Šéf Mety Mark Zuckerberg v posledních týdnech rozvířil vody tím, že se z několika AI startupů pokusil přetáhnout elitní vývojáře, které lákal na tučné bonusy. Ne všude ale s touto taktikou uspěl. V Anthropicu, který je známý svým jazykovým modelem Claude, podle slov spoluzakladatele firmy Benjamina Manna nepochodil, protože zaměstnanci dali přednost misi před penězi.
„Myslím, že nás to (nábor Mety) možná ovlivnilo mnohem méně než mnoho jiných společností v této oblasti, protože lidé jsou zde silně zaměření na své poslání,“ řekl Mann v nedělní epizodě podcastu "Lenny's Podcast“.
„Obdrží tyto nabídky a pak řeknou: 'No, samozřejmě, že neodejdu, protože můj nejlepší scénář v Metě je, že vyděláme peníze, a můj nejlepší scénář v Anthropicu je, že ovlivňujeme budoucnost lidstva,“ vysvětlil pohnutky svých zaměstnanců.
Zároveň ale dodal, že těm, kdo „mega nabídku“ od Mety přijmou, to nemá za zlé. „Někteří lidé mají jiné životní okolnosti,“ řekl.
Jeho komentáře přicházejí v době, kdy se technologičtí giganti snaží přivést do svých týmů elitní talenty v oblasti umělé inteligence. Zdá se, že Zuckerberg se do toho opřel nejvíce, protože některým inženýrům údajně nabízí podpisový bonus ve výši 100 milionů dolarů.
Před pár týdny pak dokonce v médiích proběhla zpráva, že Meta údajně nabídla až 200 milionů dolarů šéfovi AI týmů Applu Ruomingu Pangovi, aby ho přetáhla do svého týmu „superinteligence“. se tuto nabídku ani nesnažil dorovnat, protože výrazně převyšuje běžné odměny ve firmě, s výjimkou generálního ředitele Tima Cooka.
Bonus 100 milionů jako výhodná investice?
„Zaplatit jednotlivcům 100 milionů dolarů během čtyřletého balíčku je ve skutečnosti docela levné ve srovnání s hodnotou vytvořenou pro byznys. Jsme prostě v bezprecedentní éře a bude to jen bláznivější,“ myslí si Mann, jenž v roce 2020 s několika dalšími pracovníky opustil OpenAI a společně založili Anthropic. Nelíbilo se jim, že v OpenAI „nebyla bezpečnost nejvyšší prioritou".
Samotná OpenAI uvádí, že bezpečnost zůstává ústředním bodem jejího poslání. "Naše odpovědnost připravit se na vznikající bezpečnostní hrozby pro uživatele, zákazníky a globální komunity formuje vše, co děláme," píše společnost na svých webových stránkách.
O válce o nejlepší mozky v oboru se začalo psát minulý měsíc, kdy Meta najala generálního ředitele společnosti Scale Alexandra Wanga v rámci obchodu ve výši 14,3 miliardy dolarů, aby získala 49procnetní podíl v jeho společnosti. Nedlouho poté CEO OpenAI Sam Altman uvedl, že Meta se pokusila přetáhnout jeho nejlepší zaměstnance, přičemž hlavní vábničkou byl zmíněný 100milionový podpisový bonus. Zuckerbergova firma se bránila tím, že tak štědré bonusy nenabízela.
K přeplácení špičkových AI inženýrů se v jednom z podcastů minulý týden vyjádřil také CEO Perplexity, Aravind Srinivas. Podle něj musí velké technologické společnosti zajistit, aby zaměstnanci byli motivováni nejen penězi, ale i posláním. „Setkáváte se s novými druhy výzev. Cítíte velký růst, učíte se nové věci. A po cestě také bohatnete. Proč byste tedy chtěli jít (jinam) jen proto, že máte nějaké zaručené odměny?“
Zdroj: Business Insider