Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eichengreen: Politika v USA může vést k dolarové krizi, kandidátem je listopad 2012

Eichengreen: Politika v USA může vést k dolarové krizi, kandidátem je listopad 2012

12.01.2011 18:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Klíčová role dolaru na mezinárodních trzích se opět nachází v centru zájmu. Krize eurozóny sice odvedla pozornost od rizik, která se s ním pojí, ale není to tak dávno, co mnoho pozorovatelů tvrdilo, že dolar svou privilegovanou pozici na mezinárodním poli ztratí. Byla tu finanční krize, která vznikla a probíhala zejména ve Spojených státech. Pak přišla druhá vlna kvantitativního uvolňování, jejímž cílem se zdálo být oslabení dolaru.

Nyní se ovšem v hlubokých ekonomických a finančních problémech nachází Evropa. A u ECB se zdá být jisté, že zvýší nákupy vládních dluhopisů. A v Evropě politická situace zabraňuje vyřešení problémů. V USA mezitím došlo k prodloužení daňových úlev a snížení daní ze mzdy, které představují rozšíření končící fiskální stimulace. Ekonomy to vedlo ke zvýšení projekcí růstu v roce 2011 z 3 % na 4 %. V Evropě, kde se plně rozjela politika vynucených úspor, jsou podobné revize projekcí stále méně pravděpodobné.

To vše znamená, že dolar bude silnější, než se čekalo, euro naopak slabší. Čína může vytvářet politický šum kolem nákupu irských a španělských dluhopisů, ale jakou měnu myslíte, že budou opatrné centrální banky považovat za atraktivnější - euro, nebo dolar?

Existuje samozřejmě několik menších ekonomik, jejichž měny budou pro investory pravděpodobně atraktivní – od Kanady, přes Austrálii a Brazílii, až po Indii. Dluhopisové trhy Kanady a Austrálie jsou ale příliš malé na to, aby tyto měny hrály byť jen středně významnou roli. Trhy v Brazílii a Indii jsou potenciálně větší, ale tyto země mají obavy z toho, co by velké nákupy domácích cenných papírů udělaly s jejich konkurenceschopností. Stejně tak se obávají přílivu zahraničního kapitálu a bublin na trzích s aktivy. Na stejné lodi se veze i Čína. Za deset let bude renminbi pravděpodobně hlavním hráčem na mezinárodním poli. Prozatím však jeho atraktivitu omezuje kontrola toku kapitálu.

Jednou z věcí, která by dominanci dolaru mohla oslabit, by byl výrazně špatný ekonomický management Spojených států. A ten nelze vyloučit. Kongres ani vláda neukazují žádnou vůli k těžkým rozhodnutím ohledně uzavření rozpočtové mezery. Republikáni ze sebe udělali stranu, která nepřipustí žádné nové daně a požaduje nereálné omezení výdajů. Demokraté nejsou schopni přijít s alternativou. V roce 2011 tak budeme svědky deficitu ve výši 1 bilionu dolarů a je těžké si představit, že ve volebním roce 2012 tomu bude jinak. A pak se bude situace už jen zhoršovat, protože generace baby boomers půjde do důchodu a prudce narostou náklady na zdravotní péči a penze.

Evropa nám laskavě připomíná, jakým způsobem podobná fiskální krize vzniká a probíhá. Optimisticky naladění investoři se jednoho rána probudí s tím, že držení dolarů vlastně představuje riziko. Budou se obávat toho, že vláda kvůli neschopnosti omezit deficity přistoupí ke zdanění úroků z vládních dluhopisů – zejména u zahraničních investorů. Dluhopisové spready vystřelí nahoru a dolar půjde ke dnu. Vliv na mezinárodní systém nebude pěkný. Kurz kanadského a australského dolaru proletí stropem, silné euro ohrozí evropské oživení. Rozvíjející se ekonomiky jako Čína budou čelit prudké inflaci, protože nebudou ochotny nechat svou měnu posílit.

S výjimečnou pozicí jde ruku v ruce výjimečná odpovědnost. Odpovědnost za mezinárodní finanční systém leží na USA. Kolik času mají? Měnové krize přicházejí přímo před, či po volbách. Co takhle listopad 2012?

Jde o výtah z „The Dollar: Dominant no more?“, autorem je Barry Eichengreen.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.09.2024
14:54Fidelity International: Snižující se korelace naznačují, že dluhopisy mohou opět plnit zajišťovací role
13:54Než otevře Wall Street: FedEx, Nike  
13:46Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:24Perly týdne: Tlaky na ceny aut, dluhopisy nechtějí agresivní pokles sazeb
12:49Rakouská Raiffeisen Bank International se stahuje z běloruského trhu
12:24Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
12:19Random Thoughts #2: Všechno bude fajn aneb aktualizace Investičních tipů  
12:17Volby online: Česko volí krajské zastupitele a část Senátu
10:58Silný akciový trh stále více kontrastuje s hrozbou pro evropskou ekonomiku. Mercedes varuje, akcie otáčejí dolů  
9:03Rozbřesk: Vláda zvyšuje rozpočtový deficit kvůli povodním. Korunu povzbuzuje dobrá nálada na globálních trzích
8:35Další rána pro německý průmysl, Mercedes-Benz zhoršil svůj finanční výhled. Evropa po vydatném růstu tento týden otevře v červeném  
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba