Česká měna dnes na vlně pozitivního sentimentu posílila ve srovnání s včerejším závěrem bezmála o 20 haléřů na 32,27 Kč/EUR. Kurzový vývoj eurodolaru připomíná v posledních dnech horskou dráhu, chvíli to vypadá na růst eura, jiný okamžik je favoritem dolar. Páteční evropský závěr je znovu nakloněn dolaru, a tak koruna, která během dne šplhala k 27,10 Kč/USD, nakonec zavírá opětovným oslabením na 27,35 Kč/USD.
Obavy z případného neschválení zákona o DPH jsou ty tam a vstup Česka do EU se blíží. Koruna se tak těší zájmu investorů společně se zbytkem regionu (dnes posílily po opatrném úvodu i forint, zlotý a SKK). Investoři si rovněž uvědomují, že se blíží historicky první emise státních dluhopisů v eurech.
Pozitivní vývoj ve smyslu posilování koruny může ohrozit již začátkem příštího týdne obchodní bilance za březen, očekáváme schodek pouhé 1 miliardy korun. Vývoj zahraničního obchodu je přitom letos poměrně příznivý, opak platí o finančním účtu platební bilance. Obchodování na devizovém trhu postrádá hektiku, koruna se během tohoto týdne postupně vracela do pásma 32,10 až 32,50 Kč za euro, které by mohlo vydržet i příští týden.
Dolar aktuálně posiluje až na úroveň 1,1800 USD/EUR, když se ještě před 17 hodinami pohyboval kolem 1,1935 USD/EUR. Americké měně pomohla dnešní makrodata, především nečekaně vysoký růst zakázek na výrobu zboží dlouhodobé spotřeby (+3,4 % vs. očekávaných +0,8 %). Pozitivně na měnu také působí slova centrálního bankéře Fergusona (Fed), který tvrdí, že vývoj běžného účtu platební bilance USA není pro dolar žádný problém. Ferguson rovněž nevidí žádné známky, že by investoři preferovali jiná aktiva než ty denominovaná v dolarech.
Domníváme se, že v krátkém a středním období hrají očekávání ohledně úrokových sazeb a vývoje americké ekonomiky v kontrastu s Evropou do karet dolaru. Další metou dolaru je kurz kolem 1,1700 USD za euro, zatím je ale na nynějších 1,1800 USD/EUR patrná silnější rezistence.
Radim Krejčí, Patria Online