Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

22.6.2004 10:12
Autor: 

Slovensko:
Dlhopisový trh (výnosy) zaznamenal aj tento týždeň pokles. Najviac klesala výnosová krivka v segmente 2 až 4 roky (asi o 10 bodov), kde sa najviac obchodovalo s emisiami ŠD 200 a ŠD 191. Dlhší koniec krivky ostal prakticky nezmenený. Najkratší koniec (peňažný trh a trh FRA) sa pripravuje na ďalšie uvoľnenie menovej politiky. V aktuálnych cenách FRA je započítaná redukcia úrokových sadzieb o 100 bodov v porovnaní so súčasnou sadzbou dvojtýždňového repa NBS (5,0 %). Trhová dvojtýždňová sadzba je však prebytkom likvidity už teraz prakticky stlačená pod úroveň 4,50 %. Na zasadnutí Bankovej rady nevylučujeme pokles sadzieb o 50 bps. Ako správnejší prístup sa nám však javí zaujať politiku „čakať a pozerať“. Od posledných redukcií totiž ešte ubehlo iba málo času, aby sa premietli v reálnej ekonomike. Navyše dynamický rast maloobchodných tržieb ako aj štruktúra HDP ukázali, že domáci dopyt je na vzostupe.

Polsko:
Pro polské dluhopisy byly minulý týden klíčové dvě události. Jednak to byl překvapivě vysoký růst spotřebitelských cen v květnu, který byl zveřejněn v pondělí. Druhou událostí pak byla velmi silná poptávka v aukci 5-letého dluhopisu ve středu. Díky vysoké inflaci se dluhopisy v pondělí silně propadly, vlna výprodejů polských dluhopisů pokračovala i následující den. Zveřejněná inflace dále utvrdila trh v přesvědčení, že RPP na konci měsíce zvýší úrokové sazby. Vysoké výnosy ale nakonec vzbudily zájem investorů, jelikož se domnívají, že jejich hodnota již zcela započítala předpokládaná zvýšení úrokových sazeb. Výsledkem byla překvapivě silná poptávka v aukci pětiletého dluhopisu. Stát nabízel dluhopisy za 2,2 mld. PLN, investoři nakonec požadovaly dluhopisy za 6,53 mld. PLN. Průměrný výnos se tak dostal na 7,584 %. Po dlouhé době tak došlo k vypsání dodatečného tendru ve výši 440 mil. PLN. I v tomto tendru nakonec byla poptávka vyšší než nabídka, když dosáhla 3,1 mld. PLN. Celkově tak dluhopisy na dlouhém konci křivky více než smazaly pondělní ztráty. Výnosy na krátkém konci křivky se nijak nezměnily.

Maďarsko:
Tento týden se trh soustředí na čtvrteční aukci tříletého vládního dluhopisu v tradičním objemu 50 mld. HUF. Nedojde-li přitom na trhu k pozitivní korekci nelze vyloučit, že dojde k podobnému scénáři jako při poslední aukcí pětiletého dluhopisu, kdy AKK v důsledku příliš vysokých výnosů neakceptovala nabídku trhu a raději zkrátila nabízený objem. Celkově lze ovšem konstatovat, že nálada na trhu je negativní, přičemž ani krátkodobý výhled není příznivý, neboť trh si není vůbec jistý v tom jak vyzní další sada důležitých makro-čísel (rozpočet, zahraniční obchod, inflace). Špatná nálada na trhu přitom dále oddaluje šance na pokles oficiální úrokové sazby.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data