Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Sazky Hušák se rozhodne o podání insolvenčního návrhu v pátek

Šéf Sazky Hušák se rozhodne o podání insolvenčního návrhu v pátek

23.03.2011 13:58, aktualizováno: 23.3. 16:20
Autor: ČTK

Aktualizováno

Generální ředitel a předseda představenstva Sazky Aleš Hušák se až v pátek u soudu rozhodne, zda podá na loterijní společnost insolvenční návrh. Hušák to dnes řekl na tiskové konferenci. Záležet podle něj bude na tom, zda soud schválí přijetí úvěru 2,5 miliardy Kč od společnosti Gladiolus. Sám očekává, že soud pošle loterijní společnost do úpadku, ale nechá současné vedení Sazky, aby ji reorganizovalo. Ministerstvo financí dnes uvedlo, že v nejbližších dnech zahájí se Sazkou správní řízení.

Hušák dodal, že v tuto chvíli z právního hlediska je již návrh na insolvenci za Sazku na soudu podán, a to od místopředsedy představenstva Sazky Romana Ječmínka. "Jsme připraveni maximálně spolupracovat se všemi věřiteli," uvedl.

"V pátek je jednání u pana soudce. Soudce se ptá, zda měl pan Ječmínek mandát k podání insolvenčního návrhu. Naše odpověď bude, že neměl. Zároveň se bude rozhodovat o úvěru a zároveň se rozhodneme, zda se přihlásíme k úpadku. A mandát na to mám od představenstva já," uvedl Hušák. V případě podání insolvenčního návrhu, ve kterém by Sazka úpadek konstatovala, by firma poté podala restrukturalizační návrh, ve kterém by navrhla stoprocentní splacení dluhu a trafikantům garance za kauce, které u ní mají za využívání sázkových terminálů.

Hušák Ječmínkovy kroky kritizoval; především Ječmínkův dopis předběžnému správci o smlouvě s firmou Gladiolus, který podle Hušáka obsahoval nepravdy. Tím prý Ječmínek ovlivnil soud, který omezil rozhodování vedení Sazky, a smlouva tak nemohla být podepsána. Ječmínek prý také bez mandátu představenstva jako statutární správce podepsal smlouvu s mobilními operátory o pozastavení činnosti. S tím by Hušák nesouhlasil a považuje to za nepřátelský krok.

K podání Ječmínkova insolvenčního návrhu vyslovil Hušák podezření, že Ječmínek tento krok koordinoval s věřiteli, kteří chtějí loterijní firmu nepřátelsky převzít. "Krokem doktora Ječmínka jsme se ocitli na prahu úpadku," řekl Hušák.
Sazka je v insolvenčním řízení od ledna a podle informací insolvenčního rejstříku dlužila k 10. březnu 26 různým věřitelům 1,37 miliardy korun po lhůtě splatnosti. "Sazka dál funguje, loterijní činnost běží, o obnovení neloterijní činnosti jednáme. Všechny výhry vyplácíme," řekl dnes Hušák.

Podle něj v úterý fungovalo 5900 terminálů z celkových 6500 a loterijní firma bude nadále vyplácet výhry. "Na účtech máme potřebné prostředky," řekl s tím, že firma se pokusí obnovit spolupráci i s mobilními operátory. Připomněl, že Sazka má pozastaveno nakládání s majetkem, ale nemá nyní ustanoveného předběžného správce. "Můžeme vyplatit tikety, ale mohu posílat jen 500.000 Kč denně. Peníze na to máme," dodal.

Ministr financí Miroslav Kalousek řekl, že v dění kolem Sazky by rád od sebe oddělil insolvenční řízení Sazky, do kterého MF nic není a ministr financí jej nemůže řešit, a stížnosti na nevyplacení výher. MF zde působí jako regulátor a loterijní zákon ukládá v takovém případě činnost, uvedl ministr. "S největší pravděpodobností MF zahájí správní řízení se Sazkou v nejbližších dnech. Výsledek řízení ale nelze předjímat," řekl mluvčí MF Ondřej Jakob. Podle informací ČTK by mělo být správní řízení zahájeno již ve čtvrtek. Správní řízení podle zákona potrvá 30 až 60 dní.
Sdružení trafikantů a prodejců tisku (STAPT) v úterý doporučilo provozovatelům terminálů, aby dočasně pozastavili výplaty výher a pozdrželi odvody za minulý týden, a to až do té doby, než se situace kolem Sazky vyřeší. Obávají se, že přijdou o složené kauce u Sazky.

"Vzhledem k tomu, že výše kauce je u každého jiná, žádáme a.s. Sazka, aby zvážila své kroky. A pokud ji jde o zachování provozu na trafikách, aby na základě dobrých mravů co nejrychleji vydala pokyny, jak budou zabezpečeny prostředky provozovatelů a jak bude zabezpečen další chod terminálů," uvedlo sdružení v prohlášení zaslaném dnes ČTK.

