Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Černý mrak se stává černějším...

Černý mrak se stává černějším...

7.5.2004 13:15
Autor: 

Během včerejška dostaly globální trhy zase jednu pořádnou infuzi strachu. Je asi zbytečné snažit se určit, který z následujících faktorů byl ten dominantní - americký ekonomický růst (jako kdyby měl být růst zdrojem strachu), růst úrokových sazeb (výnos na státních dluhopisech Treasury je na dvouletých maximech), obavy z růstu úrokových sazeb, růst ceny ropy - ten poslední ale jistě stojí za zmínku. Minimálně ve smyslu četnosti debaty o tomto fenoménu ve finančních (a nejenom finančních) médiích, nemluvě o konkrétním dopadu na každodenní život.

Jak si dovolil na serveru CBC Marketwatch pronést, v nezvykle otevřeném tónu, ekonom Paul Erdman - "blížící se ropná krize svým dopadem a šíří zastíní rok 1973". Můžeme si o tom myslet cokoliv, minimálně to však stojí za pozornost. Tato myšlenka je v tuto chvíli sice zcela nedoložitelná a nelze ji ani statisticky kvantifikovat, není však úplně z "jiného světa". P. Erdman dodává - "V tomto okamžiku jsme konfrontováni se třemi potenciálně velmi ničivými faktory, které - pokud se dále prohloubí - dopadnou na ropný trh velmi silně."

* Rostoucí geopolitická nestabilita v regionu středního východu, která se nyní rozšiřuje mimo Irák také např. do Saúdské Arábie - největšího producenta a exportéra ropy na světě.

* Exponenciální růst poptávky po energiích a surovinách, zejména ropě a jejích derivátech, tažený oživením japonské a americké ekonomiky a nečekaným hospodářským růstem v Číně (která sama a sobě nahradila Japonsko jako největší "konzument" ropy).

* Strukturální zhoršení světových zásob ropy. V tomto okamžiku je zcela evidentní, že se blížíme k vrcholu těžby na známých ropných ložiscích (který se mezi experty na tuto oblast nazývá Hubbertův vrchol) - ten má bohužel sílu obrátit cyklickou poptávkovo-nabídkovou krizi ropného trhu do strukturální ropné krize nepředstavitelných rozměrů.

První bod je sice subjektivní, zcela jistě ale obhajitelný. Po zabití několika pracovníků firmy ABB v Saúdské Arábii doporučil americký velvyslanec všem americkým občanům neprodleně opustit zemi. Včera se sabotéři pokusili zničit část ropovodu spojující jižní ropná pole v Iráku a Sýrii. Podle admirála Davida Nicholse došlo k podobným útokům od invaze do Iráku již více než 75krát.

Druhý bod není něčím, o čem by bylo možno polemizovat. Ani krátkodobé snahy "ochladit" Čínu a její spotřebu jistě nezmění dlouhodobý obraz. Bod 3 je sice diskutabilní, dříve či později však dojdeme do bodu, kdy budeme muset akceptovat, co cena ropy dělá. Včerejší flirt s hranicí 40 dolarů za barel se jistě bude opakovat. Jak vyplývá z analýzy IEA - "Současné podmínky na trhu jsou všechno jenom ne stabilní - částečně díky geopolitickým problémům, jistě ale také díky nízkým produkčním možnostem". Na téma hypotetického růstu dluhodobé průměrné ceny ropy z 25 dolarů na 35 dolarů - "Země eurozóny, jež jsou na dovozu ropy vysoce závislé, v krátkém období utrpí nejvíce - jejich HDP v roce 2004 spadne o půl procenta zatímco inflace o 0,5 pp vzroste. Spojené státy na tom budou o něco lépe - jejich HDP poklesne jen o 0,3 %, především díky domácím možnostem těžby. HDP Japonska oslabí o 0,4 % - zde je skoro 100% závislost na dovezené ropě kompenzována relativně nízkou energetickou náročností".

Petr Žabža, Patria Direct

(Zdroj: Tim Price, Ansbacher Wealth, CBC Marketwatch)


Váš názor
 • Je to tak, nebo přesně naopak
  7.5.2004 16:24

  Čína na pokraji zhroucení (vstup do WTO zvýšil vnitřní tlaky mezi venkovem který likvidují dovozy zemědělských produktů a "zónami", přidejme národnostní konflikty a máme bezva třaskavou směs). Americké pracanty nahradí v Saudské Arábii Indové, Pákistánci, Indonézané... vládnoucí tajtrlíčci se naopak o něco více otevřou americkému kapitálu. Máme před sebou možná rok, kdy se ještě nechají ceny ropy šponovat, zatím se ale šíleným tempem budují nové zdroje Ruskem počínaje a Libyí nekonče. Staví se na úvěr a kalkuluje se s cenou 20 USD/barel. Stačí krátkodobé prolomení 20i dolarové hranice a ropa spadne možná i na 10 dolarů. Stejně je zábavné, jak mudrlanti ve chvílích, kdy je barel á 12 očekávají propad, a když se přiblíží 30i "bojí se" dalšího růstu. Prodávat levně, nakupovat draze, zajímavá strategie.
  Kozina+
  • Re
   10.5.2004 10:33

   3 x LOL !!! Jim Cramer revival aneb nakupujte nakupujte, ale hlavne od nas.
   Skeeter
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů