Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globalizace pro každého nebo monopolizace světové ekonomiky?

Globalizace pro každého nebo monopolizace světové ekonomiky?

16.09.2003 14:40
Autor: 

Globalizace na přelomu tisíciletí patřila, a stále patří k módnímu slovníku ekonomů, politiků, sociologů i současné mládeže hledající cíl své revolty. Globalizaci se připisují zázračné účinky, od zvýšení mezinárodního obchodu, finančních toků až po šíření vědomostí. Jenže glorifikace globalizace nenakrmí stovky miliónů hladových krků. Otázka nezní, zda je globalizace dobrá nebo špatná, ale jak vytvořit podmínky, aby se mohly rozvinout její přínosy. Šéf IMF Horst Köhler říká: „ Nepotřebujeme, více nebo méně globalizace, ale lepší globalizaci.“ Jedna z šancí k lepší globalizaci byla naposledy promarněna o tomto víkendu.

V mexickém Cancúnu se jednalo o dalším pokroku v liberalizaci zahraničního obchodu. Konference Světové obchodní organizace ovšem skončila neprostým krachem. Zástupci rozvojových zemí sdružených ve skupině G-23 odmítají jakákoli jednání, pokud nedojde k liberalizaci agrárního obchodu, jenže EU ani USA nehodlají ustoupit od dovozních cel a štědrých dotací svým farmářům. Představitelé USA, evropských zemí a institucí EU mohou nakrásně plánovat humanitární pomoc na tom, či onom konci světa, nadále ale brání rozvojovým zemím, aby se postavili na vlastní nohy. Zájmy několika procent populace EU a USA živící se zemědělskou činností mají nadále přednost před třemi čtvrtinami rozvojového světa žijícího ve venkovských oblastech a závislých na zemědělství. Je zřejmé, že z pasti chudoby by rozvojovým zemím více než balíky Červeného kříže pomohly příjmy ze zahraničního obchodu s komoditami, které jsou schopny produkovat a vyvážet, tj. potraviny a průmyslové plodiny. Jenže dokud bude průměrná denní dotace na jednu krávu v EU vyšší než denní příjem tří miliard lidí, tak to půjde těžko. Některá opatření vyspělých zemí se tváří naoko vstřícně. Například kakaové boby lze dovézt do EU bez cla, ale zkuste dovážet kakaovou pastu nebo čokoládu. V prvním případě zaplatíte clo ve výši 9,6%, v druhém dokonce 25%. Nebýt těchto cel, nedováželi bychom čokoládu s fialovou krávou na obalu ze země galského kohouta, ale třeba z Brazílie nebo některé africké země.

Pokusili jsme se o jednoduchou kvantifikaci snižování či zvyšování ekonomických rozdílů mezi zeměmi. Mezinárodní měnový fond ve svých databázích uvádí podíly jednotlivých zemí na celosvětové produkci. Nabízí se spočítání indikátorů používaných v odvětvových analýzách a mikroekonomii k identifikaci koncentrace v odvětví. Často bývá používán tzv. Herfindhalův index sčítající druhé mocniny podílů jednotlivých subjektů, v našem případě zemí. Na obr. 1 je zřejmá rostoucí koncentrace světové ekonomiky vyjádřená tímto indexem. Vzestup indexu znamená, že si více polepšily bohaté nebo velké ekonomiky než země malé či chudé. Jinými slovy, v globální ekonomice došlo ke zvýšení rozdílů.

Obr. 1: Herfindhalův index - rostoucí koncentrace světové ekonomiky


Mezinárodní měnový fond a Světová banka odhadují, že obchodní bariéry ve světě, které udržují hlavně bohaté země ve formě subvencí a cel, ochuzují světovou ekonomiku až o 650 mld. dolarů ročně. O takovouto sumu by se odstraněním bariér mohla zlepšit životní úroveň po celém světě a zároveň by se uvolnil přístup chudých zemí na světové trhy, čímž by vznikl potenciál pro další růst životní úrovně a konvergence chudých zemí. Zároveň by ovšem liberalizace agrárního obchodu přinesla potřebu výrazných strukturálních změn vyspělých ekonomik, změn, které by byly bolestné a náročné. A v tom je jádro problému. Evropa a Severní Amerika by přišly o značnou část produkce potravin, průmyslových plodin a jejich zpracování. O to více by se ekonomiky těchto kontinentů musely snažit uspět v odvětvích s komparativními výhodami. Základem dlouhodobé hospodářské prosperity mohou být jen úsilí a vědomosti, cla a dotace nikoli.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.03.2021
5:59Dluhopisová ETF mohou dělat psí kusy. A to je podle BIS dobře
03.03.2021
22:04Doba se otáčí, finance vzkvétají a technologie trpí  
18:07Volkswagen v zásadním bodu valuace...a jeho CEO tweetuje
17:29Strmý nárůst výnosů už akcie neunesly, ropa stoupá  
17:22Reálné sazby implikují pokles valuací. Zachrání trh zisky?
16:21Německá centrální banka poprvé od roku 1979 rozpočtu nepřispěje
16:03Ministr: Britská ekonomika se vzpamatuje dříve, než se čekalo
15:45Čínské zaostření na možné bubliny je pro akciové trhy varovným znamením
14:41MF dnes prodalo při velkém zájmu dluhopisy za 25 miliard korun
14:26Havlíček: Textace tendru na nový blok Dukovan bude během několika týdnů
13:54Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů za rok 2020? - druhá část
13:37Reuters: OPEC+ zvažuje, že těžbu ropy zatím nezvýší
13:17Veeva reportuje konzervativní výhled (komentář analytika)  
12:48Komentář: Avast překonal náš odhad pro výsledek EBITDA a čistý příjem  
11:50IHS: Eurozóna je téměř jistě v recesi, aktivita dál klesá
11:01Reuters: Drobní investoři dál riskují a dělají z akcií SPAC řešeto
10:48Další obrat akcií přináší růst, výnosy však míří rychle nahoru  
9:59Vesmírná společnost SpaceX postaví závod v Texasu
9:06Rozbřesk: Největší propad ekonomiky v novodobé historii
8:55Avast mírně zvýšil tržby, ropa čeká na zasedání OPEC a futures se zelenají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Broadcom Inc (01/21 Q1, Aft-mkt)
Henkel AG & Co KGaA (12/20 Q4, Bef-mkt)
Kroger Co/The (01/21 Q4, Bef-mkt)
7:00Deutsche Lufthansa AG (12/20 Q4)
7:00Merck KGaA (12/20 Q4)
7:00Thales SA (12/20 Q4)
8:00William Hill PLC (03/19 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m
22:15Costco Wholesale Corp (02/21 Q2)
22:15Gap Inc/The (01/21 Q4)