Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Předlužené hedge-fondy a "carry-trade" ... je se čeho bát?

28.5.2004 14:24
Autor: 

S tím, jak se americká centrální banka FED pomalu připravuje na zvyšování úrokových sazeb, začíná si značná část laické (ale i odborné) veřejnosti klást otázku - jak se v tomto prostředí zachovají hedge-fondy? Od doby, kdy miliardář George Soros a jím řízené fondy ponížily slovutnou Bank of England v její obraně britské libry, se hedge fondy dostaly do pozice, kdy je jim (možná oprávněně) přisuzována až mýtická schopnost hýbat trhem. V roce 1998 - v situaci, kdy fond Long Term Capital Mgmt. balancoval na hraně kolapsu - se dokonce hlavní banky nechaly newyorským Fedem přemluvit a s trochou skřípění zubů fond jakž takž zachránily.

V současné době rozhodně obavy o to, že některý z hlavních hedge-fondů bude chycen "s kalhotami dole" v okamžiku rostoucích úrokových sazeb, nejsou ani zdaleka tak palčivé, jak tomu bylo v roce 1998. Zejména proto, že dopady skandálu okolo fondu LTCM vytlačily mnoho menších fondů z trhu. Ty, které zůstaly, jsou v mnoha případech o dost "komornější" než před šesti lety. Zavedení jednotné evropské měny euro také odbouralo velkou část měnové arbitráže v rámci eurozóny - živné půdy mnoha hedge-fondů.

Jedna věc ale vrásky na čele mnoha investorům přidělává - valná většina peněz, které hedge-fondy zainvestovaly, je vypůjčená. Otázkou tedy zůstává, co se stane v situaci kdy FED opravdu reálně přistoupí ke zvýšení sazeb a výhoda - plynoucí z možnosti půjčit si hodně levně a investovat s potenciálně vyšším výnosem kdekoliv na světě - se začne pomalu rozpouštět. Tato strategie - známá také jako tzv. carry-trade - je nepochybně hybatelem exploze zájmu o akcie a dluhopisy rozvíjejících se trhů v posledních 2-3 letech.

To, jakým způsobem budou tyto pozice dříve či později rozvazovány, působí hlavní obavy. Hedge fondy - zejména tzv. macro-fondy investující na základě vývoje mnoha makroekonomických ukazatelů - byly totiž v poslední době hlavními hráči jak na trhu Treasuries, tak na mnohem méně likvidních trzích, jako jsou trhy konvertibilních dluhopisů nebo trhy s bondy klasifikovanými jako "junk". Skutečná zkouška ohněm však může přijít v okamžiku, kdy "prime brokers" - banky zajišťující hedge-fondům jejich financování, obchodování a velkou část operativy - utáhnou kohoutek v okamžiku prvních obtíží. Další komplikací je fakt, že mnohé banky si vytvořily jistou formu interních kvazi hedge-fondů - pozice v rámci dealingu, s přístupem k bankovnímu kapitálu, vlastními limity a obsluhované nejlepšími obchodníky. Pokud by se externí hedge-fondy dostaly do potíží, je asi velmi pravděpodobné očekávat, že banky je velmi rychle odříznou od kapitálu a začnou jako první zachraňovat své vlastní zájmy.

Vzhledem k tomu, že hedge-fondy spadají pod mnohem laxnější formu (pokud pod vůbec nějakou formu) kontroly než ostatní instrumenty kolektivního investování, vždy je otázkou odhadu, jak velké toto odvětví vlastně je. Podle jednoho takového odhadu - publikovaného investiční bankou Morgan Stanley - je celkový objem aktiv v těchto fondech na cca 725-750 miliardách dolarů. Pro porovnání, v roce 1997 to bylo podle odhadů Mezinárodního měnového fondu 300 miliard. Pokud však vezmeme v úvahu i úvěry a půjčky, jichž hedge-fondy notně využívají, dostáváme se na 1,5-2 biliony dolarů (při vstupních předpokladech, že 75 % hedge-fondů užívá vypůjčené prostředky a poměr vlastních vůči cizím penězům je cca 1:2). Jenom segment "emerging-markets hedge-funds" narostl v roce 2003 do objemu více jak 40 miliard dolarů.

Možná by se s nimi přeci jenom mělo počítat...

Petr Žabža, Patria Direct

Zdroj: Bloomberg LP, Dow Jones


Váš názor
 • Zvýšení sazeb
  31.5.2004 11:52

  Problém by bylo nečekané zvýšení sazeb, nebo nečekaně vysoké. Pokud to ale všichni čekají, což tak předpokládám bude, tak se podle toho zařídily a nebude to pro ně žádný šok. Pokud by se podle toho nezařídili, tak to nebudou hedge fondy ale amatéři!
  Invst
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
  11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
  14:30USA - CPI, m/m
  20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba