Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Wall Street: Během 10 minut zmizel bilion dolarů tržní hodnoty akcií, zřejmě selhání systémů (či lidského faktoru) vedlo k nejhlubším intradenním ztrátám od roku 1987

Wall Street: Během 10 minut zmizel bilion dolarů tržní hodnoty akcií, zřejmě selhání systémů (či lidského faktoru) vedlo k nejhlubším intradenním ztrátám od roku 1987

7.5.2010 12:19
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Ve 2:40 p.m. newyorského času na amerických burzách odstartoval intradenní propad nejhlubší od krize vyvolané v roce 1987. Během 10 minut na amerických burzách změnilo majitele přibližně 1,3 miliardy akcií, které během osmiminutového pádu seslaly celkovou tržní hodnotu amerických akcií na obchodních platformách od New Yorku po Kansas o 700 miliard dolarů dolů, v jednu chvíli to byl až bilion dolarů. Intradenní propad indexu DJIA dosahoval 9,2 procenta (nejhlubší procentní propad od 1987) a v číselném vyjádření bez dvou bodů rovných bodů tisíc (nejhlubší bodový propad vůbec), index S&P odmazával v jednu chvíli 8,6 procenta a pohyboval se u úrovně 1070 bodů. V pozdější fázi seance systémy dokázaly obnovit párování příkazů kupců a prodejců, téměř tisícíbodový propad indexu DJIA však mezitím dokázal vyvolat paniku o vstupu Spojených států do nové finanční krize. Nasdaq OMX následně oznámila zrušení obchodů u titulů, které propadly o 60 a více procent. Celkově obchodní seance skončila pro S&P 500 ztrátou 3,24 %, pro DJIA odpisem 3,20 % a Nasdaq klesl o 3,44 %.


Intradenní vývoj indexu DJIA v seanci 6. května 2010

DJIA_20100506

Události na amerických burzách začala prošetřovat americká komise pro cenné papíry SEC, která sleduje záznamy z obchodování, variantou vyšetřování má být i úmyslné vyvolání poklesu na trhu. Jeden ze zástupců komise uvedl, že kolem 2:45 p.m. místního času v USA byl zaznamenán „abnormální a nevysvětlitelný nárůst prodejních příkazů, zřejmě v Chicagu“. Spekulace na trhu hovoří také o mylném zadání prodejního příkazu ve vyšších řádech, než v jakém objemu měl být zadán. Ze strany regulátorů zřejmě znovu vygraduje tlak na omezení high-frequency tradingu, který dle odhadů zodpovídá za 50 až 75 procent obchodních objemů na amerických burzách (čtěte také zde a zde). Hlasy hovořící proti automatickému obchodování znovu podotýkají, že automatické systémy příkazy zprocesují o řády rychleji, než je možné odhalit případnou chybu lidského faktoru a následné zásahy v podobě například pozastavení obchodování s titulem či na celém trhu přicházejí pozdě.

„Jsme na trhu, který reaguje v milisekundách, avšak dohled reaguje v řádu minut. Než stihne zareagovat, jsou pryč miliardy dolarů,“ uvedl James Angel, profesor financí na McDonough School of Business. V dubnu 2009 tato situace nastala u jednoho titulu přes zavedené „brzdy“ propadů. Akcie Dendeon, malé biotechnologické společnosti, před prezentací výsledků propadly o více jak 50 % během dvou minut. Včera se však něco takového poprvé odehrálo na úrovni celých trhů.

Opatření k mírnění propadu trhů, automatické brzdy, byla zavedena po pádu v roce 1987. Před 2 p.m. se v případě poklesu indexu DJIA o 10 % zastavuje obchodování na NYSE na jednu hodinu, mezi 2 a 2:30 p.m. je to půl hodiny. Po 2:30 p.m. již žádné zastavení obchodování nenásleduje. Včerejší události dle dostupných informací byly spuštěny počínaje 2:40 p.m. V případě 20% poklesu trh před 1 p.m. přestává obchodovat na dvě hodiny, mezi 1 a 2 p.m. na jednu hodinu a po 2 p.m. trh zavírá. „V dubnu 2009 bylo rovněž na Nasdaqu pozastaveno s Dendreon obchodování, avšak nešla o tom včas informace, po obnovení obchodování se titul vrátil na úrovně před ním. Lidskému faktoru trvalo dvě minuty odhalit, že je něco špatně,“ říká profesor Angel. Včera se něco takového dle něj odehrálo ve zcela jiných dimenzích, protože prudký pád postihl stovky titulů, z nich řadu blue chips, které tvoří páteř individuálních portfolií a vstupují do výpočtu hlavních indexu. Dermott Clancy, broker na NYSE, označil včerejší seanci za jednu z pěti nehorších během jeho 24 let na burze. Trh dle obchodníků během několika minut neměl informaci, které ceny platí. „Trh nikdy nebyl dole o tisíc bodů. Procter&Gamble nikdy neměl obchodovat na 39 dolarech. Řada lidí ztratila obrovské prostředky,“ uvedl Clancy (pozn. P&G je velmi stabilní titul, obchoduje nad 60 USD, včera nakonec odepsal 2,3 % a dnes v premarketu získává zpět 1,4 %). „Nefungoval mechanismus stanovení ceny, nikdo nevěděl, co kolik stojí. Jednoduše jsme nevěděli, zda tituly prodávat nebo kupovat,“ uvedl broker NYSE.

