Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluhy, pochyby a pandemie…

Dluhy, pochyby a pandemie…

25.05.2009 9:48
Autor: Petr Žabža, Patria Online

„Respektuji víru, ale pochybnosti jsou tím, co vás opravdu poučí“ - Wilson Mizner

Nedávno propuknuvší nákaza mexické chřipky je perfektní metaforou k bouři, která se světovými kapitálovými trhy prohání již skoro dva roky. Místo mexické chřipky si dosaďte slovíčko dluh či kredit. Místo nosičů nákazy doplňte banky. Ve druhé vlně pak vlastníky nemovitostí (pohříchu zejména v anglosaské části tohoto světa, alespoň prozatím) a investory. Jen málo z nás bylo před touto nákazou imunních. Jak řekl na posledním setkání akcionářů společnosti Berkshire Hathaway její čelný představitel Warren Buffett – „Domnívám se, že každý s byť jen minimální vazbou na finanční trhy k této krizi přispěl. Něco z toho plynulo z chamtivosti, něco z čiré hlouposti a něco z pocitu, že když to dělají i ostatní, tak proč ne já…“ Všichni jsme se kolektivně do určité míry zbláznili, proto se nyní můžeme – jeden po druhém – vracet do stavu příčetnosti.

Po téměř bezprecedentním růstu akciových trhů v období posledních skoro dvou měsíců se tak může zdát, že bouře ustupuje a vše se vrací do starých kolejí. Nákaza se však mohla jenom dočasně stáhnout. Počty bankrotů a objemy nesplácených dluhů budou pokračovat v růstu, stejně tak počty nezaměstnaných. Spotřebitelská poptávka bude v již zmíněném anglosaském prostoru klesat tak, jak si jednotliví spotřebitelé znovu postupně budují finanční rezervy a navyšují úspory. Soukromá sféra se stáhla do ústraní a jediné co expanduje je stát a vlády, nafouknuté nedobrovolnými budoucími závazky daňových poplatníků. Poté, co vlády strávily několik desetiletí snahou omezit monopolní či oligopolní praktiky bankovního sektoru, se nyní ty samé vlády chovají jako polobozi a rozhodují o žití či nežití jednotlivých firem. To, zda firmy tuto recesi přežijí nebo ne nebude do značné míry funkcí trhu v tom čistě kapitalistickém smyslu, ale toho, zda se to hodí do krámu té které vládě. To nepochybně není ekonomika, jíž by se chtělo mnoho inovativních podnikatelů účastnit. V tomto světle tak poslední růst trhů připomíná spíše nafouknutého maskota jednoho francouzského výrobce pneumatik, než vytrvalostního atleta typu Romana Šebrle.

Prezident Barack Obama a jeho administrativa už se ani příliš netají tím, že ve Spojených státech budují socialismus (či komunismus, záleží jak se na to díváte) nového stylu a ještě se přitom stihnou pošklebovat nebohému Hugo Chávezovi, který v porovnání s nimi vypadá jako provinční aparátčík. Minulý týden přinesl důkazů víc než dost:

- minimálně tři banky indikovaly zájem vrátit peníze, které jim byly více či méně nedobrovolně vnuceny v rámci programu TARP. Netrvalo dlouho a ministr financí Timothy Geithner se nechal slyšet, že to zase nebude tak jednoduché, banky budou muset projít dalším zkoumáním zda jsou adekvátně kapitálově vybavené a kdesi cosi. Svět by si měl konečně uvědomit, že hlavní americké banky de factou jsou znárodněné – bez požehnání newyorského Fedu a Fedu jako takového si nekoupí ani nové kancelářské židle.

- Držitelé dluhopisů amerických automobilek, kteří odmítli přistoupit na pro ně ne zcela výhodné podmínky jejich konverze byli B. Obamou v živém televizním vystoupení označeni téměř za velezrádce. Prezident možná pozapomněl, že práce institucionálního správce majetku není dělat charitu, ale vykonávat správu majetku dle určeného mandátu.

- Vláda usoudila, že 1. června pošle General Motors do bankrotu. Není pochyb o tom, že by si to tento moloch zasloužil mnohem dříve, na mysl se však vkrádá otázka, z jakého titulu si vláda osobuje právo takto vstupovat do čistě komerčního rozhodování?

Na konci týdne se k tomu všemu ještě přidala obava, že by Spojené státy mohly přijít o svůj AAA rating. Vzhledem k tomu, jakou rychlostí se nyní ve Washingtonu točí tiskařské lisy na peníze, by tento rating USA neměly mít už nyní…

Hezký týden přeji,


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university