Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: nová inflační a situační zpráva, nové prognózy a nové sazby? (opak.)

ČNB: nová inflační a situační zpráva, nové prognózy a nové sazby? (opak.)

30.01.2003 12:21
Autor: 

Konec měsíce se blíží kvapným krokem a s ním i jednání bankovní rady ČNB o měnové politice. Leden je přitom jeden z měsíců, kdy je význam jednání bankovní rady výrazně vyšší, neboť k vedení ČNB bude projednávat „velkou“ situační zprávu, včetně nových prognóz růstu ekonomiky a inflace. O týden později se veřejnost dočká také nové zprávy o inflaci. Jak se mohl změnit pohled ČNB od poslední velké porady na konci října?

Ke spokojenosti ČNB pokračovalo v posledních třech měsících oslabování kurzu české měny vůči euru, a to i bez asistence devizových intervencí ČNB. Kurz koruny k euru kolísal kolem hodnoty 31,50, nad čímž ČNB ústy viceguvernéra Oldřicha Dědka vyslovila spokojenost. Průměrný lednový kurz CZK/EUR prozatím činí 31,49. Vzhledem ke stále rostoucímu významu očekávání budoucího vývoje (nebo alespoň rostoucímu pochopení tohoto významu) si ČNB zjišťuje, jak to vidí domácí a zahraniční komerční subjekty. A i v této oblasti může být ČNB spokojena. Zatímco ještě v září činila průměrná prognóza kurzu CZK/EUR na rok dopředu 29,51, v lednu se zvýšila na 30,28. Samozřejmě lze namítnout, že očekávání mohou být do značné míry adaptivní, tj. ovlivněna aktuálním děním na devizovém trhu, a vychýlená zkreslenými údaji o zahraničním obchodu.

Druhým klíčovým prvkem pro rozhodování ČNB jsou inflační očekávání. Průměrné inflační očekávání analytiků dotázaných ČNB v lednu zvrátilo několikaměsíční klesající trend. A to patrně ještě nezahrnovalo některé nové informace ukazující spíše na další vzestup inflace (zdražení plynu, pohonných hmot, …). S růstem očekávané inflace klesají (ex-ante) reálné úrokové sazby. V součtu tedy máme uvolnění měnových podmínek způsobené oběma složkami: zmírněním předchozího výrazného posílení kurzu koruny a snížením reálných úrokových sazeb.

Na druhé straně vah je odhad aktuálního a budoucího reálného stavu české ekonomiky a z něho vyplývajících inflačních rizik. První čtvrtletí letošní ho roku by podle našich aktuálních prognóz mělo představovat dno cyklického výkyvu. Příčiny lze hledat především za hranicemi ČR. Zahraničnímu obchodu se zbožím se sice doposud dařilo vcelku úspěšně odolávat zamračené obloze západoevropských ekonomik, nemusí tomu tak být ovšem věčně. Navíc si zpomalení hospodářského růstu na západ od našich hranic vybírá daň v jiné podobě: dvouciferný propad vývozu služeb, snížení zaměstnanosti v průmyslu a snížení investiční aktivity v ČR. S „nemocnou“ ekonomikou eurozóny toho ovšem ČNB příliš nezmůže. Naštěstí většina prognóz pro letošní rok vyznívá příznivě. V druhé polovině roku by se měla Evropa alespoň mírně zotavit. Růst domácí spotřebitelské poptávky naproti tomu zůstává poměrně svižný i po nedávné revizi dat a podle dosavadních výsledků mzdových negociací a inflačních očekávání bude růst reálných mezd dostatečně silný na to, aby se dynamika spotřeby domácností vyvíjela nadále příznivě. Mzdy společně s cenami nerostných paliv na světových trzích dnes představují nejvýraznější rizika vzestupu inflace.

Nepříznivá hospodářská situace v EU, a zejména Německu, by mohla vést k úvaze o uvolnění měnových podmínek. K tomu ovšem již dochází díky korekci předchozího posílení kurzu koruny. Vezmeme-li v potaz zmíněná inflační rizika, hovoří krátké zhodnocení aktuálních podmínek pro zachování úrokových sazeb na stávající úrovni. Naplní-li se optimistické prognózy zotavení ekonomiky EU v druhé polovině letošního roku, mohly by se ve stejném období vydat vzhůru také úrokové sazby ČNB, nedojde-li opět k nějakým turbulencím na devizovém trhu.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.02.2021
8:01PFNonwovens a.s.: Výsledky rozhodování valné hromady mimo zasedání
6:03Goldman Sachs: Porostou zisky i dividendy, banky atraktivní
25.02.2021
22:02Vyšší výnosy dluhopisů zavinily krvavou lázeň na Wall Streetu  
17:38AutoZone a hlad po hodnotových akciích
17:18Výnosy strmě stoupají a roste tlak na akcie. Další ztráty pro korunu  
16:36Moderna má objednávky na vakcínu za 18,4 mld. USD  
15:42Gates: Pokud nejste nejbohatší na světě, nekupujte bitcoiny
15:19Ekonomika USA rostla koncem roku mírně rychleji, než se čekalo
14:53Bayer má nejvyšší ztrátu v historii, prodělal 10,5 miliardy eur
13:42Pivovar AB InBev po loňském poklesu čeká letos růst zisku i tržeb
13:42Prognóza Patrie: Kvartální zisk Erste klesl o 30 %, hlavně kvůli nákladům na riziko  
13:10Komentář analytika: Nvidii pomáhá kryptotěžba  
12:28Přelomový zákon v Austrálii: Facebook a Google mají platit médiím za zprávy
12:19Pozitivní očekávání v průmyslu vs. skepse spotřebitelů (komentář analytika)
11:14Ze zpráv profitují komodity i akcie na úkor dluhopisů. Koruna dál pod tlakem  
10:43Oppenheimer: Mění se makroekonomické prostředí a s ním přichází řada změn na akciích
10:03AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a. s. zveřejňuje zveřejňuje výroční zprávu fondu
9:44Přichází obrat na hypotečním trhu? ČSOB zvyšuje sazby, růst avizuje guvernér ČNB
9:09Rozbřesk: Covid sráží korunu, nálada v české ekonomice ale pandemii navzdory roste...
8:58Powell: Naplnění inflačního cíle Fedu může trvat přes tři roky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AMC Entertainment Holdings Inc (12/20 Q4)
Cellnex Telecom SA (12/20 Q4)
Cinemark Holdings Inc (12/20 Q4, Bef-mkt)
Erste Group Bank AG (12/20 Q4)
Foot Locker Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
International Consolidated Airlines Group SA (12/20 Q4, Bef-mkt)
7:00BASF SE (12/20 Q4)
7:00Deutsche Telekom AG (12/20 Q4)
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university