"Jedním ze způsobů jak poznat, že trend trhu je zdravý a silný, je růst technologických titulů. Pokud ale v rámci technologických titulů vedou polovodiče, můžete obrazně řečeno skočit do bazénu, aniž by jste se podívali, jestli je tam vůbec voda." - Raymond James, analytik firmy Ralph Bloch dnes ve finanční sekci serveru agentury CNN.
Pevně doufám, že v zájmu zachování vlastního zdraví tento pán nic podobného dělat nebude - mohl by to být jeho poslední skok. Mnohem zajímavější tak bude sledovat, jestli jeho rada nakonec klientům společnosti Ralph Bloch přinese peníze. Proč?
Podívejme se na několik údajů:
* Index Philadephia Semiconductor Index vyrostl od svého dna na začátku října roku 2002 o 72%
* Index Nasdaq Composite od začátku roku 2003 posílil o 19.11% a je spolehlivě nejvýnosnější investicí.
Tolik suchá fakta, se kterými se nedá moc polemizovat. Stejně tak jako fakta, která dnes ve své analýze přinesla německá Commerzbank:
* duben tohoto roku je čtvrtým měsícem, kdy na meziroční bázi poklesly tržby v sektoru polovodičů
* tržby specificky za duben 2003 byly na kontinuální bázi v podstatě beze změny proti březnu 2003
* průměrná prodejní cena propadla meziměsíčně o 11.3% na nejnižší hodnotu od července 2002
*tržby ve Spojených státech vykázaly nejhorší pokles ze všech 4 hlavních teritorií a poklesly o 9.6% y-o-y
I průměrný investor si dokáže spočítat, že "tady něco nehraje". Není možno ospravedlnit tak raketový růst ceny akcií v sektoru polovodičů a současně se dívat na propad prodeje a pokles průměrné prodejní ceny. V čem je tedy háček? Jako první důvod je možno zmínit již diskutovanou absenci "vedoucího tématu" na světových trzích. Evropské indexy již dva měsíce v podstatě stagnují, zatímco ty americké bez přestávky sílí. Pokud se podaří "přesvědčit" americké investory, že ohraná písnička technologických akcií má ještě dvě sloky, Nasdaq může nakrásně dál posilovat. Druhým možným důvodem je chybné vnímání býčího trhu ze strany některých investorů a analytiků. Podle staré poučky se trend trhu obrátil v okamžiku, kdy indexy dosáhnou a přesáhnou 50% hranici mezi vrcholem a dnem posledního cyklu trhu. Ani jeden z hlavních indexů na Wall Street nic takového zatím nezvládl, index Dow Jones má před sebou ještě více jak 6%. Třetím a zatím asi nejvíce pravděpodobným vysvětlením je fakt, že portfolioví investoři se zalekli posledního posilování trhů a nastoupili cestu "nejdřív střílej a pak se ptej". Jinými slovy - raději si nakoupíme, i když víme, že to je drahé a budeme doufat, že ještě nejsme ten úplně poslední kupec.
Je smutným faktem, že do výše zmíněného pomyslného bazénu začínají skákat i poměrně sofistikovaní a zkušení investoři. Pokušení je příliš silné a konec pololetí (a tudíž pololetní hodnocení výkonnosti portfolií) je v podstatě za dveřmi. Doufejme, že se stihnout vyškrábat včas.
Petr Žabža