Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Proč se ECB zbavuje všech dluhopisů Fannie Mae a Freddie Mac ?

28.7.2003 14:50
Autor: 

Dnes ráno - relativně nepozorována - proběhla agenturami informace, že Evropská centrální banka na svém zasedání 10. července rozhodla o tom, že prodá všechny dluhopisy emitentů Freddie Mac a Fannie Mae. Aby toho nebylo dost, podle dostupných informací doporučuje stejný krok také ostatním 12 centrálním bankám. Otázka proč je na tak jistě na místě.

Důvodů je několik. Prvním může být vyšetřování firmy Freddie Mac ze strany americké SEC, která zkoumá chybně vykazované zisky (tato aféra vedla k propuštění třech vrcholných manažerů, také viz. sloupek z 13.06.2003). Firma sama oznámila, že za poslední tři roky vykázala o USD4.5mld menší zisky díky nedodržení účetních principů GAAP při účtování derivátů. Mnoho investorů si však nepochybně klade otázku, jestli ECB neví něco víc, než přiznává - podle zdrojů přímo z ECB byla hlavním důvodem tohoto doporučení obava z prudkého zhoršení kreditu daného emitenta.

Freddie Mac a Fannie Mae společně kontrolují cca 42% amerického trhu s hypotékami, který nyní dosahuje částky USD7bln. Fannie Mae tak obhospodařuje portfolio v objemu USD816mld, Freddie Mac má na starosti USD573mld. Navzdory tomu, že americká vláda negarantuje žádné závazky těchto firem, nesou kreditní hodnocení AAA. Od okamžiku, kdy SEC oznámila začátek vyšetřování, zvýšil se spread nad 10-leté státní dluhopisy Treasuries z původních 26bps na 45bps.

Evropská centrální banka výše uvedené informace nijak nekomentovala. Neoznámila ani, kolik ze svých rezerv drží v amerických dluhopisech a kolik jich drží ostatních 12 centrálních bank eurozóny. Devizové rezervy ECB jsou spravovány jednotlivými centrálními bankami na základě direktiv ECB - ta může centrálním bankám přikázat, jak nakládat s rezervami ECB, správa vlastních rezerv jednotlivých bank je plně v jejich pravomoci. Ke konci minulého týdne měla ECB a lokální centrální banky cizoměnová aktiva v objemu EUR221.2mld, více jak EUR205mld byly pohledávky za subjekty mimo eurozónu.

Petr Žabža

Váš názor
 • enron II.
  29.7.2003 9:26

  Že by další obr na porážku ? Moc bych se nedivil při poctivosti amerických managerů.
  miki
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data