Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velké obavy a malé-velké příležitosti

Velké obavy a malé-velké příležitosti

18.2.2008 12:50

Současný vývoj nutí investory více hledat. První na ráně jsou tzv. defenzivní tituly, které jen kvůli tomu, že jsou defenzivní, ale nedoporučuji (detailně jsem toto téma zde již rozebíral v Praskajících minibublinách). Za zajímavější považuji zaměřit se na oblasti, které mají potenciál co největšího odtržení se od problémů ekonomiky USA, popř. jejího vlivu na zbytek světa. Z geografické perspektivy bych preferoval pohled na BRIC, respektive jen ono „B“ (detaily rozvedeny minulý týden). Z odvětvové perspektivy hledám odvětví, v nichž strukturální faktory přetlačí ty cyklické. Tedy zejména: (i) suroviny a primární energie a odvětví s nimi související a (ii) elektrická energie a odvětví s ní související, plus (iii) ostatní (např. lodní doprava, resp. výroba lodí). Zde krátce o energiích, respektive elektřině.

Podle „The Investment Implications of Global Energy Trends“ (F.Birol, IEA) poroste při absenci nových energetických politik poptávka po primárních energiích do roku 2030 o 60 %. 85 % z toho nárůstu půjde na vrub uhlí, ropě a zemnímu plynu. A dvě třetiny z této poptávky půjde ze současných rozvojových zemí, zejména Číny a Indie. Investice na zajištění těchto energií by měly dosáhnout zhruba úrovně 20 bil. USD. Podobná je situace u elektrické energie – mnohé rozvinuté země čelí reálnému, či potenciálnímu nedostatku díky neustále rostoucí spotřebě a zastarávání existujících elektráren. Země rozvíjející mají už nyní problémy díky tomu, že poptávka po elektřině předbíhá stavbu nových elektráren. Ceny elektřiny tam, kde je nesvazuje regulace, tento převis odráží.

Vysoké ceny elektřiny odráží pak ceny akcií elektrárenských firem (plus to, že to jsou shodou okolností i ony obvykle defenzivní tituly). Otázka je ale, nakolik odráží i to, že mnohé z nich jsou na počátku (vynuceného) velkého investičního cyklu, který se vyznačuje obrovskými investicemi, velkou mírou nejistoty díky velikosti projektů, nejasnosti celkových nákladů, vývoje cen elektřiny během a po cyklu, atd. Co se týče producentů elektřiny je tak přes současný celkový boom nutno dobře vybírat. Např. i díky zmiňovaným nejistotám u mne zběžný pohled na atraktivitu cen u velkých elektrárenských společností v Evropě zájem nevzbuzuje (i s přihlédnutím k tomu, jaké zhodnocení se nabízí jinde). Mimochodem i další důkaz toho, že u velkých a známých obchodovaných společností obecně těžko najít nějakou výrazně podhodnocenou.

Tak ani zběžný pohled, popř. valuace velkých společností, které budou profitovat ze stavby nových elektráren, neústí ve velké nadšení. CEO GE Jeffrey Immelt sice minulý týden uvedl, že kdekoliv se objeví, tam je poptávka po elektřině, kapitál je připravený pro investice do ní a že nevidí znaky toho, že by tento globální boom související s infrastrukturou byl u konce. Zdá se, že valuace firem podobných GE (respektive jeho části elektrárenských technologií) ale toto odráží.

Nejtěžší na některých investičních nápadech-tezích je to, si nakonec po vší práci, kterou člověk s jejich zkoumáním má, přiznat, že nikam nevedou – ceny už prostě předpokládaný vývoj odrážejí. Přes výše uvedené to ale zde pro mne není ten případ. Podobně jako jinde je lepší hledat v tržních nikách – tedy obvykle u menších společností a/nebo těch, co dělají něco trochu jiného. Atraktivní se mi tak např. nyní zdají ceny některých společností operujících v oblasti obnovitelných zdrojů. Možná díky tomu, že to jsou obvykle vyloženě růstové akcie s relativně nejasným výhledem (obnovitelné zdroje budou bohužel pravděpodobně tvořit jen malou část celkové produkce elektřiny i za několik desetiletí) zaplatily za současný stav na trzích více, než průměr trhu. Pro toho, kdo tomuto odvětví opravdu věří (a nemá přísné stop loss limity) dobrá příležitost v době velkých obav na globálních trzích. Ač se např. u tohoto malého subodvětví fundamentálně mnoho nezměnilo, ještě ke konci minulého roku byly ceny jeho společností pro mne maximálně důkazem efektivnosti trhů, v horším případě až módní vlny.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data