Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Je nezávislost Kosova precedens? Separatisté si myslí, že ano

ČTK: Je nezávislost Kosova precedens? Separatisté si myslí, že ano

20.2.2008 12:40
Autor: ČTK

Vídeň 20. února (ČTK/APA) - Nedělní vyhlášení nezávislého Kosova může být nebezpečným precedentem pro separatisty v dalších státech. Země jako Španělsko se obávají, že kosovský příklad posílí hlas menšin, které volají po nezávislosti. Na Kypru, v Gruzii nebo v Ázerbájdžánu mají zase vlády strach, že se nyní zvýší tlak na uznání dosud neuznaných celků, které na jejich území s větší či menší mírou autonomie už existují.
 
I když se politici v Evropské unii snaží co nejvíce zdůrazňovat, že Kosovo je případem "sui generis", který je zcela specifický a nelze ho srovnávat s dalšími separatistickými regiony, skutečnost zatím diplomatům nedává za pravdu. Už v den odtržení Kosova od Srbska se totiž se svými nároky ozvali například zástupci separatistů v Baskicku, Abcházii či Jižní Osetii.

Abcházie a Jižní Osetie
Tyto autonomní gruzínské republiky jednostranně vyhlásily nezávislost na Gruzii počátkem 90. let, ale jejich samostatnost zatím ostatní státy neuznávají.

"Jestli někdo věří, že Abcházie, Jižní Osetie a Podněsterská moldavská republika budou nyní prostě postupovat i dál stejně jako dosud, pak se hluboce mýlí," řekl v pondělí abchazský prezident Sergej Bagapš a doplnil, že Abcházie se nyní s žádostí o uznání obrátí na OSN, Rusko a Společenství nezávislých států (SNS).
 
Jihoosetský prezident Eduard Kokojev varoval Gruzii, aby procesu osamostatnění dále nebránila. "Jižní Osetie a Abcházie mají pro uznání lepší politický a právní základ než Kosovo," zdůraznil.

Podněstří
Moldavská separatistická Podněsterská republika, kterou obývají převážně Rusové a Ukrajinci, požádala vzhledem k osamostatnění Kosova o uznání v úterý.

"Rychlé mezinárodní uznání Podněstří pomůže mezinárodnímu společenství konsolidovat stabilitu a bezpečnost v tomto regionu," uvedlo podněsterské ministerstvo zahraničí v prohlášení. Kosovský příklad podle něj představuje "nový způsob řešení konfliktů po celém světě".

Náhorní Karabach
Ázerbájdžánská enkláva s převahou arménského obyvatelstva, kde nyní žije asi 140.000 lidí, vyhlásila v roce 1988 nezávislost, zatím je ale stále mezinárodně uznávanou součástí Ázerbájdžánu.
 
Ministr zahraničí separatistického Národního Karabachu Georgi Petrosjan řekl už v neděli, že případ Kosova by mohl k mezinárodnímu uznání pomoci i v jeho regionu. Pravděpodobný budoucí arménský prezident Serž Sarkisjan tvrdí, že mezinárodní společenství uplatňuje "dvojí standardy", když uzná Kosovo a nikoli Náhorní Karabach. Ázerbájdžán byl mezi prvními státy, které daly najevo, že s nezávislostí Kosova nesouhlasí.

Baskicko
Již téměř půlstoletí vede separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) ozbrojený boj za vytvoření nezávislého státu Basků, který by měla tvořit současná Baskická autonomní oblast (tři severošpanělské provincie), španělská provincie Navarra a tři francouzské provincie.
 
Baskická vláda označila osamostatnění Kosova za "učebnicový příklad pro řešení (národnostních) konfliktů". "Respektování vůle obyvatel je klíčem k řešení politických problémů, které se nehýbají z místa," řekl její mluvčí.

Nezávislost v Kosovu přivítali také politici v Republice srbské, jež je jednou ze dvou součástí Bosny. Povzbuzení pro své snahy o samostatnost vidí v kosovském příkladě i zástupci Čečenska, které je ruskou autonomní republikou, či separatisté na Korsice, kteří usilují o odtržení od Francie.


Váš názor
 • Další Mnichov v pořadí
  20.2.2008 12:59

  česká republika, by vžádném případě neměla Kosovo uznat za samostatný stát.Je to v rozporu s mezinárodním právem o zachování celistvosti státních hranic. řešení situace je jistě složité a vyžaduje dlouhý čas, ale toto řešení je to nejhorší co se stalo.Zajímavé je že EU poskytne na etablování orgánů Kosova mld EUR.Kdo o tom rozhodl, když část EU Kosovo uznalo a část je protri uznání.Zase velmocenské manýry Francie a Německa ?
  antischwarzenberg
  • Další Mnichov v pořadí
   20.2.2008 13:39

   Také já si myslím, že se jedná o Mnichov, pevně věřím, že náš ministr zahraničí neuzná tuto snahu mafiánských klanů o odtržení od Srbska. Jediná možnost Srbska spočívá asi ve znovuobsazení jejich historického území srbskými vojsky. K čemuž mají plné právo.
   Mirek
   • Re: Další Mnichov v pořadí
    22.2.2008 15:38

    To bych nedoporučoval. Co potom budou Srbové s 2 miliony nepřátelských Albánců na svém území dělat? Dopadli by jako Izraelsi s Gazou. Z dlouhodobého pohledu je pro Srby nejvýhodnější obětovat Kosovo, ze kterého by koukaly jenom potíže a náklady, a obsadit a opevnit Kosovskou Mitrovicu.
    Roman
Aktuální komentáře
21.5.2018
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data