Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Stojí financování amerického hypotéčního zázraku na hliněných nohou ?

24.9.2004 12:09
Autor: 

Svět se zbláznil. Není tomu tak dávno, co jakákoliv (byť vzdáleně) negativní zpráva týkající se společností Fannie Mae a Freddie Mac na dlouhou dobu obsadila první stránky finančního tisku a v televizi by se nehovořilo o ničem jiném. Nyní, v situaci podle mého názoru mnohem vážnější, jsou tyto informace vnímány jako druhořadé a v komentářích se dostávají až za nepodstatný brak. O co jde ?

Na začátek trochu teorie. Fannie Mae a Freddie Mac jsou vládou zřízené - de facto státní - instituce (byť jejich dluhové instrumenty nejsou postaveny na roveň vládním dluhopisům Treasuries), založené za účelem podpory hypotéčního trhu ve Spojených státech. Jejich úkolem je nakupovat od komerčních bank jimi vydané hypotéky, přetvořit je v jiné instrumenty (a uvolnit tak komerčním bankám finanční zdroje na poskytování dalších hypoték) a ty prodat. Nejčastější formou tohoto „novotvaru“ jsou dluhopisy, jejichž splacení je zajištěno podkládajícími hypotékami. Podle posledních odhadů takto obě instituce garantují cca 30 % celého amerického trhu s hypotékami (o celkovém objemu 7,3 bilionu dolarů). Celkový objem jimi vydaných dluhopisů je 1,7 bilionu dolarů, Fannie Mae je po americké vládě druhým největším dlužníkem se závazky ve výši 942 miliard dolarů (podle dat k 31.7.2004). Vezmeme-li tato čísla v úvahu musíme se podivit nad faktem, že ani Fannie Mae ani Freddie Mac nemusely do roku 2002 oznamovat své finanční výsledky americké Komisi pro cenné papíry (SEC).

A nyní to podstatné. Ve středu večer úřad „Office of Federal Housing Enterprise – OFHEO“ – dozorový orgán Fannie Mae a Freddie Mac – publikoval kontrolní zprávu o 198 stranách. Její závěry, nebo alespoň některé z nich, mají potenciál způsobit leckomu hodně špatné spaní. Například:

• Účetní oddělení Fannie Mae nemá potřebnou profesní praxi a zkušenosti. Navíc evidentně nedisponuje efektivním systémem interních kontrolních mechanismů pro vedení účetní evidence společnosti (!!!)
• Fannie Mae v mnoha případech aplikovala postupy, které byly neslučitelné s GAAP - zejména v oblasti účtování derivátů (!!!)
• Některé operace byly využívány se záměrem vyrovnat volatilitu výnosů a prezentovat tak Fannie Mae jako stabilní a konzervativní instituci (!!!)
• V minimálně jednom případě Fannie Mae účetně odložila splacení některých položek, aby umožnila manažerům čerpat bonusy v plné výši (!!!)

Co je ovšem mnohem závažnější – OFHEO vyslovilo názor, že „tyto nálezy vyvolávají pochyby o kvalitě dříve oznámených hospodářských výsledků společnosti, pochyby o výši a adekvátnosti oznamované výše rezerv a pochyby o kvalitě managementu. Celkově došlo k výraznému narušení vnímané bezpečnosti a stability celé firmy“.

Jakkoliv se někdo může snažit význam této zprávy snížit, stále existuje velmi nezávislý arbitr – trh. Cena akcie Fannie Mae se za poslední dva obchodní dny snížila o 11,62 %, konkurenční Freddie Mac propadla o 6,70 %. Podle mě je to na „konzervativní a stabilní společnosti“ (navíc vnímané jako polostátní) poměrně hodně.

Pěkný víkend

Petr Žabža, Patria Direct


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  1:30JP - CPI, y/y
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu