Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pololetní jednání MMF: Jak předejít krizím, ale hlavně Řecko

Pololetní jednání MMF: Jak předejít krizím, ale hlavně Řecko

26.04.2010 8:06
Autor: ČTK

(ČTK) - Hlavní pozornost pololetního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky si vynutily potíže Řecka s vysokým zadlužením a potřeba situaci rychle řešit. Členské státy fondu na zasedání slíbily, že budou spolupracovat při hledání cest jak zabránit opakování světové finanční krize. Lídři skupiny vyspělých a rozvíjejících se zemí G20 se proti tomu nedohodli na tom, zda by se od bank měla vybírat daň na krytí budoucích státních výdajů na jejich záchranu.

Řecko v pátek požádalo EU a MMF o aktivaci mezinárodní pomoci, jejíž podmínky a načasování se ale ještě musí vyjednat. Ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn po dnešní diskusi o Řecku uvedl, že se jednání zrychlila a že se pomoc vyjedná včas.

Balík 45 miliard eur od eurozóny a fondu ale možná nebude dostatečný, namítl kanadský ministr financí James Flaherty. Sumu, o níž se na jednání diskutovalo, přitom odmítl uvést.

Atény již oznámily rozpočtové škrty v miliardách eur včetně vyšších daní a snížení mezd ve veřejném sektoru. Nyní ale musí Řecko podstoupit další kroky, aby se potřebné finance od členů eurozóny a MMF uvolnily. Hlubokou restrukturalizaci řecké ekonomiky žádají především Německo a Francie.

Podle sobotní zprávy z jarního zasedání fondu a Světové banky se státy dohodly, že budou udržovat veřejné finance v únosném stavu a dávat pozor na rizika nesplácení státních dluhů. V prohlášení se opakuje také slib přijmout postupy, které pomůžou odstranit nerovnováhu ve světové ekonomice.

Jde zejména o snížení obrovských devizových rezerv vyvážejících zemí, například Číny, a posílení úspor v zadlužených státech včetně USA. Zpráva ale neobsahuje žádné nové návrhy jak nejlépe zajistit, aby se další finanční krize neopakovala. Poslední krize přitom vyvolala nejhorší hospodářskou recesi ve Spojených státech a dalších ekonomikách od druhé světové války.

Vybírat daň na krytí budoucích státních výdajů na záchranu bank navrhl MMF. Zatímco Spojené státy a některé evropské země návrh podpořily, lídři G20 se k návrhu postavili nejednotně. Proti je Kanada, jejíž banky díky přísnější regulaci státní záchranu za finanční krize nepotřebovaly a které by nová daň zatěžovala navíc.

Skupina G20 zároveň ocenila, že globální hospodářské oživení postupuje díky vládním zásahům lépe, než se očekávalo. Mezi jednotlivými částmi světa jsou ale rychlostní rozdíly, jež budou zřejmě vyžadovat individuální přístup.

Světová banka (SB) posílila rozvíjejícím se ekonomikám hlasovací pravomoci o 3,13 procenta na 47 procent. Čína se tak ve vlivu na banku dostala na třetí pozici za USA a Japonsko. Banka také schválila navýšení kapitálu o 3,5 miliardy dolarů, první za více než 20 let. Posílí se tím fondy, které slouží jako půjčky na rozvojové projekty. Změny se ale setkaly i s kritickými ohlasy.

Prezident banky Robert Zoellick uvedl, že nový způsob rozdělení hlasů není dokonalý, umožňuje ale 186 členským státům zapojit se. Dodal, že se členové dohodli na tom, že další revizi udělají v roce 2015, kdy se pokusí najít nový postup a vyváženější systém.

SB zvažuje vytvoření šesti či sedmi regionálních poboček, které by ji měly více přiblížit klientům. Jedna z nich by mohla být i ve střední Evropě, šanci na její získání by tak mohla mít například i Praha. Vše je ale zatím ve stadiu úvah, žádná oficiální nabídka ze strany banky nepadla, svůj zájem zatím nevyjádřilo ani Česko. ČTK to během jednání SB a fondu řekla Eva Anderová z ministerstva financí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data