Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurozóna se dohodla na pomoci Řecku, přispěje i MMF

Eurozóna se dohodla na pomoci Řecku, přispěje i MMF

26.03.2010 8:16
Autor: ČTK

Brusel (zpravodajové ČTK) - Země eurozóny se dnes dohodly na pomoci zadluženému Řecku. Země platící eurem mu v případě potřeby půjčí a přispěje i Mezinárodní měnový fond (MMF). Novinářům to oznámilo španělské předsednictví EU. Řecký premiér Jorgos Papandreu označil po jednání dohodu za "velmi uspokojivou".

Řecký ministr financí Jorgos Papakonstantinu uvedl, že dohoda eurozóny zbavila jeho zemi rizika bankrotu, kdy by nebyla schopná plnit své závazky. Samotná dohoda nicméně neznamená, že Řekové automaticky získají miliardy eur. "Doufáme, že nikdy tento pomocný mechanismus nebudeme muset někdy aktivovat. Budeme si nadále půjčovat na trzích," doplnil.

V současnosti tak stále existuje možnost, že by se Řecko obrátilo nejdříve na MMF a teprve poté, pokud by Atény potřebovaly další finanční prostředky, by mu jednotlivé země eurozóny poskytly úvěry. "Tento mechanismus, zahrnující financování Mezinárodního měnového fondu, musí být zvážen ultima ratio, což znamená pro případ, že financování prostřednictvím trhů je nedostatečné," uvádí prohlášení eurozóny.

Řecko musí podle odhadů v období od konce dubna do konce května sehnat zhruba 22 miliard eur (zhruba 550 miliard Kč). Potřebuje je zejména na splátky starých úvěrů. Řekům se sice v poslední době dařilo prodávat státní dluhopisy, ale jen za cenu velmi vysokých úroků, které financování státního dluhu značně prodražují. Podle premiéra Papandrea se navíc blíží okamžik, kdy si jeho země už nebude moci dále půjčovat.

Z prohlášení eurozóny nicméně vyplývá, že většinu finančních prostředků by měly poskytnout země platící evropskou jednotnou měnou, a to až dvě třetiny. Jednu třetinu by pak poskytl MMF. Kompromisní text nicméně nijak konkrétně nespecifikuje rozdělení pravomocí eurozóny a MMF v Řecku.

Zapojení mezinárodního fondu má navíc v unii své odpůrce, kteří si myslí, že tímto krokem dává eurozóna neschopnost řešit krizovou situaci. Jde především o názor francouzské diplomacie a některých představitelů Evropské centrální banky (ECB). "Jestliže MMF nebo nějaká jiná instituce bude uplatňovat své pravomoci v eurozóně nebo na úrovni vlád, je to očividně velmi, velmi špatné," řekl v rozhovoru s jednou z francouzských televizních stanic šéf ECB Jean-Claude Trichet.

Případné úvěry od zemí eurozóny by nicméně měly být poskytovány za tržních podmínek, přestože Řekové by si rádi půjčovali na nižší úrok a ze zvýšení úroků dlouhodobě obviňují finanční spekulanty. Odsouhlasený text ovšem počítá s tím, že úvěry nebudou vycházet z průměrné úrokové sazby v eurozóně, ale naopak budou odrážet důvěryhodnost dlužníka.

"Cílem tohoto mechanismu je, aby neposkytoval financování za průměrnou výši úrokových sazeb v eurozóně, ale naopak stanovil pobídky, které by zemi nutily vrátit se k financování prostřednictvím trhu za odpovídající ceny," uvádí text, který má ČTK k dispozici.

Záchranný mechanismus by v budoucnosti mohly využít i další země eurozóny a nikoliv jen Řecko. Mezi zeměmi, které vyměnily národní měny za euro, je totiž hned několik, jež se rovně potýkají se značnými dluhy. Patří mezi ně například Španělsko či Portugalsko, jehož rating ve středu snížila agentura Fitch.

Portugalský premiér José Sócrates nicméně uvedl, že i jeho země by se na případné pomoci Řecku podílela, stejně jako další země eurozóny, včetně Slovenska. Půjčky jsou ovšem dobrovolné. "Úrokové sazby budou odůvodnitelné a nikoliv spekulativní," řekl.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data