Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak bývalý šéf NYSE k žalobě přišel ...

Jak bývalý šéf NYSE k žalobě přišel ...

25.5.2004 8:26
Autor: 

Po čtyřech měsících usilovné práce newyorského prokurátora Eliota Spitzera se včera na obrazovkách informačních agentur objevila informace, již mnozí sice očekávali, málokdo ji však věřil - E. Spitzer podal žalobu na bývalého CEO New York Stock Exchange Dicka Grassa, jednoho z dalších bývalých ředitelů NYSE a na burzu samotnou. Důvodem je porušení zákonů upravujících neziskové organizace ve státě New York (not-for-profit corporation law), zejména ve vztahu k výši kompenzace vyplacené Dicku Grassovi. Další žalovanou osobu je již zmiňovaný Kenneth G. Langone - bývalý předseda "compensation committee" - a New York Stock Exchange samotná. Ta proto, že porušila příslušné zákony a vyplatila přehnanou kompenzaci.

Tato žaloba je výsledkem 4měsíčního zkoumání kanceláře nejvyššího newyorského prokurátora - jejím závěrem je názor, že ředitelé NYSE nedostávali ve všech případech korektní informace ve vztahu ke 187,5 milionům dolarů vyplaceným burzou jako kompenzace bývalému CEO Dicku Grassovi. V rámci tohoto procesu také E. Spitzer oznámil mimosoudní vyrovnání s jedním z výkonných ředitelů NYSE a s jednou z konzultantských firem - oba dva subjekty přiznaly, že informace poskytované ředitelům byly buďto nepřesné nebo nekompletní. Žalobce žádá příslušného soudce, aby Dicku Grassovi vyplacenou kompenzaci soudně odebral a současně stanovil její "rozumnou" výši.

Mezi další body obžaloby patří:

* Představenstvo NYSE bylo v mnoha případech záměrně mylně informováno ve vztahu k rozličným aspektům finančního vyrovnání D. Grassa. Bývalý nejbližší zástupce D. Grassa - Frank Z. Ashen - připustil, že představenstvu poskytoval "nekompletní, nepřesné nebo zavádějící" informace. V jednom z případů nebylo představenstvo zpraveno o 18 milionech dolarů vyplacených D. Grassovi jako CAP - Capital Accumulation Plan mezi lety 1999-2001. Firma Mercer Human Resource Consulting Co. - pověřená připravit finanční analýzu chystané kompenzace ve výši 187,5 milionu dolarů - uznala, že zpráva pro představenstvo měla "chyby a opomenutí".

* Algoritmus výpočtu platu D. Grassa byl chybný, navíc byl tento algoritmus plně v rukou D. Grassa. Prvotní chyba spočívala ve faktu, že srovnával plat CEO NYSE a CEO největších firem světa - D. Grasso však ve svém rozhodování nebral žádná rizika a NYSE jako nezisková organizace nefungovala a nefunguje na stejných principech jako "normální" korporace. D. Grasso si také sám stanovoval své výkonnostní cíle - fakt, že je také poměrně snadno překonával, je jasný. V mnoha případech NYSE zcela ignorovala svůj vlastní algoritmus výpočtu odměn a vyplatila Grassovi výrazně více, než daný algoritmus naznačoval.

* Podle zákonů státu New York nebyla vyplacená odměna "přiměřená". Zákon upravující jednání a chování neziskových firem státu New York nařizuje, že výše odměny musí být "přiměřená" a "odpovídající vykonané práci". V tomto případě však vyplacená kompenzace výrazně převýšila obě dvě kategorie. Je možná zajímavé podotknout, že odměny D. Grassa mezi roky 1999-2001 byly na skoro stejné výši, jako čistý příjem NYSE v uvedených letech.

Petr Žabža, Patria Direct

(Zdroj: Bloomberg LP)


Váš názor
 • RE...
  25.5.2004 14:13

  Při vší úctě k D. Grassovi - přeci jenom toho 11. září a dny potom zvládl skvěle - si z té burzy udělal docela pěknou trafiku. Něco jako u nás, jenom tady se za to nikdo k soudu tahat nikdy nebude a nevrátí ani floka.
  Batn
 • Zaslouží si ty milióny !
  25.5.2004 14:02

  Ale proč by mu to měli odebírat, když přeci na začátku každého obchodování tak pěkně tleskal ...
  M.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data