Po čtyřech měsících usilovné práce newyorského prokurátora Eliota Spitzera se včera na obrazovkách informačních agentur objevila informace, již mnozí sice očekávali, málokdo ji však věřil - E. Spitzer podal žalobu na bývalého CEO New York Stock Exchange Dicka Grassa, jednoho z dalších bývalých ředitelů NYSE a na burzu samotnou. Důvodem je porušení zákonů upravujících neziskové organizace ve státě New York (not-for-profit corporation law), zejména ve vztahu k výši kompenzace vyplacené Dicku Grassovi. Další žalovanou osobu je již zmiňovaný Kenneth G. Langone - bývalý předseda "compensation committee" - a New York Stock Exchange samotná. Ta proto, že porušila příslušné zákony a vyplatila přehnanou kompenzaci.
Tato žaloba je výsledkem 4měsíčního zkoumání kanceláře nejvyššího newyorského prokurátora - jejím závěrem je názor, že ředitelé NYSE nedostávali ve všech případech korektní informace ve vztahu ke 187,5 milionům dolarů vyplaceným burzou jako kompenzace bývalému CEO Dicku Grassovi. V rámci tohoto procesu také E. Spitzer oznámil mimosoudní vyrovnání s jedním z výkonných ředitelů NYSE a s jednou z konzultantských firem - oba dva subjekty přiznaly, že informace poskytované ředitelům byly buďto nepřesné nebo nekompletní. Žalobce žádá příslušného soudce, aby Dicku Grassovi vyplacenou kompenzaci soudně odebral a současně stanovil její "rozumnou" výši.
Mezi další body obžaloby patří:
* Představenstvo NYSE bylo v mnoha případech záměrně mylně informováno ve vztahu k rozličným aspektům finančního vyrovnání D. Grassa. Bývalý nejbližší zástupce D. Grassa - Frank Z. Ashen - připustil, že představenstvu poskytoval "nekompletní, nepřesné nebo zavádějící" informace. V jednom z případů nebylo představenstvo zpraveno o 18 milionech dolarů vyplacených D. Grassovi jako CAP - Capital Accumulation Plan mezi lety 1999-2001. Firma Mercer Human Resource Consulting Co. - pověřená připravit finanční analýzu chystané kompenzace ve výši 187,5 milionu dolarů - uznala, že zpráva pro představenstvo měla "chyby a opomenutí".
* Algoritmus výpočtu platu D. Grassa byl chybný, navíc byl tento algoritmus plně v rukou D. Grassa. Prvotní chyba spočívala ve faktu, že srovnával plat CEO NYSE a CEO největších firem světa - D. Grasso však ve svém rozhodování nebral žádná rizika a NYSE jako nezisková organizace nefungovala a nefunguje na stejných principech jako "normální" korporace. D. Grasso si také sám stanovoval své výkonnostní cíle - fakt, že je také poměrně snadno překonával, je jasný. V mnoha případech NYSE zcela ignorovala svůj vlastní algoritmus výpočtu odměn a vyplatila Grassovi výrazně více, než daný algoritmus naznačoval.
* Podle zákonů státu New York nebyla vyplacená odměna "přiměřená". Zákon upravující jednání a chování neziskových firem státu New York nařizuje, že výše odměny musí být "přiměřená" a "odpovídající vykonané práci". V tomto případě však vyplacená kompenzace výrazně převýšila obě dvě kategorie. Je možná zajímavé podotknout, že odměny D. Grassa mezi roky 1999-2001 byly na skoro stejné výši, jako čistý příjem NYSE v uvedených letech.
Petr Žabža, Patria Direct
(Zdroj: Bloomberg LP)