Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komise má v hledáčku daňovou diskriminaci dividend

Komise má v hledáčku daňovou diskriminaci dividend

26.1.2004 13:28
Autor: 

Začátkem roku Evropská Komise („Komise“) publikovala sdělení, ve kterém se zabývá daňovou diskriminací dividend, a to zejména pokud jde o dividendy vyplácené ve prospěch akcionářů – fyzických osob.

Účelem sdělení Komise bylo upozornit na skutečnost, že některé členské státy EU uplatňují rozdílná pravidla pro zdaňování tzv. domácích dividend (tj. dividend vyplácených v rámci jednoho státu), tzv. „příchozích“ dividend (tj. dividend směřujících do členského státu ze zahraničí) a tzv. „odchozích“ dividend (tj. dividend směřujících z členského státu do zahraničí). Takový postup je podle Komise porušením zásady volného pohybu kapitálu v rámci EU.

Vydání výše zmíněného materiálu Komise bylo do jisté míry inspirováno nedávným případem Verkooijen, který byl projednáván před Evropským soudním dvorem. Fakta v tomto případě byla poměrně jednoduchá: Při zdaňování příjmu z dividend v Nizozemí je prvních 1.000 guldenů připadajících na dividendy osvobozeno od daně – toto osvobození se ovšem vztahuje pouze na tzv. domácí dividendy, nikoli však na „příchozí“ dividendy, které přicházejí do Nizozemí z ostatních členských států EU. V konečném důsledku tedy dochází k tomu, že dividendy vyplácené ze zahraničí jsou daňově znevýhodněny oproti dividendám domácím, což je v rozporu s principy práva EU.

Komise proto ve svém vyjádření vyzvala členské státy EU ke vzájemné spolupráci při odstranění veškerých daňových opatření a překážek vztahujících se na dividendy, které ve svém důsledku znamenají diskriminaci a brání tak volnému pohybu kapitálu. Komise ovšem jedním dechem dodává, že jejím cílem není dosáhnout toho, aby národní daňové předpisy byly harmonizovány, neboť je v plné kompetenci členských států EU stanovit si způsob, jakým budou dividendy v konkrétním členském státě zdaňovány.

Závěrem Komise varuje, že nedospějí-li členské státy ve výše zmíněné problematice k příslušným řešením, bude nucena přistoupit ke zkoumání jednotlivých národních právních úprav a podnikne kroky nezbytné k tomu, aby byla zajištěna jedna ze základních svobod, na níž byla Evropská unie vybudována. Jak Komise poznamenává, nebude se zdráhat uplatnit své požadavky případně i soudní cestou proti těm členským státům, jejichž právní úprava bude domácí dividendy jakýmkoliv způsobem zvýhodňovat či znevýhodňovat oproti dividendám plynoucím přes hranice konkrétního členského státu.

Vzhledem k blížícímu se vstupu České republiky do EU lze očekávat, že budoucích rozhovorů o koordinaci postupu při zamezení daňové diskriminace dividend se již bude účastnit Česká republika jako plnohodnotný člen EU. Je přitom samozřejmé, že i ona bude povinna respektovat legislativu EU a její výklad Evropským soudním dvorem.

Na závěr nezbývá než doporučit všem, kteří již investují v rámci EU či tak hodlají v budoucnu učinit, aby neopomněli vývoj v oblasti zdaňování dividend v EU sledovat.

Lucie Lučanová
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data