Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - video

S Braněm Sotákem po pádu SVB: Chyba hrubá a ta zásadní, kde trestá trh, recesi se nevyhneme a proč Fed nemá zastavit růst sazeb

15.03.2023 19:16
Autor: Redakce, Patria.cz

Na pádu Silicon Valley Bank (SVB) se dají najít paralely s rokem finanční krize 2008, ale také parametry, kde jakékoli relevantní srovnání jasně končí. Zdroje bankrotu banky SVB se často hledají na aktivní straně její bilance. „Já osobně mám jiný názor a pokud paralelu, vidím ji asi zejména v reakci regulačních orgánů, která přišla rychle, byla rozhodná a paniku zastavila,“ říká na úvod rozhovoru k dění na finančních trzích v posledních dnech a hodinách zkušený analytik Patria Finance Branislav Soták, který je krom jiného tvůrcem investičních tipů v Patria Finance a vidí do hloubky vývoje a hospodaření amerického bankovního sektoru. Ten nejpádnější důvod pádu SVB ale vidí jinde. Podívejme se společně nejen na něj, ale také na očekávané scénáře dalšího vývoje včetně možného šíření v americkém i evropském finančním sektoru i směrem měnové politiky amerického Fedu. Tam došlo velmi rychle na vychladnutí sázek na rychlé a prudké zvyšování úrokových sazeb. Proč je hodně špatně, pokud by Fed zvyšování sazeb zastavil?


 

Pro kořeny dnešních problémů SVB se Braňo vrací nejen do covidového období, ale šířeji do roků, které postupně vybudovaly hory levné likvidity. Ta zaplavila i americkou kolébku technologických startupů Silicon Valley. Tuto likviditu bylo v prostředí nízkých úrokových sazeb obtížné smysluplně reinvestovat. Zvlášť v pozici Silicon Valley Bank, která téměř jako exkluzívní servisní partner přijímala tuto likviditu od technologické startupové scény, proti které ale nestála klasická úvěrová činnost jako u standardních bank.

První hrubá chyba jde za managementem…

První hrubá chyba, která s sebou vzala celou SVB? Podle Braňa Sotáka jde plně za managementem banky a je jí nezajištění proti pohybu úrokových sazeb, obecněji management rizik. „Nebyl vidět rozdíl mezi zajištěnou a nezajištěnou částí portfolia, nikdo se netrápil s elementárními nástroji risk managementu, ošetřit úrokové riziko na portfoliu. V momentě, kdy bylo nutné prodávat do trhu cenné papíry za účelem posílení likvidity, došlo na realizaci ztrát, protože tyto pozice nebyly zajištěny,“ říká. Tento faktor vidí většina trhu jako největší chybu a zdroj pádu SVB.

…a tou zásadní je koncentrace depozit

„Z mého pohledu je větší chybou výrazná koncentrace depozitního byznysu,“ říká ale Braňo Soták. Tím, že SVB obsluhovala Silicon Valley, měla velmi homogenní kmen klientů, z nichž jen zlomek měl v bance depozita, která se vešla do limitu pojištěných vkladů. Na začátku covidu měla banka bilanci kolem 90 miliard dolarů, při pádu 209 mld. USD. Rozdíl je zjednodušeně řečeno období oné levné covidové likvidity. „Toto vše je v pohodě, dokud byznys v Silicon Valley funguje, startupy mají likvidity dostatek a nemají potřebu stahovat depozita. Jakmile tento levný penězovod vyschne a souběžně mezibankovní trh zdraží, protože subjekty (s růstem úrokových sazeb) začnou hledat atraktivnější výnosy na peněžním trhu než na depozitech, banka začne mít problém,“ shrnuje Braňo Soták: „Krátkodobými závazky financujete dlouhodobá aktiva a navíc neošetříte rizika.“

Které banky trh trestá nejvíce a proč?

Jaké jsou společné znaky bank, které jsou v uplynulých dnech a hodinách po pádu SVB trestány trhem nejvíce? „I tyto banky mají většinu aktivní strany bilance s delší durací financovánu pasívní stranou bilance s kratší durací. Za druhé, je tam opět velký podíl nepojištěných vkladů nad 250 tisíc dolarů na jednotlivých depozitních účtech,“ upozorňuje Braňo. Western Alliance Bancorp, Intrust Financial, UMB Financial, Zions Bancorp, Comerica. To jsou jména menších regionálních bank, na která upozorňuje Braňo Soták a na která ukázala také ratingová agentura Moody’s režimem revize ratingu s možností jeho zhoršení, doprovozeným negativním výhledem.

