Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČR nesplňuje podmínky přijetí eura, Estonsko ano. EK kritizuje českou strategii

ČR nesplňuje podmínky přijetí eura, Estonsko ano. EK kritizuje českou strategii

12.5.2010 13:09
Autor: ČTK

(Aktualizováno 15:13) 

ČTK - Česko neplní podmínky potřebné k přijetí eura, uvedla dnes Evropská komise. Brusel ve zprávě o připravenosti devíti zemí EU na vstup do eurozóny Praze vytýká nedostatek ambicí ve fiskální strategii. Český plán na nápravu nadměrného schodku v letech 2011 a 2012 neobsahuje dostatek konkrétních opatření na výdajové straně, uvedla komise.

"Fiskální strategie na příští roky postrádá ambice a fiskální cíle jsou předmětem rizik jak na příjmové, tak na výdajové straně," píše se v materiálu u ČR.

Ministerstvo financí ovšem podle mluvčího Ondřeje Jakoba konkrétní opatření v Konvergenčním programu záměrně neuvedla s tím, že tak musí učinit vláda vzešlá z květnových voleb. "ČR bude muset učinit řadu opatření na ozdravení veřejných financí a MF je má připravené," uvedl. Návrhy vláda podle Jakoba do Bruselu zašle pravděpodobně do začátku července. "Pokud nebude zformována již nová vláda, učiní tak vláda stávající," dodal.

Výtka Bruselu je podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka zcela na místě. "Je evidentní, že v současné podobě nesměřuje deficit rozpočtu nejen k nule ale ani pod tři procenta HDP, a to ani v případě oživení české ekonomiky. Vláda, která vzejde z nadcházejících voleb, by měla připravit kroky, jež sníží deficit o 100 miliard korun. Jinak nebude možné považovat české veřejné finance za stabilizované," uvedl.

Dnešní zpráva hodnotí pokrok na cestě k euru u devíti členských zemí EU, kromě ČR u Estonska, Bulharska, Lotyšska, Litvy, Maďarska, Polska, Rumunska a Švédska. Ty jednotnou evropskou měnu zatím nepřijaly, avšak v přístupových smlouvách se k tomu zavázaly, ač bez data, kdy by se tak mělo stát. Británie a Dánsko se k přijetí eura nezavázaly.

Jediným státem ze zmiňované devítky zemí, který podmínky pro euro plní, je Estonsko. U něj Brusel doporučil, aby rozšířilo řady nyní 16členné eurozóny od ledna 2011. Země podle komise "díky rozhodnému a účinnému úsilí estonské vlády a estonských občanů kritéria jasně dodržuje".

Ostatní země nesplňují některé či vícero z hospodářských podmínek pokrývajících stav veřejných rozpočtů, cenovou stabilitu, stabilitu směnného kurzu a dlouhodobé úrokové sazby.

U Česka si komise v dokumentu, který je založen na různých dřívějších prognózách či rozhodnutích, všímá i rizika plynoucího v dlouhodobém horizontu ze stárnutí obyvatelstva. "Dlouhodobý dopad stárnutí je jasně nad průměrem EU, což zanechává obavu z dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí a ukazuje to na potřebu reforem v oblastech, jako jsou penze a zdravotní péče," píše komise.

"Konsolidační strategie neposkytuje dostatečně konkrétní opatření na výdajové straně v letech 2011 a 2012 a žádné informace nejsou poskytnuty o opatřeních pro snížení deficitu v roce 2013," popisuje střednědobé výhledy českých veřejných financí Brusel.

ČR podle zprávy komise plní od ledna 2010 inflační kritérium, neboť dvanáctiměsíční průměrná výše inflace do března 2010 byla 0,3 procenta, zatímco daná referenční hodnota činila jedno procento. Plnit by toto kritérium měla i v nadcházejících měsících, soudí komise. Bez potíží Česká republika splňuje i podmínku dlouhodobé výše úrokových sazeb.

Naopak ale neplní podmínky týkající se deficitu veřejných financí. Ten by měl být nižší než tři procenta hrubého domácího produktu, jenže loni vystoupal na 5,9 procenta, přičemž v příštích dvou letech by měl dosáhnout 5,7 procenta HDP. Česko neplní ani podmínku týkající se směnného kurzu. To je ale dáno tím, že ještě nevstoupilo do patřičného mechanismu, v němž země musejí být před zavedením společné evropské měny minimálně dva roky.

Postoj ČNB naleznete ve zprávě ZDE


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university