Vysokou volatilitu na americké burzy přinesla nervozita ohledně vývoje fiskální situace v jižní Evropě. Nervozitu na trhu vyvolala také zpráva o růstu nákladů na zajištění proti americkému korporátnímu dluhu a obavy, že rostoucí ceny zajištění v Evropě především u vládních dluhů se šíří do USA. Podle dat CMA DataVision se včera před panikou na trhu cena zajišťovacích kontraktů CDS proti selhání amerického korporátního dluhu (Markit CDX North America Investment Grade Index Series 14) zvýšila o dalších více jak 6 bazických bodů a v posledních třech dnes z úrovně kolem 90 bazických bodů vystoupala nad 111 bps. Po příchodu paniky na trh dnes vystoupaly až nad 128 bps. Za abnormální jsou přitom považovány hodnoty nad 100 bps. zajišťovací kontakty na GE vystoupaly o dalších 35 bazických bodů do blízkosti úrovně 200 bps, nejvýše od 5. března. Zajišťovací swapy na Goldman Sachs vzrostly kolem 10 bps k úrovni 190 bps, nejvýše za poslední rok.


Markit CDX North America Investment Grade Index Series 14: 5leté CDS, vývoj do 7. května 2010

CDS_USCorp_20100507

Včerejší události, jejichž důvody se bezesporu budou ještě nějaký čas rozkrývat, zintenzivní snahu regulátorů o omezení takzvaného high frequency tradingu. SEC dala záměr omezení těchto praktik „na stůl“ již v srpnu loňského roku. Jejím cílem je utlumení obrovského podílu prázdných příkazů, které jsou v řádu milisekund skrze obchodní systémy vysílány a ihned stornovány s cílem získat představu o ochotě trhu koupit či prodat. Dle dat NYSE Euronext high-frequency trading zodpovídá za téměř polovinu denního objemu akciových obchodů. Transakce jsou podle dat Tabb Group LLC vyvolávány cca čtyřmi stovkami z celkem asi 20 tisíc firem obchodujících ve Spojených státech. Podle odhadů této společnosti mezi sebou firmy soutěží o přibližně 22 miliard ročních zisků z akciových, derivátových a arbitrážních obchodů. Množství rozdílných obchodních platforem, které spolu v případě událostí, které nastaly včera, nejsou schopny dostatečně rychle komunikovat, je dalším terčem zájmu ze strany regulátorů.

Panika na amerických burzách se přenesla nejprve do asijského obchodování, kde například Nikkei odepsal přes 3 procenta, následně ovlivnil směr obchodování v Evropě. Evropské burzy tak od rána zmírňují propady, DAX aktuálně ztrácí 1,1 %, CAC 1,8 %, FTSE procento. Praha úvodní pokles až o 3,6 % odmazala na 1,9 %.

(Zdroj: Bloomberg, NYT)


Váš názor
 • Co spustilo pád?
  7.5.2010 15:13

  Tady to máte názorně: http://www.zazzle.com/timmy_at_the_ppt_mug-168279006489241034
  Jan Dvořák
 • A JAK
  7.5.2010 12:47

  jsme na tom ted v této chvíli...???Začneme si zase uvědomovat, že výsledky firem jsou lepší než se čekalo, že v Uhlíkově se daří, že jsou nasmlouvané kontrakty, že Čez je super firma a že má cenu žít???Anebo se zase zmasakrujeme nějakou jinou jobovkou, která může přijít každou sekundu???
  ZUZKA
  • Re: A JAK
   7.5.2010 13:49

   To by me zajimalo, kolik lidi vcera prislo behem pul hodiny o veskery prachy, ktery meli.. asi jich nebude malo...
   cavarela
  • Re: A JAK
   7.5.2010 12:54

   uvědomujeme, ale zmasakruje nás zpráva o dalších mrtvých na jihu
   bubinga
 •  
  7.5.2010 12:31

  Jsem zvědav, chyba - průser.
  Homo
Aktuální komentáře
19.6.2018
11:59Trump na nic nečekal a znovu otřásl s trhy. Trpí i koruna  
10:44Americký prezident Trump pohrozil Číně dalšími cly
10:21Obchodní válka USA – Čína potápí evropské akciové trhy  
9:24Rozbřesk: Nedostatek lidí bariérou pro další růst české ekonomiky, obchodní válka eskaluje
9:11Schodek 50 miliard korun, plánuje vláda pro rozpočet roku 2019
8:58Nová Trumpova hrozba cly, nový plán rozdělení ČEZ, napětí v německé politice. Trhy v úterý zřejmě zahájí níže  
8:45Možnost rozdělení ČEZ: distribuce či obnovitelné zdroje do nové dcery, pak nařídit výstavbu reaktorů
6:32Proč ženy pracují stále více a muži méně?
18.6.2018
22:02Stopy obchodní války zatlačily také Wall Street do ztráty. Dařilo se energetice
18:01Jedna monetární hádanka, jedno velké poučení
17:56Pilsner Urquell se nebude vařit jinde než v Plzni, ujišťuje po investici šéf Asahi pro Evropu
17:35Koruna začala týden oslabením. Tržní náladu ropa úplně nevylepšila  
17:18Obchodní konflikt rezonuje trhy, zatčení ředitele Audi posílá Volkswagen do červeného  
17:02Od ECB se čekalo víc, od Fedu míň. Pohoda pro dolar
16:01Maďarsko zpřísní podmínky po poskytování hypoték
15:54Itálie neměla euro nikdy přijímat. A hlavně: ECB jí už moc nepomůže
15:17Google a jeho čínská sázka za půl miliardy dolarů
14:18Německo zadrželo šéfa Audi kvůli emisní aféře
12:31Trumpův další cíl: NATO
11:54Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb