Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance: diskuse o

Platební bilance: diskuse o "nafouknutém" schodku běžného účtu

13.11.2003 13:08
Autor: 

V posledních měsících se tu a tam rozvíří diskuse o tom, že zahrnování reinvestovaných zisků uměle nafukuje výši schodku běžného účtu platební bilance ČR a že tyto praktiky znemožňují mezinárodní srovnávání. Jak tedy na statistiku platební bilance?

Mezinárodní autoritou určující standard v metodologii statistiky platební bilance je Mezinárodní měnový fond. MMF od roku 1948 vydává manuál k sestavení platební bilance. Většina zemí, včetně ČR, dnes vychází z pátého vydání tohoto manuálu publikovaného v roce 1993 a učebnice MMF z roku 1996. Pro nás, ostatní země vstupující do EU a členské země EU, jsou také závazná doporučení Evropské centrální banky, jež kladou dodatečné požadavky nad rámec manuálu MMF. Detailní přehled metodologických postupů a odchylek od manuálu MMF v budoucích členských zemích EU poskytuje materiál vydaný letos na jaře Evropskou centrální bankou.

A teď již k předmětu diskuse - reinvestovaným ziskům. V tomto bodě, jejich zahrnutí do platební bilance, statistika v ČR plně odpovídá metodologickému standardu, stejně jako Slovensko, Slovinsko, Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Kypr a Malta. V Polsku nejsou zachyceny reinvestované zisky v měsíčních datech platební bilance, která jsou získávána na základě finančních toků v bankovním systému. Čtvrtletní a roční data kompilovaná na transakční bází ovšem reinvestované zisky zahrnují. Maďarsko reinvestované zisky prozatím do platební bilance nezahrnuje. Údaje za letošní rok, jež budou zveřejněny v březnu příštího roku, ovšem reinvestované zisky již budou obsahovat a revidována kvůli zahrnutí reinvestovaných zisků budou revidována všechna data od roku 1995 do současnosti. Také Rumunsko prozatím nezahrnuje do platební bilance reinvestované zisky, plánuje ovšem zavedení dotazníkových šetření o přímých zahraničních investicích, jež by mělo pokrývat i reinvestované zisky. Při běžném srovnávání čtvrtletních a ročních dat běžného účtu zůstává z hlediska reinvestovaných zisků nesrovnatelná pouze maďarská a rumunská čísla. Obě země přitom plánují tuto odchylku od mezinárodního standardu napravit.

Z pohledu finančních toků je výtka k zahrnování reinvestovaných zisků pochopitelná, neboť jde pouze o virtuální transakci. Ovšem z ekonomického hlediska má zahrnutí reinvestovaných zisků do bilance výnosů v běžném účtu a přímých zahraničních investic ve finančním účtu svou logiku. Jde o prostředky nerezidentů, zahraničních firem a osob, které jim přinesly jejich investice v ČR. To, že se rozhodly ponechat je v ČR, je z ekonomického hlediska stejné, jako by realizovaly zcela novou investici v ČR. Pokud se rozhodneme zařadit reinvestované zisky do finančního účtu, musíme je logicky zahrnout také běžného účtu. Opodstatnění má zahrnutí reinvestovaných zisků i v případě analýzy kurzového rizika na základě výše schodku běžného účtu, resp. jeho poměru k HDP. Reinvestovaný zisk se snadno může změnit ve vyplacený zisk a skutečný odtok prostředků do zahraničí tlačícím na oslabení směnného kurzu.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data