Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini s Faberem chladí optimismus – první vidí jen slabý růst, druhý kolaps celého systému

Roubini s Faberem chladí optimismus – první vidí jen slabý růst, druhý kolaps celého systému

13.8.2009 17:46
Autor: Redakce, Patria Online

Nouriel Roubini včera na CNBC uvedl, že přestože riziko deprese je eliminováno masivním monetárním stimulem, nacházíme se uprostřed nejhorší recese za posledních 60 let a akciový trh možná předběhl dobu – proto je tu riziko korekce. Roubini také sdělil, že riziko poklesu cen stále trvá i u finančních institucí.

Kvůli velkému rozpočtovému deficitu, který je monetizován Federálními rezervami, mohou investoři někdy během příštího roku propadnout obavám a stáhnout se z vládních dluhopisů. To by tlačilo jejich výnosy směrem vzhůru. Za další riziko lze považovat cenu ropy, jejíž možný pohyb k úrovni 100 dolarů za barel by vyvolal stejný šok jako její loňský růst na 145 dolarů. Tyto dva faktory by mohly vést k druhému propadu ekonomiky. Jakýkoliv pokles cen akcií by však nebyl tak velký, aby stlačil S&P 500 k úrovni 666 bodů, s výjimkou jasného rizika druhého propadu ekonomiky.

Roubini má za to, že rozvíjející se ekonomiky včetně Číny nemusejí růst tak rychle, jak si někteří myslí. Jejich možný růst okolo 6 % je vyšší než u rozvinutých ekonomik, kde dosahuje 3 %, dosavadní silná závislost na čistých exportech je však bude omezovat tak dlouho, dokud nezmění svůj růstový model.

Přestože uvedené komentáře již nezní tak pesimisticky jako dříve, Roubini podle svých slov vidí stále jen slabý růst a poptávku a to i v případě, pokud se dostaví oživení. Podobné ochlazení optimismu přišlo od Marca Fabera. Podle jeho názoru ekonomické a finanční krize obvykle vedou k fundamentálním změnám. To je smyslem recese či deprese – aby vyčistily systém. Ben Bernanke však podle něj jen vykoupil finanční systém z problémů a ještě zhoršil transparentnost. Faberova rada pak zní: „Nechte hráče s deriváty zkrachovat a systém se vyčistí.“ Před námi je podle něj tedy kolaps systému, který zdevastuje globální ekonomiku.

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
 • a třetí ještě něco úplně jiného :))
  13.8.2009 22:18

  .
  MaN
 • vzpomínáte na Sládka
  13.8.2009 22:09

  jako příklad mě postačí, aby bylo jasno jaké prostředky mohou směřovat k publicitě a za ní už stojí vliv a pak peníze. Ti dva a jiní jsou v první řadě obchodníci na trhu. Obecenstvo jim dodává důvěryhodnost, to je vše.
  MaN
  • Re: vzpomínáte na Sládka
   14.8.2009 12:17

   za chvíli se bude za názory takovýchto lidí ve zpravodajství platit, mnoho abonentů uvěří, že dostávají zasvěcené a odborné informace - když jsou za peníze malé či větší, čím větší, tím odbornější... problémem budoucího světa a všech investorů bude, pokud nebudou mít "svoje" informace; jinak Faber asi vydělává dost, možná i díky tomu co kde žblebtne, ale nadcházející zima na severní polokouli bude divoká (bankroty, nezaměstnanost, chřipka = podhoubí pro panické stavy) a to doufejme, že bude čím topit, že...
   Mudrc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data