Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Profesor Zelený: Svět se radikálně a kvalitativně změní, tato krize signalizuje vstup do 21. století

Profesor Zelený: Svět se radikálně a kvalitativně změní, tato krize signalizuje vstup do 21. století

22.05.2009 18:18
Autor: Redakce, Patria.cz

Světově uznávaný a nejcitovanější tuzemský profesor Milan Zelený soudí, že by se řešení současné ekonomické krize mělo hledat především na úrovni podniků a firem a ne ve státním měřítku. Jak vidí současný stav ekonomiky, jak smýšlí o cestách z recese, které si vybraly vlády hlavních světových ekonomik? Jaká opatření by v boji proti krizi preferoval? Shrnujeme pro Vás hlavní myšlenky, které profesor Zelený uvedl v rámci online rozhovoru na webu Patria.cz

„Nejhorší ještě není za námi, nezaměstnanost a následná inflace ještě sehrají své. K růstu se navrátíme koncem roku 2010, obzvláště když stát přestane tak radikálně intervenovat a zkreslovat signální soustavu svobodných trhů. Po krizi se nebudeme nikam vracet, svět se radikálně a kvalitativně změní a s ním i fungování ekonomik. Tato krize signalizuje vstup do 21. století,“napsal Zelený.

Americká ekonomika, dolar a inflace

„I když o tom politici nechtějí mluvit, je třeba o tom mluvit, než bude pozdě,“ vzkazuje profesor Zelený směrem k pumpování balíků státních peněz do ekonomiky, předznamenávajících možné prudké inflační tlaky. „Inflace je na obzoru, jediné co jí brání je pokračující recese. Při výstupu z krize se mohou inflační tlaky realizovat v neúnosné míře,“ upozorňuje a dodává, že kromě inflace nás čeká také krize nezaměstnanosti a pak menší lokální otřesy. Pokud jde o vývoj kurzu amerického dolaru, i tam profesor Zelený predikuje změnu při výstupu z krize a nastoupení nové cesty a nového režimu. Z dlouhodobého pohledu se na straně soutěže dolar versus euro přiklání na stranu americké měny. „Protože očekávám rychlejší a razantnější výstup z krize a silnější rozvoj nových investičních příležitostí a podnikatelských záměrů a projektů. V tomto směru (pozn. v inovačním procesu) se domnívám, že Evropa zůstane pasivnější a méně adaptabilní k novým realitám,“ zdůvodňuje své přesvědčení zelený.

Americká ekonomika podle Zeleného nutně musí projít strukturální změnou a hlavně změnou myšlení samotného, typicky ve starým způsobem řízeném sektoru automobilového průmyslu. Na jeho adresu profesor poznamenává: „Má šanci se zotavit, ale hlavně vstupem nových podnikatelských subjektů, nových podnikatelských modelů a zcela novým představami co to je vlastně „auto“. Některé klasické automobilky zbankrotují a zůstanou jenom menší, životaschopné odnože. Tradiční automobilka končí a to je právě ta očistná funkce krize – otevírání prostoru novým a novému. Bez takové katarze bychom ještě dnes jezdili s koňskými povozy.“ S nezbytností samovolných a přirozených změn v ekonomice souvisí i názor Zeleného na masivní injekce vlády do záchran vybraných podniků. „Vláda by neměla rozhodovat a určovat kdo přežije a kdo zkrachuje – není vybavena taková rozhodnutí provádět. O bankrotu rozhoduje ocenění a soud trhu, ne státní intervence. V USA je navíc bankrot sám o sobě očistným procesem v němž zdravé části podniku přežívají a vytvářejí se podmínky k jejich rozkvětu. Bankrotáře nelze chránit, ale lze jim zákonem pomáhat k rychlé a efektivní transformaci. Nové regulační systémy by měly zajistit transparentnost transakcí, aby se dala určit tržní hodnota. Státní intervenci trhy zkreslují, určování hodnoty znemožňují a krizi tak prohlubují.“

„Ecology is good business“

V rámci rozhovoru zmínil profesor Zelený několikrát oblast životního prostředí a příležitostí v enviromentálních technologiích. „Jsem přesvědčen, že tato krize signalizuje nástup zodpovědnějšího podnikání ve smyslu ochrany životního a tím i podnikatelského prostředí. Jsem zastáncem hesla „Ecology is good business“ a jakmile se ekologické uvažování stane dobrým businessem, osvobodíme se od politicko-aktivistických přístupů, které neberou nutnost ekonomického pohledu v úvahu. Udržitelná cesta je cestou jedinou, již definičně.“

Číně, která je v jiné situaci a na jiném stupni ekonomického vývoje, krize spíše napomáhá v globální ekonomice (i když méně už doma), z krize vyjde posílená a stane se světovou ekonomickou velmocí. Čína vstoupí do své ekologické fáze a stane se předním trhem pro ekologické technologie a inovace. To vytváří příležitosti pro chytré malé státy. Její vyhlídky na příštích 10 let jsou vynikající, stejně tak ovšem Indie a Brazílie.

A vzkaz na závěr?

Musíme se naučit provádět funkce krize, které jsou očistné – bez krize a bez zanedbávání přirozené regenerace a renesance.


Váš názor
  •  
    25.05.2009 9:54

    Byl bych pesimističtější, co se rýče předcházení krizím. Život na naši Zemi a vůbec Vesmír dostává podněty k novému vývoji právě v období krizí. Lidstvo se v posledních staletích vyvíjí neuvěřitelným způsobem. Lze říci, že je v permanentní pubertě. Vývoj jde do stále nových a nových oblastí. Vyhnout se chybám a přestřelením proto není dosti dobře možné. Krize pak jsou očistou, příležitostí k odstranění nedostatků a nastartování nových směrů. Stát by měl ale zasahovat co nejméně. Úředníci a většina politiků vědí o tom jak funguje podnik a trh naprosté minimum. Vizi vybudovat pomocí tvrdých regulací tisiciletou říši, která by fungovala bez krizí, měl již první čínský císař, Hitler i Stalín.
    Jan Beránek
Aktuální komentáře
19.04.2024
13:24Perly týdne: Moc nečekat od Applu i celého trhu?
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data