Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deficit bežného účtu PB sa v apríli zmiernil na 475 mil. eur

Deficit bežného účtu PB sa v apríli zmiernil na 475 mil. eur

3.8.2009 14:41
Autor: SITA

Bežný účet platobnej bilancie Slovenska bol po prvých štyroch mesiacoch tohto roka v mínuse 475 mil. eur. Oproti prvým trom mesiacom sa tak deficit bežného účtu zmiernil o vyše 100 mil. eur. Na zmiernení záporného salda sa podieľala predovšetkým obchodná bilancia, ktorá sa z trojmesačného mínusu takmer 47 mil. eur vďaka výraznému poklesu dovozov prehupla v apríli do prebytku 292,7 mil. eur. Ostatné položky bežného účtu vykázali ku koncu apríla naopak schodok. Najvýraznejší bilancia služieb, ktorá bola v mínuse 544,1 mil. eur. Bilancia výnosov bola záporná na úrovni 128 mil. eur a bežné transfery vykázali schodok 95,6 mil. eur.

Ako ďalej vyplýva z predbežných údajov Národnej banky Slovenska (NBS), kapitálový a finančný účet platobnej bilancie boli naopak za prvé štyri mesiace tohto roka v prebytku na úrovni 1,32 mld. eur. Podieľal sa na tom predovšetkým finančný účet, ktorý vykázal kladné saldo v objeme 933,9 mil. eur. V prebytku 386,4 mil. eur však skončil aj kapitálový účet platobnej bilancie. Po započítaní chýb a omylov, ktoré predstavovali záporné saldo v sume 1,406 mld. eur, však celková platobná bilancia Slovenskej republiky skončila v mínuse 560,2 mil. eur.

V rámci finančného účtu platobnej bilancie evidovala centrálna banka ku koncu apríla mierny prebytok priamych investícií vo výške 43,3 mil. eur. Priame investície v Slovenskej republiky boli pritom v pluse 243,6 mil. eur, čo však kompenzoval úbytok priamych investícií v zahraničí vo výške 200,3 mil. eur. O celkový prebytok finančného účtu sa tak postarali predovšetkým ostatné investície, ktoré boli ku koncu apríla v pluse 2,112 mld. eur, prebytok na úrovni 217,5 mil. eur zaznamenali aj finančné deriváty. Naopak, portfóliové investície vykázali deficit 1,439 mld. eur.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data