Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na nový rok tip na příjemnou investici

Na nový rok tip na příjemnou investici

27.12.2007 11:33

I díky vývoji na akciových trzích v posledních měsících stoupá intenzita hledání investičních alternativ. První v řadě stojí obvykle komodity, někteří pokukují po umění a jednou z vyloženě alternativních investic je víno. Jeho atraktivitu, čistě z hlediska investičního, potvrzuje i existence specializovaných fondů, jako např. Vintage Wine Fund, či Wine Investment Fund (seznam fondů lze nalézt na např. www.wineinvestor.com).

Z hlediska investičního by nás u něj mělo zajímat, jak si investice do vína vede v porovnání s ostatními aktivy - jaké je riziko a jaká je výnosnost. U vína, jehož konečná hodnota je dána užitkem z jeho pití, se dá předpokládat, že jeho výnos bude málo korelován s akciovým trhem. Skutečně tomu tak je a víno tak slouží jako dobrý „diverzifikátor“. To přesto, že specifická rizika, popř. náklady spojené s touto investicí, jsou nezanedbatelná: víno musí být skladováno, hrozí mu fyzické poškození (či dokonce vypití nedisciplinovaným investorem), není likvidní (pořádány jsou aukce na jeho prodej), není předem známa doba konzumace (optimální doba skladování), atd.

První studie celkové investiční atraktivity vín se objevují na přelomu 70. a 80. let minulého století. Výsledky se velmi liší s tím, že hlavním faktorem, který ovlivňuje jejich závěr je předpoklad nákladů na uskladnění (od 0,5 do 16 USD na láhev na rok). Některé tak hovoří o nulové výnosové prémii, některé až o 12% prémii. Zajímavé je, že nejlépe si vedly vína Bordeaux – měly nejvyšší výnos a zároveň nejmenší variabilitu výnosů.

Asi nejkomplexnější studií zaměřenou na atraktivitu vína a investic, která je mi známa, je „Alternative investments: the case of wine“ (Sanning, Shaffer, Sharratt). Její autoři posuzovali víno v rámci standardního multifaktorového CAPM modelu a jejich závěrem bylo:

- Volatilita výnosů je veliká, ale víno má velmi malou citlivost na rizika spojená s akciovými investicemi (téměř nulové bety na hlavní rizika) a poskytuje tak dobré zajištění (velké celkové riziko, malé systematické riziko);

- Víno poskytuje návratnost nad úroveň implikovanou jeho rizikem (tj. „oběd zadarmo“, chcete-li).

Další příjemnou stránkou investice do vína je možnost tuto investici kdykoliv přímo přeměnit na spotřebu (z finančního hlediska je tak hodnota vína zvýšena o opci přímé spotřeby). Pokud je pak tato investice dělána ve velkém, můžeme dokonce (umírněnou) spotřebou dobrého ročníku zvýšit celkovou hodnotu své investice – ztenčující se zásoby mohou vyhnat ceny zbylých zásob tak, že více než kompenzují ztrátu z vyprázdněných lahví. 

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.Váš názor
 •  
  28.12.2007 8:58

  Tímto ses Soustružníku z mého pohledu zařadil vedle Kosíky a Haška, jsi borec.
  DJ STÍRKA a zároveň MC
 •  
  27.12.2007 13:42

  Rozhodně bych nekupoval biotechnologické a farmaceutické firmy. Jim to totiž stále nejde. S jejich léky je to jako s krémy proti vráskám. Jsou velmi drahé a účinek téměř žádný nebo zanedbatelný.
  Vizionář
  •  
   28.12.2007 9:00

   Vedle Karla a Antonína Kosíka
   MC Stírka
  • Sorry
   28.12.2007 0:27

   ale právě proto bych je kupoval :)
   Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:00HU - Jednání MNB, základní sazba