Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Když nevíte, jak rozhýbat trhy…

Když nevíte, jak rozhýbat trhy…

25.01.2010 12:41
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Druhá polovina minulého týdne byla z pohledu investora pohybujícího se na akciových trzích nadmíru zajímavá. Optimismus a nadšení, kterého bylo v první polovině měsíce všude plno zmizelo jako mávnutím kouzelného proutku a na trhy se vrátil strach a obavy. Index Dow Jones Industrial Average přišel mezi středou a pátkem o 5,7 % a úspěšně odmazal veškeré letošní zisky. Podobně na tom byly i další dva hlavní benchmarky – SP500 a Nasdaq Composite.

O důvodech a příčinách tohoto vývoje bylo popsáno mnoho papíru a namluveno nespočet slov. Za ten hlavní se považuje relativně agresivní postoj prezidenta Baracka Obamy, který se pustil do „otevřeného boje“ s bankami. Nechme stranou úvahy, nakolik je jeho poslední iniciativa podpořena nedávnou prohrou v doplňovacích volbách a nakolik upřímnou snahou o narovnání pokřiveného vztahu mezi státem a bankami. Pravdou však zůstává, že stokrát omleté téma „zlotřilí bankéři“ vs. „utlačovaný lid“ je stále velmi atraktivní a z pohledu politického kapitálu není ještě kompletně vytěžené.


Ať tak či tak, nabízí se několik neodbytných myšlenek:

- Načasování a způsob oznámení chystaných kroků byl sice z pohledu mediální pozornosti skvělý, pro trh měl však fatální dopad. Hospodářské výsledky amerických bank za poslední čtvrtletí loňského roku nabízejí přinejlepším smíšený obrázek a agresivní zásah do jejich obchodního modelu je to poslední, co chtěli investoři slyšet.

- Jedna věc je věcný návrh, věc druhá pak konkrétní legislativně vymezený rámec. Předchozí návrhy bankovní regulace nakonec skočily jako zcela bezzubé a šeptem se povídá, že byly de facto připraveny na Wall Street a ne na Capitol Hill. Lobbisté se již nyní stěhují do Washingtonu (či do Davosu, záleží jak zdatní jsou lyžaři) a plánují protiofenzívu. Rozhodně to nebude jednoduchá bitva, ani pro jednu stranu.

- Dalo se to čekat, ale rychlost s jakou se to stalo je ohromující. Řeč je o přitakání Evropy a vyslovení názoru, že se jedná o „skvělý nápad“. Jak jinak – snahy EU o zkrocení bank zatím byly spíše liché a nikam nevedly. EK resp. národní vlády sice přikázaly některým bankám prodat vybraná aktiva a zaměřit se na svůj hlavní obor podnikání, banky by to však ve světle současné ekonomické situace nejspíše udělaly tak jako tak.


Celá kauza tak ilustruje dva poměrně alarmující fakty. Tím prvním je obsese akciových trhů ve vztahu k bankovnímu sektoru. Ne nadarmo jsou výsledky bank v rámci výsledkové sezóny nakumulovány na její počátek tak, aby se jim dostalo maximální mediální pozornosti. Když se však podíváte na jejich výsledky pozorněji zjistíte, že „kreativní účetnictví“ hraje skoro stejnou roli jako samotný bankovní byznys. Dovolím si tvrdit, že ekonomické oživení kterékoliv země nestojí na bankách, ale na firmách jež „něco“ reálně produkují. Samozřejmě, bez kreditu a kapitálu nikdo nic vyrábět nebude, ale všeho moc škodí.

Tím druhým je vysoká míra nervozity investorů, která bankovní akcie provází. Krátce po Obamově vystoupení se celý bankovní sektor ponořil hluboko do červených čísel a ztráty řádově 5-6 % nebyly ten den nic výjimečného. To vše na základě de facto velmi nekonkrétních informací. Možná se mýlím, ale takhle se investoři - jistí si výhledem a budoucností zvoleného aktiva – nejspíš nechovají…

Hezký týden přeji,


Váš názor
 •  
  25.01.2010 14:12

  Hlavně poslední odstavec je pěkný.
  Ignác
  • Pro panan "pekny"
   28.01.2010 12:58

   Konec EU, konec EUR???!!! Jsem EuroSkeptik, ale tvuj nazor je zcela mimo MISU!!!!!
  •  
   25.01.2010 16:42

   Hmm, kdybychom ovšem nevěděli, že BHO je maskotem finanční lobby... ;-)
   Kalka.
 • pěkný
  25.01.2010 13:11

  Jistí si investoři můžou být jen tím,že dojde ke zrušení EU,eura a státy se budou snažit zachránit zemědělskou půdu ,aby mohli uživit své obyvatele.
  ?
Aktuální komentáře
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data