2008 a dnes: Regulátor chrání střadatele, nestará se o věřitele a akcionáře

Právě na toto riziko bleskově reagovali regulátoři, když zajistili přístup k depozitům v SVB nad rámec pojištění. Paralely s rokem finační krize 2008? „Nebyla to jen Lehman Brothers, ale také Bear Sterns, Wachovia, Washington Mutual,… Poměrně dlouho trvalo, než regulátoři přiznali, jak velkému problému čelíme a až v momentě možného pádu AIG přišla razantní akce, která ale nepřevzala všechny závazky bankovního sektoru na bedra svá a tedy daňových poplatníků. Vznikly programy TARP a TALF. Smyslem bylo především rozhýbat zamrzlý trh rizikových aktiv a umožnit tak bankám očistit bilance,“ ohlíží se na dobu finanční krize 2008 Braňo. Dnes regulátoři zakročili nedodržením limitu na pojištěná depozita ve snaze zabránit runu na banky. „Ta horší zpráva je, že pokud by to měli udělat pro celý bankovní systém, nemáme na to. FDIC má likviditu zhruba 200 miliard dolarů,“ uvádí Soták s tím, že reálně „máme na jednu banku velikosti SVB“. Po boku pojištění depozit nad běžný limit přišel také nový úvěrový program na dodání likvidity bankám – vše směřuje ke stabilizaci pasívní strany bilance bankovního sektoru. „I tím se chceme vyhnout credit crunchi, který by vedl k vážnější recesi ekonomiky,“ dodává Braňo.

Co čekat v regulaci dál? „Problémové oblasti velmi pravděpodobně budou pokryty novou regulací,“ říká Soták. Zároveň si ale nemyslí, že by regulace bylo málo, spíše ta stávající nebyla dostatečně implementována. Další regulaci pro finanční sektor ani nevidí jako prospěšnou. V čem ještě vidí rozdíl mezi krizí 2007-8 a nyní? „Dnes se regulátor stará o střadatele a přes palubu hází akcionáře i věřitele,“ uvádí. Run na banky byl zastaven, neznamená to ale dobře pro akcie bank.

Proč také nová regulace není cestou? „Posledních deset let se diskutuje, zda jsou si některé banky rovné a některé rovnější. Nerozdělil systém náhodou bankovní systém na různé kategorie podle rizika? Cílem bylo, aby byl sektor vyváženější, výsledek je ale opačný – velké banky jsou ještě větší, menší jsou v problémech,“ soudí Braňo Soták. Poslední dny ukazují na stěhování depozit z menších a regionálních právě do největších amerických bank.

Recesi se nevyhneme

Jeden ze závěrů, který si Braňo Soták ze stávající epizody kolem SVB mimo jiné činí, je ten, že dostupnost likvidity se může/bude zhoršovat a recesi ekonomiky se o něco jistěji nevyhneme.

Co se stane s úrokovými sazbami?

To nejzásadnější ale podle Braňa Sotáka je, kam se dále budou hýbat úrokové sazby. Po vystoupení šéfa Fedu Jeroma Powella v minulém týdnu v americkém Kongresu trh jako celek započetl agresivní zvyšování sazeb Fedem, na nejbližším měnovém jednání o 50 bps. Jaký je obrázek nyní? SVB tomu učinila rychlý konec, trh zaceňuje kumulativní pokles o 100+ bps do konce letošního roku. „Z očekávání čtyř růstu sazeb jsou dva poklesy – 6 pohybů o 25 bps pryč během týdne. A ta klíčová otázka je – je to dobře nebo špatně? Je dobře, že budeme mít levnější zdroje, vrchol na sazbách nebude tak vysoko a ty půjdou dolů rychleji, než jsme si všichni mysleli? Nebo je to špatně, protože ten důvod je negativní – problémy pro ekonomiku, credit crunch atd. Můj názor je, že to není dobře, ale může to najít pozitivní odezvu v některých částech trhu, napadají mne velké techy,“ uvádí Braňo Soták.

