Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pololetní jednání MMF: Jak předejít krizím, ale hlavně Řecko

Pololetní jednání MMF: Jak předejít krizím, ale hlavně Řecko

26.04.2010 8:06
Autor: ČTK

(ČTK) - Hlavní pozornost pololetního zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a Světové banky si vynutily potíže Řecka s vysokým zadlužením a potřeba situaci rychle řešit. Členské státy fondu na zasedání slíbily, že budou spolupracovat při hledání cest jak zabránit opakování světové finanční krize. Lídři skupiny vyspělých a rozvíjejících se zemí G20 se proti tomu nedohodli na tom, zda by se od bank měla vybírat daň na krytí budoucích státních výdajů na jejich záchranu.

Řecko v pátek požádalo EU a MMF o aktivaci mezinárodní pomoci, jejíž podmínky a načasování se ale ještě musí vyjednat. Ředitel MMF Dominique Strauss-Kahn po dnešní diskusi o Řecku uvedl, že se jednání zrychlila a že se pomoc vyjedná včas.

Balík 45 miliard eur od eurozóny a fondu ale možná nebude dostatečný, namítl kanadský ministr financí James Flaherty. Sumu, o níž se na jednání diskutovalo, přitom odmítl uvést.

Atény již oznámily rozpočtové škrty v miliardách eur včetně vyšších daní a snížení mezd ve veřejném sektoru. Nyní ale musí Řecko podstoupit další kroky, aby se potřebné finance od členů eurozóny a MMF uvolnily. Hlubokou restrukturalizaci řecké ekonomiky žádají především Německo a Francie.

Podle sobotní zprávy z jarního zasedání fondu a Světové banky se státy dohodly, že budou udržovat veřejné finance v únosném stavu a dávat pozor na rizika nesplácení státních dluhů. V prohlášení se opakuje také slib přijmout postupy, které pomůžou odstranit nerovnováhu ve světové ekonomice.

Jde zejména o snížení obrovských devizových rezerv vyvážejících zemí, například Číny, a posílení úspor v zadlužených státech včetně USA. Zpráva ale neobsahuje žádné nové návrhy jak nejlépe zajistit, aby se další finanční krize neopakovala. Poslední krize přitom vyvolala nejhorší hospodářskou recesi ve Spojených státech a dalších ekonomikách od druhé světové války.

Vybírat daň na krytí budoucích státních výdajů na záchranu bank navrhl MMF. Zatímco Spojené státy a některé evropské země návrh podpořily, lídři G20 se k návrhu postavili nejednotně. Proti je Kanada, jejíž banky díky přísnější regulaci státní záchranu za finanční krize nepotřebovaly a které by nová daň zatěžovala navíc.

Skupina G20 zároveň ocenila, že globální hospodářské oživení postupuje díky vládním zásahům lépe, než se očekávalo. Mezi jednotlivými částmi světa jsou ale rychlostní rozdíly, jež budou zřejmě vyžadovat individuální přístup.

Světová banka (SB) posílila rozvíjejícím se ekonomikám hlasovací pravomoci o 3,13 procenta na 47 procent. Čína se tak ve vlivu na banku dostala na třetí pozici za USA a Japonsko. Banka také schválila navýšení kapitálu o 3,5 miliardy dolarů, první za více než 20 let. Posílí se tím fondy, které slouží jako půjčky na rozvojové projekty. Změny se ale setkaly i s kritickými ohlasy.

Prezident banky Robert Zoellick uvedl, že nový způsob rozdělení hlasů není dokonalý, umožňuje ale 186 členským státům zapojit se. Dodal, že se členové dohodli na tom, že další revizi udělají v roce 2015, kdy se pokusí najít nový postup a vyváženější systém.

SB zvažuje vytvoření šesti či sedmi regionálních poboček, které by ji měly více přiblížit klientům. Jedna z nich by mohla být i ve střední Evropě, šanci na její získání by tak mohla mít například i Praha. Vše je ale zatím ve stadiu úvah, žádná oficiální nabídka ze strany banky nepadla, svůj zájem zatím nevyjádřilo ani Česko. ČTK to během jednání SB a fondu řekla Eva Anderová z ministerstva financí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.07.2025
19:20Týdenní výhled: ECB sazby nezmění, do výsledkové sezóny promluví Alphabet nebo Tesla  
17:22Akciové cestování v čase se posunulo do extrému
16:49Německé firmy přislíbily stovky miliard eur. Chtějí investicemi nakopnout ekonomiku
15:50Muskova síť X obvinila Francii z politicky motivovaného vyšetřování
15:49Verizon překonal očekávání ve Q2 a zvyšuje celoroční výhled  
15:14Zadlužení EU v 1. čtvrtletí stouplo na 81,8 procenta HDP, v Česku na 43,4 pct
15:03Silné výsledky akciím k růstu nestačí. Má Wall Street přehnaná očekávání?
14:40Hackeři zneužili chyby v serverech Microsoftu. Ten už vydal novou aktualizaci, firmy mohou být stále v ohrožení
13:35Objev na Baltu: Rýsuje se nové největší polské ložisko ropy i plynu
12:13Stellantis varuje před propadem do ztráty. Nového šéfa čeká těžká výzva
11:55Evropské obchodování nemá začátkem týdne jasný směr. V hledáčku výsledky a politické zprávy  
11:41Tučné bonusy od Mety s AI inženýry Anthropicu nehnuly
11:03Z Opendooru je nová meme senzace. Akcie vystřelily vzhůru po podpoře známého investora
10:02ČEZ plánuje největší větrný park v Česku - má vyrůst v Ralsku s výkonem až 115 MW
9:03Rozbřesk: Trumpovi 10 procent nestačí, riziko “výraznějších” ekonomických škod roste
8:56Stellantis se propadla do ztráty, Ryanair zisk naopak vyletěl nahoru a futures jsou v červeném  
6:08Kdy se začne evropským akciím dařit? Firmy trápí cla a slabý dolar  
20.07.2025
9:10Víkendář: Směrem k měkčí formě globalizace?
19.07.2025
9:45Víkendář: Evropa nepotřebuje datová centra ve velkém, zaměřit by se měla na aplikace umělé inteligence
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Cleveland-Cliffs Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
Ryanair Holdings PLC (09/25 Q2)
12:05Domino's Pizza Inc (06/25 Q2)
13:00Verizon Communications Inc (06/25 Q2)