Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dividendy amerických firem příští rok porostou, ne tak bank. Čekání na předkrizové výplaty ještě ale potrvá

Dividendy amerických firem příští rok porostou, ne tak bank. Čekání na předkrizové výplaty ještě ale potrvá

16.12.2010 18:18
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Většina společností zastoupených v americkém akciovém index S&P 500 v příštím roce zvýší výplaty dividend procentuálně vyšší měrou, než letos, uvedl analytik S&P Howard Silverblatt. Po opatrném roce 2010 tak mírně zrychlí obrat vývoje proti roku 2009, kdy neočekávaná omezování či přímo rušení výplat dividend přišla investory na více než 52 miliard dolarů příjmu, se kterým počítali. Rok byl z pohledu výplat dividend nejslabším historicky.
 
V letošním roce společnosti zahrnuté v S&P 500 vyplatily investorům celkem 207 miliard dolarů a dividendu zvýšilo 247 z nich. Proti roku 2009 to znamenalo zlepšení vyplaceného objemu o 5,6 procenta. V roce 2011 má dle Silverblatta meziroční nárůst činit osm procent, výplaty by se tedy měly dostat k 223-224 miliardám dolarů. „Očekáváme, že v příštím roce vyplatí vyšší dividendy než letos nadpoloviční většina společností v indexu S&P 500?“ uvedl Silverblatt. „S ohledem na přetrvávající nejistotu ohledně ekonomického výhledu ale v nejbližších letech zásadnější zrychlení objemu vyplacených dividend nečekáme,“ dodal.

Výplatě dividend podle S&P pomůže také odhlasované pokračování daňových zvýhodnění Kongresem. Plán zachovává maximálně 15% zdanění dividend a kapitálových zisků,což také pomůže čistému dividendovému zisku pro akcionáře a zatraktivní celý segment dividendových titulů, míní Silverblatt.

Z pohledu jednotlivých sektorů a výplat dividend S&P sází na spotřebitelský sektor, který byl krizí silně postižen a nyní se bude snažit napravit reputaci u investorů. Podle Silverblatta americké Family Dollar Stres, McGraw-Hill Companies či Sherwin-Williams přistoupí je zvýšení dividendy hned v úvodu roku 2011. Vyšší dividendy se dle S&P dočkají také akcionáři Archer-Daniels-Midland, Coca-Cola či Kimberly-Clark.

Smíšená jsou očekávání od finančního sektoru. I zde se dle S&P investoři pozvolna dočkají růstu či obnovení výplaty dividend, ale rozhodně ne plošně. Sektor bude bojovat s adaptací na nové kapitálové požadavky, řada z finančních společností také v reakci na krizi (či pod vlivem přijetí finanční pomoci od státu) nyní spravuje více akcií v oběhu, než před krizí. To rozmělní tempo absolutního růstu dividendy. „Zajímavější dividendu očekáváme u těch finančních společností, které ji kvůli nucené pomoci státu dočasně zcela zastavily a budou se snažit odškodnit akcionáře,“ míní S&P . Jako příklad rozmělnění uvádí akcie Citigroup, která omezila dividendu a zároveň počet akcií v oběhu narostl od roku 2007 z pěti miliard na 29 miliard. „Kdyby chtěli udržet předkrizovou dividendu, jen letos by je to stálo 62 miliard dolarů. To se jistě nestane nejen letos, ale ani příštích deset let,“ uvedl Silverblatt.

Celkově Silverblatt upozorňuje, že obnovení „standardní“ výplaty dividend nebude rychlé a na předkrizové úrovně let 2007 a 2008 se dividendy dostanou někdy v roce 2013. Zpomalení dřívějšího tempa růstu dividend podle Silverblatta čeká také „nové“ společnosti, které z pohledu životního cyklu firmy s jejich výplatou začínají. Investoři toužící po vyšším výnosu podle S&P budou muset akceptovat vyšší riziko.

Na relativní vývoj akcií mezi silnými společnostmi v S&P 500 a menšími firmami upozorňuje Gamco Investors, podle které akciové tituly v rámci S&P 500 nabízejí i bez ohledu na dividendu potenciál k růstu vůči titulům s nižší kapitalizací. Gamco upozornila, že index titulů s nižší kapitalizací Russell 2000 index za poslední rok posílil o 23 procent, což je jeho nejvyšší růst za posledních sedm let a na úrovni 1,94x P/BV je prémie k S&P 500 nejnižší od roku 1995. „Price momentum je nyní u menších společností, nabízející příležitost jsou ty velké,“ míní Howard Ward z Gamco. Proti Russell 2000 indexu benchmark top akcií S&P 500 v roce 2010 posílil o 11 procent. Jakoby dohánění chtěl index ukázat, proloženo ztrátou 0,2 procenta v listopadu jeho hodnota za září a říjen vzrostla o 13 %, což je nejvíce v periodě od roku 1998. Silným motorem se S&P 500 ale stalo očekávání QE2 ze strany Fedu, které bylo následně potvrzeno. Od jeho připuštění Fedem, dne 27. srpna, index posílil o 18 procent.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data