Česká pošta uvedla, že zaznamenala na svých pobočkách o kupony pro dobíjení mobilních telefonů nebývalý zájem. Od ukončení dobíjení kreditů na terminálech Sazky se podle mluvčí Marty Selicharové zvýšil prodej téměř o 90 procent. "Česká pošta také sleduje pozorně vývoj na trhu loterií a sázek a v této oblasti zvažuje další kroky," uvedla bez bližších podrobností mluvčí.

Soud na 25. března předvolal k výslechu Hušáka a Ječmínka, jakožto představitele Sazky, dále právního zástupce Sazky Jaromíra Císaře, právního zástupce společnosti Moranda, kterou ovládá Vítek, Tomáše Rybáře a právního zástupce KKCG Davida Koláčka. Zástupci Sazky mají soudu zdůvodnit, proč není nutné ustanovit předběžného správce a proč nejsou nutná omezení v nakládání s majetkem. Zároveň by měli uvést důvody, že návrhy smluv o spolupráci, o úvěru a zástavních smluv (s firmou Gladiolus) nejsou v rozporu se zákonem. Zástupci Sazky mají také dodat podklady objasňující ekonomickou situaci loterijní firmy.

Návrhy smluv o úvěru a o spolupráci se společností Gladiolus, kterou založili zájemci o Sazku Penta a E-Invest, počítají s tím, že Sazka dostane úvěr 2,5 miliardy Kč, který má být zajištěn jejím majetkem. Předběžnému insolvenčnímu správci Josefovi Cupkovi, jehož ustavení ale v pátek zrušil Vrchní soud, se návrh nelíbil a navrhl proto omezit nakládání Sazky s jejím majetkem, což Městský soud schválil.

Městský soud v Praze by měl o insolvenci Sazky rozhodovat 21. dubna. Pokud by Hušák návrh na insolvenci podal, nebo se přidal k Ječmínkovu návrhu, soud by dle mluvčí Martiny Lhotákové o úpadku Sazky mohl rozhodnout dříve.

Dosud se o Sazku ucházeli tři investoři: KKCG, Vítek a Penta s E-Investem. KKCG chtěla navýšit základní kapitál Sazky o 2,8 miliardy korun, za což žádala 67 procent akcií, deklarovala ale připravenost svou nabídku upravit. E-Invest a Penta by půjčily peníze na navýšení základního jmění o 51 procent a za to chtěly 51 procent z nového základního jmění firmy. Vítek nabízel za 100 procent akcií firmy miliardu korun. Jeho pohledávky vůči Sazce však převzala skupina PPF. Vítek se označoval za největšího věřitele loterijní firmy s pohledávkou 1,5 miliardy korun, vlastnil i zhruba čtvrtinu dluhopisů Sazky.

Většinovým vlastníkem Sazky je s 68 procenty Český svaz tělesné výchovy (ČSTV). Ten již dříve oznámil, že jeho výkonný výbor vyhlásí nezávislý transparentní tendr na výběr partnera pro Sazku. Nabídky vyhodnotí firma Erste Corporate Finance.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.05.2021
22:01Wall Street končí týden na pozitivní notě  
17:48Do třetí generace...
17:23Zelený závěr týdne. Strach poklesl a nižší ceny lákají  
16:35Cato: Vysokorychlostní tratě jsou drahou zbytečností
15:37Ochlazení na nulu. Maloobchod v zámoří v dubnu jen stagnoval
15:13Po Muskových tweetech se bitcoin ustálil na 50 000 dolarech, dogecoin naopak silně roste
13:50Disney+ získalo nečekaně málo diváků. Výhled vede k opatrnosti, profitabilita se ale zlepšila  
12:41Řetězec Pepco míří na varšavskou burzu, upisovací cena akcie je 40 zlotých
11:36Pokračující konsolidace za podpory Fedu. Americký maloobchod by měl být slušný  
11:22Perly týdne: Výprodej dolaru a první akciové rodeo
11:16Foxconn díky celosvětovým home office zvedl čistý zisk za první kvartál třináctkrát
10:25Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů
9:04Rozbřesk: V evropském průmyslu oživení. Co americký maloobchod?
8:48V Evropě se rýsuje zelený začátek. Komodity spadly, O2 oznámila návrh divi  
8:44Globální zadlužení po dvou a půl letech kleslo, v rozvíjejícím se světě ale roste
6:09Ján Hladký k výsledkům Alibaby: Slabší kvartál, teze však zůstává  
13.05.2021
22:04Růst na Wall Street táhly silné tituly typu Microsoft, Alphabet či Facebook  
18:25Inflační a deflační aktiva
17:40Bloomberg: Colonial Pipeline zaplatila hackerům téměř pět milionů dolarů
17:20Akcie obracejí vzhůru. A znovu s vyššími inflačními čísly  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data