Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluhy, pochyby a pandemie…

Dluhy, pochyby a pandemie…

25.05.2009 9:48
Autor: Petr Žabža, Patria Online

„Respektuji víru, ale pochybnosti jsou tím, co vás opravdu poučí“ - Wilson Mizner

Nedávno propuknuvší nákaza mexické chřipky je perfektní metaforou k bouři, která se světovými kapitálovými trhy prohání již skoro dva roky. Místo mexické chřipky si dosaďte slovíčko dluh či kredit. Místo nosičů nákazy doplňte banky. Ve druhé vlně pak vlastníky nemovitostí (pohříchu zejména v anglosaské části tohoto světa, alespoň prozatím) a investory. Jen málo z nás bylo před touto nákazou imunních. Jak řekl na posledním setkání akcionářů společnosti Berkshire Hathaway její čelný představitel Warren Buffett – „Domnívám se, že každý s byť jen minimální vazbou na finanční trhy k této krizi přispěl. Něco z toho plynulo z chamtivosti, něco z čiré hlouposti a něco z pocitu, že když to dělají i ostatní, tak proč ne já…“ Všichni jsme se kolektivně do určité míry zbláznili, proto se nyní můžeme – jeden po druhém – vracet do stavu příčetnosti.

Po téměř bezprecedentním růstu akciových trhů v období posledních skoro dvou měsíců se tak může zdát, že bouře ustupuje a vše se vrací do starých kolejí. Nákaza se však mohla jenom dočasně stáhnout. Počty bankrotů a objemy nesplácených dluhů budou pokračovat v růstu, stejně tak počty nezaměstnaných. Spotřebitelská poptávka bude v již zmíněném anglosaském prostoru klesat tak, jak si jednotliví spotřebitelé znovu postupně budují finanční rezervy a navyšují úspory. Soukromá sféra se stáhla do ústraní a jediné co expanduje je stát a vlády, nafouknuté nedobrovolnými budoucími závazky daňových poplatníků. Poté, co vlády strávily několik desetiletí snahou omezit monopolní či oligopolní praktiky bankovního sektoru, se nyní ty samé vlády chovají jako polobozi a rozhodují o žití či nežití jednotlivých firem. To, zda firmy tuto recesi přežijí nebo ne nebude do značné míry funkcí trhu v tom čistě kapitalistickém smyslu, ale toho, zda se to hodí do krámu té které vládě. To nepochybně není ekonomika, jíž by se chtělo mnoho inovativních podnikatelů účastnit. V tomto světle tak poslední růst trhů připomíná spíše nafouknutého maskota jednoho francouzského výrobce pneumatik, než vytrvalostního atleta typu Romana Šebrle.

Prezident Barack Obama a jeho administrativa už se ani příliš netají tím, že ve Spojených státech budují socialismus (či komunismus, záleží jak se na to díváte) nového stylu a ještě se přitom stihnou pošklebovat nebohému Hugo Chávezovi, který v porovnání s nimi vypadá jako provinční aparátčík. Minulý týden přinesl důkazů víc než dost:

- minimálně tři banky indikovaly zájem vrátit peníze, které jim byly více či méně nedobrovolně vnuceny v rámci programu TARP. Netrvalo dlouho a ministr financí Timothy Geithner se nechal slyšet, že to zase nebude tak jednoduché, banky budou muset projít dalším zkoumáním zda jsou adekvátně kapitálově vybavené a kdesi cosi. Svět by si měl konečně uvědomit, že hlavní americké banky de factou jsou znárodněné – bez požehnání newyorského Fedu a Fedu jako takového si nekoupí ani nové kancelářské židle.

- Držitelé dluhopisů amerických automobilek, kteří odmítli přistoupit na pro ně ne zcela výhodné podmínky jejich konverze byli B. Obamou v živém televizním vystoupení označeni téměř za velezrádce. Prezident možná pozapomněl, že práce institucionálního správce majetku není dělat charitu, ale vykonávat správu majetku dle určeného mandátu.

- Vláda usoudila, že 1. června pošle General Motors do bankrotu. Není pochyb o tom, že by si to tento moloch zasloužil mnohem dříve, na mysl se však vkrádá otázka, z jakého titulu si vláda osobuje právo takto vstupovat do čistě komerčního rozhodování?

Na konci týdne se k tomu všemu ještě přidala obava, že by Spojené státy mohly přijít o svůj AAA rating. Vzhledem k tomu, jakou rychlostí se nyní ve Washingtonu točí tiskařské lisy na peníze, by tento rating USA neměly mít už nyní…

Hezký týden přeji,


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.04.2021
22:24Klid před bouří?  
18:41Dolar a akciový trh
18:13Vláda novému ministru zdravotnictví potvrdila zákaz setkávání více než dvou lidí
17:48Biden ruší Trumpova pravidla ve prospěch akciových trhů. Využívá i právní kličky
17:22Výnosy před aukcemi rostou, Wall Street míří dolů  
17:06Investiční tip Alibaba: Regulatorní hrozba zažehnána  
16:34Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:32Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:29Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
15:48Investice 02CR je pevná jako skála. Patria má novou cílovou cenu, potvrzuje doporučení  
15:25Microsoft kupuje Nuance, firmu na rozpoznávání řeči stojící za Siri
14:21Týdenní výhled: Výsledková sezóna bude o pohledu do budoucna, daních a maržích  
12:31Veolia a Suez se po měsících vyjednávání spojí v transakci za 13 miliard eur
11:15Akcie začínají lehkým ústupem, dluhopisy vyčkávají na aukce  
11:13Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
10:08Indičtí tech jednorožci se stávají novými miláčky investorů
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2  
8:18Na naše výdaje příjmy nestačí, říká Rusnok. V roce 2024 může přijít dluhová brzda
6:00MakroMixér Jana Bureše a Roberta Břešťana III: O přidané hodnotě, tužkách, digitalizaci i Kellnerovi s majitelem Koh-i-nooru Břízou

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y