Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Orco loni vytvořilo čistý zisk díky přecenění dluhopisů, zvýšilo tržby o čtvrtinu a čeká jejich další růst; akcie vylétly o 12 %!

Orco loni vytvořilo čistý zisk díky přecenění dluhopisů, zvýšilo tržby o čtvrtinu a čeká jejich další růst; akcie vylétly o 12 %!

24.03.2011 18:54, aktualizováno: 25.3. 10:37
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Developerská skupina Orco po uzavření domácího trhu v Paříži představila hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí roku a celý rok 2010. Celoroční čistý zisk skupiny dosáhl 233,4 milionů eur ve srovnání se ztrátou 250,6 milionu eur před rokem. Skupina ale upozornila, že po očištění o jednorázové dopady přecenění dluhopisů by čistý výsledek dosáhl ztráty na úrovni 5 milionů eur. V souladu se záchranných plánem společnosti byla hodnota dluhopisů přeceněna z 406 mil. eur k 19. květnu 2010 na základě tržní hodnoty na 136 milionů eur, což vytvořilo jednorázový kladný efekt v rozsahu 270 milionů eur. Reakce trhu na zveřejněná čísla přišla až v pátek, neztratila však na intenzitě. Ve Varšavě titul po dváté hodině zahájil s 4% zisky, aby záhy v Praze předvedl povýsledkovou rally - zahájil o 7 procent výše, aby následně zisky rozšířil až na 12 procent a překonal tak hladinu 250 korun za akcii. Akcie tak dosahuje nejvyšších úrovní od září roku 2009.

Celoroční očištěný EBITDA dosáhl 37 milionů eur v porovnání s 30 mil. eur ke konci roku 2009. Provozní výsledek dosáhl kladných 51 milionů eur v porovnání s provozní ztrátou roku 2009 na úrovni 254 mil. eur. Za samotné 4Q10 dosáhla provozní ztráta 0,9 mil. eur v porovnání se ztrátou 5,7 mil. eur ve 4Q09.

Tržby developerské skupiny v roce 2010 dosáhly úrovně 315 milionů eur, což znamená meziroční zvýšení o 25 procent ze 183 mil. eur roku 2009. za samotné poslední čtvrtletí roku tržby dosáhly 86 mil. eur, meziročně o rovnou třetinu více. Tržby z asset managementu v samotném 4Q10 vzrostly meziročně o 15 % na 31 mil. eur, z developmentu o 62 % na 55 mil. eur. Skok je způsoben urychlením prodejů komerčních nemovitostí především v Německu, ale v regionu CEE, zatímco tržby z rezidenčního developmentu zůstaly v roce 2010 na slabších úrovních. Orco v roce 2010 dokončilo prodeje či očekává jejich dokončení v roce 2011 v celkovém objemu 121 mil. eur u komerčních nemovitostí 185 mil. eur u dalších aktiv s 10% prémií proti fair value z prosince 2009. tržby z pronájmu na celoroční úrovni klesly o 3 %, ale v samotném 4Q10 vzrostly díky novým projektům Molcom, Stříbro a aktivům v Německu.

Hrubá hodnota aktiv dosáhla ke konci roku 2010 1,744 miliardy eur v porovnání s 1,768 mld. EUR ke konci roku 2009. NAV dosahuje 28,6 EUR na akcii v porovnání s 8,2 EUR/akcie na konci roku 2009 a 25,2 EUR/akcie v polovině roku 2010. Orco ale uvedlo, že po zohlednění vlivu emise nových akcií a efektu přecenění dluhopisů čistá meziroční změna dosahuje kladných 3,5 EUR/akcie.

Celkové zadlužení společnosti se dle prezentace k výsledkům snížilo proti 1600 mil. eur roku 2009 a 1292 mil. eur v polovině roku 2010 na 1236 mil. eur ke konci roku 2010.  Z tohoto objemu závazky pod jeden rok dosahují 474 mil. EUR, v rozmezí 1-2 let 483,3 mil. EUR, 2-5 let 173,7 mil. EUR a více jak 5 let 105,1 mil. EUR. "Celkový finanční dluh se snížil o 364 mil. EUR, z toho o 253 mil. EUR cestou dluhopisů a 137 mil. EUR cestou odprodejů," uvedlo Orco. Krátkodobý finanční dluh skupina snížila o 232 mil. EUR, z čehož 102 mil. EUR připadá na prodeje aktiv, 51 mil. EUR na dluhopisy a 71 mil. EUR na změnu splatnosti na delší. Orco v roce 2010 přejednalo bankovní úvěry v celkovém objemu 250 mil. EUR. Ukazatel LTV meziročně klesl na 54 % z 58 % na konci roku 2009, u Orco Germany zůstává na 79 % s potřebou střednědobého financování, uvedla skupina.

