Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluhy, pochyby a pandemie…

Dluhy, pochyby a pandemie…

25.5.2009 9:48
Autor: Petr Žabža, Patria Online

„Respektuji víru, ale pochybnosti jsou tím, co vás opravdu poučí“ - Wilson Mizner

Nedávno propuknuvší nákaza mexické chřipky je perfektní metaforou k bouři, která se světovými kapitálovými trhy prohání již skoro dva roky. Místo mexické chřipky si dosaďte slovíčko dluh či kredit. Místo nosičů nákazy doplňte banky. Ve druhé vlně pak vlastníky nemovitostí (pohříchu zejména v anglosaské části tohoto světa, alespoň prozatím) a investory. Jen málo z nás bylo před touto nákazou imunních. Jak řekl na posledním setkání akcionářů společnosti Berkshire Hathaway její čelný představitel Warren Buffett – „Domnívám se, že každý s byť jen minimální vazbou na finanční trhy k této krizi přispěl. Něco z toho plynulo z chamtivosti, něco z čiré hlouposti a něco z pocitu, že když to dělají i ostatní, tak proč ne já…“ Všichni jsme se kolektivně do určité míry zbláznili, proto se nyní můžeme – jeden po druhém – vracet do stavu příčetnosti.

Po téměř bezprecedentním růstu akciových trhů v období posledních skoro dvou měsíců se tak může zdát, že bouře ustupuje a vše se vrací do starých kolejí. Nákaza se však mohla jenom dočasně stáhnout. Počty bankrotů a objemy nesplácených dluhů budou pokračovat v růstu, stejně tak počty nezaměstnaných. Spotřebitelská poptávka bude v již zmíněném anglosaském prostoru klesat tak, jak si jednotliví spotřebitelé znovu postupně budují finanční rezervy a navyšují úspory. Soukromá sféra se stáhla do ústraní a jediné co expanduje je stát a vlády, nafouknuté nedobrovolnými budoucími závazky daňových poplatníků. Poté, co vlády strávily několik desetiletí snahou omezit monopolní či oligopolní praktiky bankovního sektoru, se nyní ty samé vlády chovají jako polobozi a rozhodují o žití či nežití jednotlivých firem. To, zda firmy tuto recesi přežijí nebo ne nebude do značné míry funkcí trhu v tom čistě kapitalistickém smyslu, ale toho, zda se to hodí do krámu té které vládě. To nepochybně není ekonomika, jíž by se chtělo mnoho inovativních podnikatelů účastnit. V tomto světle tak poslední růst trhů připomíná spíše nafouknutého maskota jednoho francouzského výrobce pneumatik, než vytrvalostního atleta typu Romana Šebrle.

Prezident Barack Obama a jeho administrativa už se ani příliš netají tím, že ve Spojených státech budují socialismus (či komunismus, záleží jak se na to díváte) nového stylu a ještě se přitom stihnou pošklebovat nebohému Hugo Chávezovi, který v porovnání s nimi vypadá jako provinční aparátčík. Minulý týden přinesl důkazů víc než dost:

- minimálně tři banky indikovaly zájem vrátit peníze, které jim byly více či méně nedobrovolně vnuceny v rámci programu TARP. Netrvalo dlouho a ministr financí Timothy Geithner se nechal slyšet, že to zase nebude tak jednoduché, banky budou muset projít dalším zkoumáním zda jsou adekvátně kapitálově vybavené a kdesi cosi. Svět by si měl konečně uvědomit, že hlavní americké banky de factou jsou znárodněné – bez požehnání newyorského Fedu a Fedu jako takového si nekoupí ani nové kancelářské židle.

- Držitelé dluhopisů amerických automobilek, kteří odmítli přistoupit na pro ně ne zcela výhodné podmínky jejich konverze byli B. Obamou v živém televizním vystoupení označeni téměř za velezrádce. Prezident možná pozapomněl, že práce institucionálního správce majetku není dělat charitu, ale vykonávat správu majetku dle určeného mandátu.

- Vláda usoudila, že 1. června pošle General Motors do bankrotu. Není pochyb o tom, že by si to tento moloch zasloužil mnohem dříve, na mysl se však vkrádá otázka, z jakého titulu si vláda osobuje právo takto vstupovat do čistě komerčního rozhodování?

Na konci týdne se k tomu všemu ještě přidala obava, že by Spojené státy mohly přijít o svůj AAA rating. Vzhledem k tomu, jakou rychlostí se nyní ve Washingtonu točí tiskařské lisy na peníze, by tento rating USA neměly mít už nyní…

Hezký týden přeji,


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.6.2018
18:21Poprvé po 108 letech: Chanel zveřejnil čísla z ročního hospodaření
12:22Víkendář: Blíží se možný zlomový bod v uprchlické krizi
6:35ČEZ po nejdelší valné hromadě v historii vyplatí dividendu 33 korun na akcii. Obměna dozorčí rady
22.6.2018
22:03Trump přidusil dnešní rally další hrozbou cel
18:15Ropný cyklus se bude točit dál, trend je v rukou nových technologií
17:29Více ropy a nová cla. Závěr týdne není nudný, euro klesá  
17:26Pegas s Kofolou PX do zeleného nevytáhly, výhružka Trumpa posílá automobilky níže  
17:20Co říká Pax Romana o dnešním světě
17:20Technická analýza: Eurodolar otestoval významný support, eurokoruna rezistenci
17:05Nová Trumpova hrozba: Zavedeme 20 % clo na všechna auta z EU
16:53ÚOHS schválil vstup čínské Citic Group do CEFC Group Europe
15:34TOMA, a.s. - zpráva z Valné hromady červen 2018
14:54Dohoda OPEC: Produkce ropy stoupne jen mírně. Cena roste svižně už teď
14:40Technická analýza: Bod zlomu: V hlavní roli OPEC+
14:15Obuvnická firma Prabos rozšiřuje svou výrobu na Ukrajinu
13:32Perly týdne: Čínský útok na americké akcie, záhada německé kriminality a z ČR Itálie
13:30Do vlády míří Malá a Nováková, obranu převezme Metnar
12:09Fed: Přední americké banky by dokázaly přestát silnou recesi
11:46Přistoupí OPEC+ k navýšení těžby?  
11:00HubVentures, mířící na burzu, po čerstvé coworkingové akvizici ovládá přes 40 procent trhu

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data