Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akce

Akce "čisté ruce" po americku aneb Wall Street plná kriminálníků !

19.11.2003 13:07
Autor: 

Ve Spojených státech se blíží volební rok a administrativa prezidenta George Bushe se může přetrhnout v nápadech, jak voliče přesvědčit, že to s nimi syn slavného otce myslí dobře. Jsou zde sice některé osamocené hlasy, že ne všechno je tak růžové jak se to možná zdá (viz. komentář George Soros vyhlašuje válku..), ale v zásadě se oficiální místa tváří poměrně blazeovaně. Vysoká nezaměstnanost, rekordní schodek rozpočtu, problémy v Iráku a nyní první stádia obchodní války s celým světem (po válce proti terorismu nastupuje válka proti volnému obchodu) nejsou oficiálními místy brána jako něco, co si zasluhuje pozornost.

Jedna oblast americké ekonomiky ale - alespoň podle posledních zpráv - vykazuje znaky vpravdě kriminální - centrum světového obchodu s akciemi, bondy, měnami a deriváty, Wall Street. Počítejte se mnou:

- Enron, Worldcom, Global Crossing - první vlaštovky. Jejich osudy sice skončily velmi podobně, specificky v případě WordCom lze však poměrně úspěšně tvrdit, že pád této firmy byl způsoben spíše nekompetentností manažerů než čímkoliv jiným. Ve všech případech se však odhalily fatální chyby v systému vnitřní kontroly, interního a externího auditu, oprávnění k uzavírání transakcí atd. Toto, společně se snahou maximalizovat cenu akcie na nejvyšší možnou míru i za cenu překročení zákona, představovalo velmi výbušnou směs, která jednoho krásného dne bouchla.
- Arthur Andersen - v mnoha případech se osudy této auditorské firmy překrývají s osudy výše uvedených "pomníčků". Situace, kdy firmy prodávaly svým klientům nejenom služby auditu, ale i služby konzultační, muselo dříve či později vést ke střetu zájmů - jedna větev auditorské firmy prostě jednou musela "přivřít oči". Situace, kdy auditoři aktivně napomáhali protiprávnímu jednání, překročila všechny meze..
- Frank Quattrone & Spol. - tuny papíru byly popsány na téma jak, proč a nač americké investiční banky zaměňovaly práci akciového analytika za práci více či méně zjevného prodejce služeb oddělení Corporate finance. Velká většina bank za tyto "přehmaty" zaplatila nemalou sumou i když se můžeme poměrně zdatně přít o to, jestli neměly banky zaplatit více (měly, udělená pokuta je ve vztahu ke generovaným ziskům směšně malá). Ostudou amerického systému je, že na tuto aktivitu upozornil newyorský prokurátor, který je také za cenu nemalé mediální popularity sledoval a dovedl do relativně úspěšného konce. .
- Dick Grasso - bývalý předseda NYSE sice nespáchal žádný zjevný kriminální čin, jeho "odchodné" ve výši 140 milionů dolarů však dokázalo zvednout nejedno obočí. Nedá se mu upřít snaha o popularizaci burzy a samotného obchodování, velmi na pováženou je však způsob jmenování členů rady, která rozhodovala o jeho platu. To bohužel zanechalo na jeho vesměs pozitivním působení nepříjemnou kaňku. .
- Hedge fondy, podílové fondy - jedna z posledních kauz, která Wall Street hýbe. Neutorizované obchody s podíly jednotlivých fondů preferovanými klienty mimo obchodní hodiny, "časování" trhu, neoprávněné obchody samotných manažerů fondů ad. Smutné je, že se tato obvinění netýkají jenom menších nebo méně významných správců majetku, právě naopak - Putnam Investments, Janus, Alliance Capital, Strong Management jsou jenom vrškem ledovce. - Morgan Stanley, Citigroup - obě banky jsou vyšetřovány orgány zodpovědnými za kontrolu hypotéčních institucí (v tomto případě Freddie Mac) v souvislosti s podezřením, že napomáhaly Freddie Mac uzavírat tranksakce porušující účetní postupy.
- UBS AG, J.P. Morgan ICAP Plc - včera večer americká FBI pozatýkala 47 obchodníků uvedených firem v souvislosti s podezřením na nezákonné obchody na trhu zahraničních měn.

A tak dál …. Můžeme pokračovat ještě poměrně dlouho. Americké úřady mají před sebou ještě poměrně dlouhou cestu, pokud je jejich cílem vymýtit tyto jevy. Smutným faktem zůstává, že se jim to nikdy nepodaří - finanční trhy tak prostě fungují. Před volbami to ale docela dobře vypadá.

Petr Žabža

Váš názor
 • Nic si nenamlouvejme...
  20.11.2003 9:22

  K tomuto článku nemám výhrady, ale titulek "Wall Street plná kriminálníků mně připadá silně nadnesený. Myslím si, že kdybychom přepočítaly hospodářské kriminálníky na hlavu u nás a v USA, tak jasně vedeme...
 • ...
  19.11.2003 18:18

  kdyz se kaci les , litaj trisky. nedelal bych z toho dramaticky zavery, jsou to taky jenom lidi a co zakon nezakazuje je povoleno. Ve srovnani s Cechama je to porad zuzo.
  kamil
 • Prachy nade vše
  19.11.2003 14:02

  Nevím, nevím .... ! Něco je asi shnilého ve státě dánském
  Dáda
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data