„Výsledky za rok 2010 spolu s úspěchy dosaženými na začátku letošního roku potvrzují naší strategii zabezpečení a rozvoje aktiv s „vysokým potenciálem“,“ zhodnotil generální ředitel společnosti Jean-François Ott hospodaření developera. Orco má navíc podle jeho slov dobrou pozici do budoucnosti díky „zlepšujícím se vyhlídkám na naších klíčových trzích v Praze, Varšavě a Berlíně, což nám umožňuje prodej těchto aktiv nebo jejich další rozvoj ve spolupráci s partnerem jako v případě projektů Bubnech a Leipziger Platz.“

Společnost v dnes představeném výhledu pro letošní rok počítá s růstem tržeb z loňských 315 milionů eur na 350 – 370 milionů eur. Tato prognóza v sobě zahrnuje výnosy z možného prodeje Sky Office building v Düsseldorfu. Pokračovat hodlá v prodejích dokočených projektů za ceny v hotovosti. Oživení na trhu podnikatelských nemovitostí hodlá Orco využít pro urychlení prodejů nestrategických aktiv či dokončených projektů v tomto segmentu. Soustředit se skupina bude na aktiva s potenciálem vysoké přidané hodnoty, jako jsou Vaci, Bubenská či Dunaj a u projektů Bubny, Benice či Nupaky hodlá uplatnit kapitálové méně náročnou strategii rozvoje území. Z hlediska zvýšení hodnoty považuje Orco za klíčové projekty Zlota, Bubny či Benice. Skupina připustila nákupy dalších budov či pozemků, u kterých vyhodnotí "svoji konkurenční výhodu".


Váš názor
  •  
    25.03.2011 11:42

    s akcií ORCA jen hlupák si mlaskne,ORCO je bublina co brzy zas splaskne!!
    ted
Aktuální komentáře
21.04.2026
6:05AI jako investiční motor. Tři akcie, na které sází elita z Wall Street  
20.04.2026
16:57Levná globalizace končí, svět se přepisuje. Jak investovat v nové éře  
15:36Trhy fúzí a akvizic se po začátku války v Íránu prudce propadly, nyní začalo zotavení
14:45Pokud by se v USA obnovily inflační tlaky, neměl by dolar oslabovat?
14:35S DIP lidé investují na důchod již 9,5 miliardy korun. Počet smluv se blíží čtvrt milionu
13:03Siemens hrozí přesunem investic mimo EU kvůli přílišné regulaci průmyslové AI
12:51Týdenní výhled: S koncem války to zase nevyšlo, nová data naznačí dopad energetického šoku  
12:40Klíčový milník pro Dukovany: první projektová fáze splněna. KHNP dokončila koncepční projekt
11:55Jaké příležitosti vidí v energetickém sektoru Goldman Sachs? Na seznamu jsou ConocoPhillips či Vistra
11:24Další víkendový zvrat zhoršil náladu, trhy však stále pracují s přechodností íránského šoku  
10:57Registrace elektromobilů v EU rostou s tím, jak se zvyšují ceny benzinu
10:44Ropa, Írán a trhy: Invesco radí, jak upravit své investice v roce geopolitiky
9:03Rozbřesk: Hormuz stále nefunguje. Kde je Evropa nejzranitelnější?
8:44Opětovné uzavření Hormuzského průlivu zvyšuje cenu ropy i nervozitu investorů  
6:06Eisman o vývoji na softwaru a vlivu AI na zaměstnanost bílých límečků
19.04.2026
9:24Víkendář: Zranitelnost USA by měla vést ke zvyšování odolnosti zbytku světa
18.04.2026
9:48Víkendář: Nejlepší řešení globálních nerovnováh je dobře známé. Proč tedy nepřichází změna?
17.04.2026
22:01Americké trhy na historických maximech také díky dočasnému příměří USD s Íránem  
17:33Roky 2026 – 2028: Návrat ke staré ekonomické rovnováze, ze které by akcie moc nadšené nebyly?
16:48Český státní dluh v prvním čtvrtletí vzrostl o 42,3 mld. Kč na 3,72 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m