Nařízení umožní dlužníkům, aby v případě porušení těchto minimálních norem pro řízení o nesporných nárocích věřitele mohli požádat o přezkoumání rozhodnutí (evropského exekučního titulu), které má být podkladem pro exekuci.

Účinnost Nařízení je stanovena na 21. října 2005 a tímto dnem počínaje bude přímo aplikovatelné na území České republiky. Věřitelům se tak opět rozšíří možnost, jak se domoci svých pohledávek vůči dlužníkům z jiných členských států EU.

Aleš Eppinger

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2017
14:47FLASH: Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba