Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Černý mrak se stává černějším...

Černý mrak se stává černějším...

7.5.2004 13:15
Autor: 

Během včerejška dostaly globální trhy zase jednu pořádnou infuzi strachu. Je asi zbytečné snažit se určit, který z následujících faktorů byl ten dominantní - americký ekonomický růst (jako kdyby měl být růst zdrojem strachu), růst úrokových sazeb (výnos na státních dluhopisech Treasury je na dvouletých maximech), obavy z růstu úrokových sazeb, růst ceny ropy - ten poslední ale jistě stojí za zmínku. Minimálně ve smyslu četnosti debaty o tomto fenoménu ve finančních (a nejenom finančních) médiích, nemluvě o konkrétním dopadu na každodenní život.

Jak si dovolil na serveru CBC Marketwatch pronést, v nezvykle otevřeném tónu, ekonom Paul Erdman - "blížící se ropná krize svým dopadem a šíří zastíní rok 1973". Můžeme si o tom myslet cokoliv, minimálně to však stojí za pozornost. Tato myšlenka je v tuto chvíli sice zcela nedoložitelná a nelze ji ani statisticky kvantifikovat, není však úplně z "jiného světa". P. Erdman dodává - "V tomto okamžiku jsme konfrontováni se třemi potenciálně velmi ničivými faktory, které - pokud se dále prohloubí - dopadnou na ropný trh velmi silně."

* Rostoucí geopolitická nestabilita v regionu středního východu, která se nyní rozšiřuje mimo Irák také např. do Saúdské Arábie - největšího producenta a exportéra ropy na světě.

* Exponenciální růst poptávky po energiích a surovinách, zejména ropě a jejích derivátech, tažený oživením japonské a americké ekonomiky a nečekaným hospodářským růstem v Číně (která sama a sobě nahradila Japonsko jako největší "konzument" ropy).

* Strukturální zhoršení světových zásob ropy. V tomto okamžiku je zcela evidentní, že se blížíme k vrcholu těžby na známých ropných ložiscích (který se mezi experty na tuto oblast nazývá Hubbertův vrchol) - ten má bohužel sílu obrátit cyklickou poptávkovo-nabídkovou krizi ropného trhu do strukturální ropné krize nepředstavitelných rozměrů.

První bod je sice subjektivní, zcela jistě ale obhajitelný. Po zabití několika pracovníků firmy ABB v Saúdské Arábii doporučil americký velvyslanec všem americkým občanům neprodleně opustit zemi. Včera se sabotéři pokusili zničit část ropovodu spojující jižní ropná pole v Iráku a Sýrii. Podle admirála Davida Nicholse došlo k podobným útokům od invaze do Iráku již více než 75krát.

Druhý bod není něčím, o čem by bylo možno polemizovat. Ani krátkodobé snahy "ochladit" Čínu a její spotřebu jistě nezmění dlouhodobý obraz. Bod 3 je sice diskutabilní, dříve či později však dojdeme do bodu, kdy budeme muset akceptovat, co cena ropy dělá. Včerejší flirt s hranicí 40 dolarů za barel se jistě bude opakovat. Jak vyplývá z analýzy IEA - "Současné podmínky na trhu jsou všechno jenom ne stabilní - částečně díky geopolitickým problémům, jistě ale také díky nízkým produkčním možnostem". Na téma hypotetického růstu dluhodobé průměrné ceny ropy z 25 dolarů na 35 dolarů - "Země eurozóny, jež jsou na dovozu ropy vysoce závislé, v krátkém období utrpí nejvíce - jejich HDP v roce 2004 spadne o půl procenta zatímco inflace o 0,5 pp vzroste. Spojené státy na tom budou o něco lépe - jejich HDP poklesne jen o 0,3 %, především díky domácím možnostem těžby. HDP Japonska oslabí o 0,4 % - zde je skoro 100% závislost na dovezené ropě kompenzována relativně nízkou energetickou náročností".

Petr Žabža, Patria Direct

(Zdroj: Tim Price, Ansbacher Wealth, CBC Marketwatch)


Váš názor
 • Je to tak, nebo přesně naopak
  7.5.2004 16:24

  Čína na pokraji zhroucení (vstup do WTO zvýšil vnitřní tlaky mezi venkovem který likvidují dovozy zemědělských produktů a "zónami", přidejme národnostní konflikty a máme bezva třaskavou směs). Americké pracanty nahradí v Saudské Arábii Indové, Pákistánci, Indonézané... vládnoucí tajtrlíčci se naopak o něco více otevřou americkému kapitálu. Máme před sebou možná rok, kdy se ještě nechají ceny ropy šponovat, zatím se ale šíleným tempem budují nové zdroje Ruskem počínaje a Libyí nekonče. Staví se na úvěr a kalkuluje se s cenou 20 USD/barel. Stačí krátkodobé prolomení 20i dolarové hranice a ropa spadne možná i na 10 dolarů. Stejně je zábavné, jak mudrlanti ve chvílích, kdy je barel á 12 očekávají propad, a když se přiblíží 30i "bojí se" dalšího růstu. Prodávat levně, nakupovat draze, zajímavá strategie.
  Kozina+
  • Re
   10.5.2004 10:33

   3 x LOL !!! Jim Cramer revival aneb nakupujte nakupujte, ale hlavne od nas.
   Skeeter
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
  3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
  13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
  13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
  14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)