Dnešním dnem v podstatě začala sezóna hospodářských výsledků za druhé čtvrtletí ve Spojených státech. Jako jedna z prvních "těžkých vah" se ozval General Electric, který ve druhém kvartále vydělal 38c na akcii. To přesně koresponduje s očekáváním trhu a analytiků. Firma dále očekává, že 9 ze 13 divizí vykáže na konci tohoto roku dvouciferný hospodářský růst. Tržby za druhé čtvrtletí dosáhly na úrovni celé skupiny USD 33.4 mld., mírně pod očekáváním firem jako Thomson Financial (oček. USD 33.62 mld.).
Začátek je tedy rozhodně slibný. Staré rčení ale tvrdí, že jedna vlaštovka jaro neudělá a největší "porce" výsledků nás čeká v příštím a přespříštím týdnu. Na co se tedy máme připravit a co nás pravděpodobně čeká ?
*
Investoři budou velmi pečlivě hledat známky reálně rostoucí poptávky ze strany koncových spotřebitelů - fakt, že firmy v posledních několika kvartálech dosáhly nebo mírně přesáhly očekávání analytiků ve vztahu k zisku na akcii byl způsoben především úsporami. Firmy propouštěly (a stále propouští) poměrně nezanedbatelné počty zaměstnanců. Provozy, divize, resp. dceřiné firmy, které nejsou pro aktivity dané firmy klíčové, jsou buďto prodány, nebo výrazně utlumeny. Nákladová strana rovnice firemních financí tak prošla poměrně drastickou očistnou kůrou (Wall Street opustilo 80,000 bankéřů) - teď se čeká na odezvu také z té ziskové strany. Pokud americký spotřebitel vykazuje známky neutuchající poptávky, jde spíše o spotřebu motivovanou slevami než cyklickým růstem.
*
Otázka ziskových marží a jejich růstu - nemine den, aby se neobjevilo na obrazovkách a v tisku magické slovíčko DEFLACE. Největší strašák Alana Greenspana a jeho týmu, nemluvě o ekonomech a analyticích, je nyní skloňován ve všech pádech. Jestli oprávněně ukáže až druhá polovina roku, faktem zůstává, že americká a nejenom americká ekonomika zápasí s nadbytkem. Konec 90. let minulého století dokázal zmanipulovat firmy a jednotlivce do zničujícího kruhu nadprodukce a nadspotřeby. Bez ohledu na cenu daného zboží existuje limit na to, kolik počítačů může rodina doma mít, kolika auty může disponovat a kolik mobilních telefonů bude efektivně užívat. Konec býčího akcového trhu, společně s razatním zpomalením ekonomiky, vedlo ke stejně prudkému zpomalení spotřeby - nehledě na to, jaký je současný stav. Firmy se přeinvestovaly v sektoru IT a teprve nyní postupně dochází k obnově tohoto "vozového" parku. Mobilní telefony se staly komoditou a jejich rozšíření překvapilo i ty největší optimisty. To vše vedlo k a) poklesu průměrné prodejní ceny a b) poklesu marží výrobců s tím, jak do daného oboru vtrhli další výrobci a začali si nárokovat část "koláče". Stagnace ekonomiky dokonala dílo zkázy a nyní bude zajímavé pozorovat, jak se s tímto stavem výrobci vypořádají.
*
Výhled na zbytek letošního roku - s tím, jak se předchozí odhady firem ohledně vývoje jejich hospodaření v podstatě minuly s realitou, nelze na jejich vlastní predikce sázet velké peníze. V posledních několika týdnech se množí názory, že ani druhá polovina tohoto roku nebude "tou pravou" a většina managentů firem přesouvá oživení na rok 2004 - to jsme ale slyšeli již v roce 2001 a 2002.
No, nechme se překvapit. V mezidobí bude zajímavé pozorovat, jaký směr nabere ekonomika pod vlivem fiskálního a měnového experimentu americké administrativy - sazby na 1% a deficit rozpočtu ve výši 2.6% v prvním kvartále 2003.
Petr Žabža