Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSOB za 1Q s rekordním očištěným ziskem, pomohl pokles nákladů na riziko

ČSOB za 1Q s rekordním očištěným ziskem, pomohl pokles nákladů na riziko

12.5.2011 14:01, aktualizováno: 12.5. 14:14
Autor: Redakce, Patria Online

Aktualizováno

Skupina ČSOB oznámila za první čtvrtletí meziroční pokles čistého zisku o 3 procenta na 3,78 miliardy korun, vlivem toho, že loňský výsledek zahrnoval vyšší pozitivní přecenění. Po očištění o jednorázové vlivy dosáhl udržitelný čistý zisk rekordní úrovně 3,660 mld. , a tím o procento překonal zisk z 1. čtvrtletí loňského roku. Udržitelný provozní zisk byl 8,324 mld. , což je mírný nárůst oproti 1. čtvrtletí 2010.

Vývoj výsledků ČSOB

csob 1Q

„Meziroční posun je výsledkem silného růstu čistého výnosu z úroků u úvěrů a depozit (dohromady +11 %), který byl ale z části kompenzován poklesem spojeným se snižováním rizika v investičním portfoliu,“ píše se v dnešní zprávě ČSOB. Meziroční pokles nákladů na riziko byl částečně kompenzován plánovanými investicemi v oblasti ICT.

Náklady na riziko meziročně klesly téměř o polovinu s tím, jak se ztráty ze znehodnocení úvěrů snížily na 437 mil. Kč a ukazatel nákladů na úvěrové riziko se snížil na 38 bazických bodů. Pokles byl částečně způsoben tím, že dříve oprávkovaní klienti si vedli lépe, než se čekalo, což se projevilo v rozpouštění opravných položek. Nejsilnější pokles nákladů na riziko zaznamenaly segmenty korporátních klientů a malých a středních podniků a leasing. Rizikové náklady klesaly také u hypoték.

Pozitivní dynamiku za 1Q vykázal čistý úrokový výnos ČSOB, který vzrostl o 2 procenta na 6,12 miliardy korun a čistá úroková marže o 2 bazické body na 3,40 procenta. Úvěrové portfolio se meziročně zvýšilo o 2 % na 404,3 mld. a depozita celkem meziročně rostla 3% tempem na 590,2 mld. .

„Z výsledků 1. čtvrtletí mám radost. Dosáhli jsme nejvyššího udržitelného zisku na jedno čtvrtletí v historii. Meziročně nám rostou objemy úvěrů i vkladů. Zároveň se nám daří snižovat rizikovost našich aktiv,“ komentoval výsledky Pavel Kavánek, generální ředitel a předseda představenstva ČSOB.

Mateřská belgická skupina KBC dnes ráno v rámci výsledků za první čtvrtletí roku zopakovala svoji připravenost k emisi akcií tuzemské ČSOB skrze IPO, zopakovala ale také svůj vyčkávají mód na vhodné podmínky na trhu. „Přípravy na uvedení menšinového podílu ČSOB pokračují. Jsme v pohotovostním režimu pro přistoupení k IPO, ke kterému přistoupíme po identifikaci optimálních podmínek na trhu pro úspěch celé transakce,“ uvedla skupina KBC v komentáři k výsledkům. 

Finanční ředitel skupiny Luc Popelier potom dopoledne uvedl, že ČSOB je ziskovější, než její nejbližší konkurent, kterým je Komerční banka (KB v 1Q se ziskem 3,376 mld. Kč, +5,2 % y/y), a KBC proto v rámci IPO bude požadovat vůči akciím Komerční banky valuační prémii.

(Zdroj: ČSOB)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data