Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O vysokých cenách elektřiny...

O vysokých cenách elektřiny...

21.9.2007 12:06

Ceny elektřiny se budou i v následujících letech pohybovat v cyklu, který je určen cyklem celého odvětví. Pro výrobu elektřiny, jako pro v podstatě všechna kapitálově náročná odvětví, jsou totiž charakteristické fluktuace produkčních kapacit, investic a prodejních cen. Ve zkratce – postupně uzavírané a odepisované kapacity začínají být obnovovány až ve chvíli, kdy díky zmenšující se produkci rostoucí ceny elektřiny dosáhnou bodu, kdy zajistí dodatečnou návratnost kapacit nových. Tento bod ale mohou ceny lehce přestřelit, protože celková doba výstavby elektráren se i u těch „nejrychlejších” - plynových, počítá minimálně na několik let. Čím více ceny přestřelí, o to více je obvykle následně stavěno nových kapacit, takže po jejich dokončení mohou zase ceny lehce po delší dobu klesnout pod onu hranici návratnosti (pokrývají pouze operační náklady). S tím, jak časem opět kapacity odpadají ceny opět začnou růst a kolečko se uzavírá.

Do tohoto cyklu vstupují přirozeně i strukturální faktory, kterými v současné době jsou zejména zavedená částečná reflexe vlivu jednotlivých odvětví na životní prostředí (povolenky k emisím), růst cen a omezení množství neobnovitelných paliv (včetně jaderného) a podpora obnovitelných zdrojů.

Z výše uvedeného plyne, že pro odhad budoucího vývoje cen elektřiny je potřeba znát zejména (i) fázi, ve které se nyní odvětví nachází a (ii) pomyslnou rovnovážnou cenu elektřiny (kolem které cena v průběhu cyklu osciluje). Nicméně, zejména díky (i) rozmanité struktuře elektráren (technologie, palivo), (ii) struktuře dodávek elektřiny (základní a další pásma), (iii) neustále se měnící (resp. rostoucí) ceně primárních energií a (iv) rozdílné míře nákladů odražených přímo v ceně (externality) se dá skutečně jen velmi zhruba mluvit o jakési rovnovážné ceně. To dokazují i následující data:

US cent

Tabulka shrnuje odhady několika studií celkových nákladů (tj. jak operačních, tak investičních) na 1 kWh. Zatímco pro produkci v existující elektrárně je rozhodující pouze operační náklad (jeho porovnání s aktuální cenou elektřiny), pro stavbu elektrárny je relevantní posuzovat celkový náklad relativně k odhadované ceně elektřiny. Velmi zhruba se tak dá říci, že rovnovážné ceny elektřiny by měly ležet na úrovni výše prezentovaných nákladů.

Pokud tedy vezmeme uvedené studie jako bernou minci, současné ceny elektřiny (hovoříme o jejich velkoobchodní úrovni) již mohou přestřelovat. Spotřebitelé, neradujme se ale – výrazný obrat není v dohledu. To je odrazem toho, že stavba nových elektráren, minimálně v CEE regionu a Německu (nejvýznamnějším trhu pro celou Evropu), je v mnoha případech stále ve fázi plánování. To přesto, že se z hlediska poptávky-nabídky neděje nic, co by již před několika lety nebylo v hrubých obrysech jasné. Importy tuto situaci nezachrání (přes plánované posílení přenosových kapacit z Ukrajiny). A vedle těchto cyklických faktorů přirozeně nepomohou zmiňované rostoucí ceny primárních energií a (částečná) cena placená za znečištění

V období několika let tak nebude překvapením (přestože se mnozí zainteresovaní vždy velmi překvapeně tváří), pokud cena elektřiny vyskočí ještě výše – poptávka roste, je v kratším období cenově málo elastická a nové kapacity budou nabíhat jen pomalu. Bráno z té lepší stránky – nic nás nenaučí energií šetřit lépe, než její rostoucí ceny. To platí o vlivu 100 USD za barel ropy i MWh elektřiny.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.5.2018
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení
10:02Eurodolar se vrací pod 1,17, trhy koncem týdne kreslí smíšený obrázek  
9:23Rozbřesk: Turecká nákaza na forexu ve střední Evropě? Racio se hledá jen těžko…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university