Ztráty v Evropě: Hledání černého Petra. Credit Suisse je jiný příběh

Pokud jde o Evropu, v první panice se prodávalo plošně. „Nikdo nevěděl, kdo má černého Petra, kdo koho úvěruje. Větším problémem je, pokud by americká recese vedla ke globálnímu zpomalení, očekávání vývoje sazeb se překreslilo celkově směrem dolů,“ říká Braňo a upozorňuje, že bankovní sektor má za sebou 50% rally především na výhledu rostoucích úrokových sazeb, které ale nepovedou k recesi. „Toto v tuto chvíli není reálným předpokladem a banky to reflektují,“ dodává Braňo s tím, že valuace evropských bank je stabilnější než amerických. Příběh, který se rozvinul v tomto týdnu kolem Credit Suisse, je zcela jiné povahy.

Co čekat od nejbližších jednání ECB a Fedu?

„Fed má nyní dilema. Pokud bude dál zvyšovat sazby, hrozí pokračující odliv depozit z bank, která si budou hledat vyšší výnos na peněžním trhu. Pokud vyměkne, inflace tu s námi bude delší dobu či znovu akceleruje,“ říká Branislav Soták. Co to znamená pro akciový trh? „Jak jsem minulý měsíc psal, že být na místě Powella, jdu se sazbami výše o 50 bps, protože si to může dovolit kvůli uvolněným finančním podmínkám, teď na to musíme zapomenout. Zároveň bych ale nepřestal se zvyšováním sazeb tak, jak po tom volá například Goldman Sachs. Už tak se ukazuje, že zpomalení zvyšování sazeb z 50 na 25 bps přišlo příliš brzy a pokud by nadále rétorika i reálná trajektorie sazeb zvolňovaly, inflační očekávání se mohou stát ukotvenější a následné kroky muset být agresívnější,“ soudí Braňo Soták s tím, že jako adekvátní vnímá růst sazeb o 25 bps a velmi zajímavá bude rétorika na tiskové konferenci. ECB zasedá tento čtvrtek, Fed v příštím týdnu.

Poučení z krizového vývoje?

„Poměr úvěrů k depozitům – čím nižší, tím lepší,“ bude podle Braňa Sotáka jeden ze závěrů po současných otřesech ve finančním sektoru. „Není tajemstvím, že v tomto ohledu jsem dlouhodobě fanouškem JPMorgan,“ dodává. „Druhá věc – depozita. Co nejrůznorodější, co nejméně nepojištěných depozit,“ přidává pak Braňo. Z pohledu startupové scény pak čeká větší stěhování do větších bank tak, jak již ve Spojených státech napovídají poslední dny.

 

Videorozhovor jsme natáčeli v úterý 14. 3. 2023

 

Čtěte více:

Po SVB padla Signature Bank. Nervozita tlačí dolů akcie bank v Evropě. Erste -6 %
13.03.2023 11:25
Akcie evropských bank jsou nadále pod tlakem po krachu amerických bank...
FT: Velké americké banky v USA zažívají po krachu SVB příliv nových klientů
14.03.2023 12:50
Po krachu americké banky Silicon Valley Bank (SVB) jsou velké americké...
FX Strategie: Strach z finanční nákazy ruší sázky na růst sazeb Fedu a trápí USD
15.03.2023 6:57
Divoká jízda na splašené americké výnosové křivce vyvolaná bankovní mi...
Rozbřesk: Nový výhled na Fed počítá se zvýšením sazeb ještě dvakrát o 25 bps a dost
15.03.2023 9:16
V USA se po bankovní mini-krizi pomalu usazuje zvířený prach a únorová...
Nikdo nevěří, že by finanční systém byl v ohrožení. Ale je tu pár bank, které v lidech budí obavy, domnívá se šéf Solomon
15.03.2023 10:55
Je extrémně důležité, že Fed zasáhl a nyní jsou depozita v bankách s p...
Štafetu panikáře na bankách přebírá Credit Suisse (až -30 %). Hlavní akcionář rozhodně nedodá nový kapitál
15.03.2023 12:10
Evropské bankovní tituly jsou ve středu znovu pod silným tlakem a zdro...
Pravděpodobnost letošního poklesu sazeb a pozor na to, co si kdo přeje
15.03.2023 15:37
Již řadu měsíců hovoří řada ekonomů o tom, že tržní očekávání letošníh...

Váš názor
 • Hmm
  16.03.2023 15:57

  Já tedy tam vidím že mají všichni společné včetně Credit Suisse přijetí levičácké ideologie.
  HenryFord
 •  
  15.03.2023 21:35

  na jednej strane rýchla reakcia Fed a amer. Min.Fin ...síce pomohla, ale týmto krokom: štedré (´socialistické´) záruky za všetky vklady)_ zároveň doslova otvára PANDORINU SKRINKU (!!) . .....Ak sa do problémov dostane ktorákoľvek banka z prvej šestky (alebo osmičky ?)... ktorá je automaticky "TOO BIG TO FAIL".... nastane politicky a z hľadiska Morálneho Hazardu takmer NERIEŠITEĽNY problém, keďže akákoľvek amer. vláda si nielen, že nebude môcť dovoliť nechať ju skrachovať, ale navyše je tu už nový element ...... Precedens so zárukou za všetky vklady...___Peniazmi daňových poplatníkov (podobne ako to bolo v r.2008-2009 pri AIG...)__ ale do budúcna v oveľa väčšom rozsahu__ sa Fed a Amer. vláda _de-facto__ zaväzujú, že budú ZACHRAŇOVAŤ (?) VŠETKY VKLADY - aj v týchto obrích bankách (vkladatelia sa už nemusia trápiť výberom banky - stačí, že banka patrí do prvej šestky...) ________pre zaujímavosť, ktoré to asi sú:___ Poradie bánk podľa veľkosti aktív: JP Morgan Chase, ..Bank of America, ..Citigroup,.. Wells Fargo, ..Goldman Sachs, Morgan Stanley, ...a prípadne aj:__ U.S. Bancorp , Charles Schwab Corp.
  SFX
  •  
   16.03.2023 11:50

   Tentokrát tomu správnému adresátu: Je úplný nesmysl psát o morálním hazardu ve vztahu k chování vkladatelů, kteří nemají na vedení banky žádný vliv a jsou tak jen v roli pasívních "příjemců" následků rozhodnutí vedení banky a akcionářů. O morálním hazardu je namístě psát v případech, kdy jsou zachraňováni akcionáři bank a jejich vedení, které krach banky způsobí. K tomu ale v tomto případě nedochází. Akcionáři banky i vedení přišli o maximum toho, oč přijít mohli. Žádný morální hazard zde tedy neexistuje.
   Richard Fuld
  •  
   16.03.2023 6:53

   morální hazard v plné kráse....stačí se podívat u nás....nenecháme nikoho padnou.....traktorista Jurečka by byl schopen hypotékařům dotovat i hypotéky.....zdroje jsou stačí aby Michl u PC namačkal pár jedniček a nul
   abc1
   •  
    16.03.2023 11:49

    Je úplný nesmysl psát o morálním hazardu ve vztahu k chování vkladatelů, kteří nemají na vedení banky žádný vliv a jsou tak jen v roli pasívních "příjemců" následků rozhodnutí vedení banky a akcionářů. O morálním hazardu je namístě psát v případech, kdy jsou zachraňováni akcionáři bank a jejich vedení, které krach banky způsobí. K tomu ale v tomto případě nedochází. Akcionáři banky i vedení přišli o maximum toho, oč přijít mohli. Žádný morální hazard zde tedy neexistuje.
    Richard Fuld
    • Pokud vložím peníze do pochybné banky,
     16.03.2023 16:02

     je normální, že o ně přijdu. Není normální, že mi proplatí vklady i nad 100k EUR daňový soumar.
     Ticino
     • Re: Pokud vložím peníze do pochybné banky,
      20.03.2023 14:35

      Žádný daňový soumar nic platit v tomto případě nebude...
      Richard Fuld
 • Rozpad amerického kapitalizmu v priamom prenose
  15.03.2023 21:30

  “The U.S. is supposed to be a Capitalist economy, and that’s BREAKING DOWN before our eyes !! There’s been a loss of financial discipline with the government Bailing out (!) depositors in full.” That’s Ken Griffin, founder of hedge-fund titan Citadel, in an interview with the Financial Times, arguing that REGULATOR SHOULD NOT HAVE RESCUED UNINSURED depositors at Silicon Valley Bank na jednej strane síce rýchla reakcia Fed a amer. Min.Fin síce pomohla, ale týmto krokom: štedré (´socialistické´) záruky za všetky vklady)_ zároveň doslova otvára PANDORINU SKRINKU (!!) . ..Ak sa do problémov dostane ktorákoľvek banka z prvej šestky (alebo osmičky ?)... ktorá je automaticky "TOO BIG TO FAIL".... nastane politicky a z hľadiska Morálneho Hazardu takmer NERIEŠITEĽNY problém, keďže akákoľvek amer. vláda si nielen, že nebude môcť dovoliť nechať ju skrachovať, ale navyše je tu už nový element ...... Precedens so zárukou za všetky vklady...Peniazmi daňových poplatníkov (ako v r.2008-2009)__ ale v oveľa väčšom rozsahu__ sa amer. vláda.. _de-facto__ zaväzuje, že bude ZACHRAŇOVAŤ (?) VŠETKY VKLADY aj v týchto obrích bankách (vkladatelia sa už nemusia trápiť výberom banky - stačí, že banka patrí do prvej šestky...) poradie bánk podľa veľkosti aktív: JP Morgan Chase, Bank of America, Citigroup, Wells Fargo, Goldman Sachs, Morgan Stanley, U.S. Bancorp , Charles Schwab Corp.
  SFX
Vodíková ekonomika: Reálné kontury legendárního El Dorada
24.03.2023 16:40
Vodík a palivové články. Slibují všechno to, co limituje obnovitelné z...
Beneš, Novák a Cyrani: Nejzajímavější z prezentace ČEZ k rekordním číslům, dividendě i výhledu
22.03.2023 15:52
Energetika ČEZ dosáhla za poslední čtvrtletí roku očištěného zisku 26...
Příčiny bankovní krize, nejzásadnější zasedání Fedu v tomto cyklu a jak v této nejisté době investovat
21.03.2023 20:08
Máme za sebou nejrychlejší bankovní krizi v historii, anebo jde jen o ...
Novák a Cyrani po rekordních číslech ČEZ: Nejtěžší část krize jsme zvládli. Extrémně úspěšný i volatilní rok indikuje rekordní dividendu
21.03.2023 17:13, aktualizováno: 21.3. 18:06
Rok 2022 byl z pohledu provozního zisku EBITDA i čistého zisku pro ene...
S Braněm Sotákem po pádu SVB: Chyba hrubá a ta zásadní, kde trestá trh, recesi se nevyhneme a proč Fed nemá zastavit růst sazeb
15.03.2023 19:16
Na pádu Silicon Valley Bank (SVB) se dají najít paralely s rokem finan...
Pravidelné investice: Jak chytře využít ETF a investovat s nízkými náklady už od pětistovky?
13.03.2023 18:13
Letos uplynulo již 30 let od chvíle, kdy bylo ve Spojených státech vyd...
Jaromír Strnad: Americké technologie vs bezpečné přístavy
02.03.2023 17:05
Začátek tohoto roku byl pro americké technologické akcie poměrně turbu...
Inflace a recese klínem mezi akciovými a dluhopisovými trhy. Jakou strategii nyní zvolit?
22.02.2023 17:29
V posledním měsíci a půl se na akciových trzích vrací do hry Fed. Ekon...
Ján Hladký: Big Tech a polovodiče v sevření ekonomických cyklů
09.02.2023 13:04
Výsledky Big Techu byly zklamáním, ale „neodhalily nic, co bychom neče...
Jakub Brukner: Euforická nálada na big techu dostala sprchu. S nákupy bych vyčkával
03.02.2023 16:44
Tento týden byl nabitý událostmi. „Nejočekávanější událostí tohoto týd...
Jan Cepák: Investici do Microsoftu bych zvážil. ČEZ by mohl dále růst až nad 900 korun
25.01.2023 17:18
„Microsoft svými čísly investory trochu zklamal,“ uvádí makléř Patria ...
František Kronus: Trhy jsou optimistické. Ohledně Fedu bych si ale nedělal přílišné naděje
17.01.2023 17:15
Trhy začaly nový rok na zelené vlně. „V posledním měsíci se trhům daří...
Trhy v roce 2023 živě: FRESH na téma Koruna versus ČNB
10.01.2023 10:49
Trhy v roce 2023: Koruna versus ČNB. Od 10:00 jsme vysílali na Patria....


Nejsledovanější videa
Související komentáře