Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance: diskuse o

Platební bilance: diskuse o "nafouknutém" schodku běžného účtu

13.11.2003 13:08
Autor: 

V posledních měsících se tu a tam rozvíří diskuse o tom, že zahrnování reinvestovaných zisků uměle nafukuje výši schodku běžného účtu platební bilance ČR a že tyto praktiky znemožňují mezinárodní srovnávání. Jak tedy na statistiku platební bilance?

Mezinárodní autoritou určující standard v metodologii statistiky platební bilance je Mezinárodní měnový fond. MMF od roku 1948 vydává manuál k sestavení platební bilance. Většina zemí, včetně ČR, dnes vychází z pátého vydání tohoto manuálu publikovaného v roce 1993 a učebnice MMF z roku 1996. Pro nás, ostatní země vstupující do EU a členské země EU, jsou také závazná doporučení Evropské centrální banky, jež kladou dodatečné požadavky nad rámec manuálu MMF. Detailní přehled metodologických postupů a odchylek od manuálu MMF v budoucích členských zemích EU poskytuje materiál vydaný letos na jaře Evropskou centrální bankou.

A teď již k předmětu diskuse - reinvestovaným ziskům. V tomto bodě, jejich zahrnutí do platební bilance, statistika v ČR plně odpovídá metodologickému standardu, stejně jako Slovensko, Slovinsko, Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Kypr a Malta. V Polsku nejsou zachyceny reinvestované zisky v měsíčních datech platební bilance, která jsou získávána na základě finančních toků v bankovním systému. Čtvrtletní a roční data kompilovaná na transakční bází ovšem reinvestované zisky zahrnují. Maďarsko reinvestované zisky prozatím do platební bilance nezahrnuje. Údaje za letošní rok, jež budou zveřejněny v březnu příštího roku, ovšem reinvestované zisky již budou obsahovat a revidována kvůli zahrnutí reinvestovaných zisků budou revidována všechna data od roku 1995 do současnosti. Také Rumunsko prozatím nezahrnuje do platební bilance reinvestované zisky, plánuje ovšem zavedení dotazníkových šetření o přímých zahraničních investicích, jež by mělo pokrývat i reinvestované zisky. Při běžném srovnávání čtvrtletních a ročních dat běžného účtu zůstává z hlediska reinvestovaných zisků nesrovnatelná pouze maďarská a rumunská čísla. Obě země přitom plánují tuto odchylku od mezinárodního standardu napravit.

Z pohledu finančních toků je výtka k zahrnování reinvestovaných zisků pochopitelná, neboť jde pouze o virtuální transakci. Ovšem z ekonomického hlediska má zahrnutí reinvestovaných zisků do bilance výnosů v běžném účtu a přímých zahraničních investic ve finančním účtu svou logiku. Jde o prostředky nerezidentů, zahraničních firem a osob, které jim přinesly jejich investice v ČR. To, že se rozhodly ponechat je v ČR, je z ekonomického hlediska stejné, jako by realizovaly zcela novou investici v ČR. Pokud se rozhodneme zařadit reinvestované zisky do finančního účtu, musíme je logicky zahrnout také běžného účtu. Opodstatnění má zahrnutí reinvestovaných zisků i v případě analýzy kurzového rizika na základě výše schodku běžného účtu, resp. jeho poměru k HDP. Reinvestovaný zisk se snadno může změnit ve vyplacený zisk a skutečný odtok prostředků do zahraničí tlačícím na oslabení směnného kurzu.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.5.2018
10:30Velký den pro pražskou burzu. Otevřenější regulátor ve Francii  
9:51Pokles italského napětí vrací eurodolar nad 1,1800  
9:31Atraktivní světové akcie na domácí burze a za koruny!
9:12Rozbřesk: Nová vlna státních dluhopisů na obzoru
8:54Po ránu by se mělo dařit Německu, do Prahy nastupují světové tituly  
6:41Továrny budoucnosti budou vypadat jinak, než si obvykle představujeme
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba