Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Potenciální dopady řecké krize: Banky v regionu CEE mohou přijít o povolení matek k úvěrování

Potenciální dopady řecké krize: Banky v regionu CEE mohou přijít o povolení matek k úvěrování

16.05.2011 16:49, aktualizováno: 16.5. 17:31

Aktualizováno

Ať už restrukturalizace řeckého dluhu bude vypadat jakkoliv, neohrozí jen další rozvoj země samotné, ale skrze hubenější úvěrování může zpomalit i střední a východní Evropu. Toto varování v poslední době vyslali do světa nejen analytici investičních bank, ale i instituce světového významu – Mezinárodní měnový fond (MMF).

Pravděpodobnost restrukturalizace řeckého státního dluhu se stále zvyšuje. Evropské banky podle posledních informací Výboru evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS) a Goldman Sachs drží dluhopisy Řecka v hodnotě 101 miliard eur. Jako největší věřitelé z evropského bankovního sektoru (mimo řecké banky) vystupují: BNP Paribas (5 mld. EUR), Dexia (3,5 mld. EUR), Commerzbank (3 mld. EUR) či Société Générale (2,7 mld. EUR) – detailní přehled ZDE. V rámci středoevropského regionu by potom měla nejvíce utrpět kvůli znehodnocení investic do řeckých dluhopisů Komerční banka. V případě ztráty celé investice by totiž mohla odepsat až 4,5 miliardy korun (cca 35 % z loňského zisku) – komentář ZDE.

Reálné šíření negativních vlivů však nelze kvantifikovat jen pomocí expozic konkrétních bank vůči řeckým dluhopisům. Vztaženo na náš region střední a východní Evropy totiž bankovní sektor a jeho fungování v rámci ekonomiky zůstávají závislé na externím financování a rozhodování.

Rizikem dalšího vývoje je proto, že další vlna obav o dluhovou krizi okrajových zemí eurozóny přiměje mateřské finanční instituce k dramatickému omezení úvěrování u svých dceřiných bank působících na rychle se rozvíjejících trzích, jako tomu bylo před třema roky. Banky jako Société Générale, Erste Bank, ING či UniCredit Bank zkrátka mohou v případě obav zavelet k ústupu od dosud expanzivní úvěrové politiky, což může omezit další rozvoj korporátní sféra a spolu s ním i růst ekonomik střední a východní Evropy.

„Domníváme se, že současné problémy Řecka mohou mít výraznější dopad na rychle rostoucí Evropu,“ upozornil dnes v rozhovoru pro agenturu Neil Shearing, ekonom Capital Economics v Londýně. “Je to hádanka. Ale já se domnívám, že nyní může jít jen o klid před bouří,“ dodal.

Region CEE nebude v případě restrukturalizace řeckého dluhu v lehké pozici ani podle Mezinárodního měnového fondu. Fond ve zprávě publikované na konci minulého týdne upozornil, že východnější Evropa bude těžko odolávat šíření „nákazy“ ze západu s ohledem na silné bankovní a obchodní propojení. „V případě negativního scénáře, kdy by západoevropské banky utržily významné ztráty, mohou přistoupit k značnému snížení svých expozic vůči rychle rostoucí Evropě,“ domnívá se MMF a nabádá vládní činitele zemí, aby udělali vše, co je v jejich silách, aby „snížili svou zranitelnost“.

Tolik očekávané dopady „řízené“ restrukturalizace řeckého dluhu. Za ne zcela neprobádané vody však z analytického pohledu nelze považovat ani případný scénář „neřízeného“ bankrotu, který by mohl Řecko a další kandidáty postihnout v případě naprostého selhání jednání. Ačkoliv většina analytické obce nečeká, že k tomu dojde, shodují se také, že by dopad (minimálně v podobě velmi silné vlny averze vůči riziku) byl negativní i pro region CEE. Podle Christiana Kellera, analytika Barclays Capital, by došlo jak růstu CDS a výnosů tak k oslabení měn a akcií.

„Pokud bychom se domnívali, že existuje riziko radikálnějšího vývoje současné situace v eurozóně, potom v tržních cenách toto riziko započteno není,“ řekl Keller a dodal, že na východo- a středoevropském bankovním systému by se krizový vývoj podepsal hladem po likviditě.

Na stranu pochybovačů se v dubnové zprávě přidala i maďarská centrální banka. „Institucionalizovaný systém krizové řízení Evropské unie byl zatím schopen vyrovnat se s prohlubující se krizí eurozóny pouze mírně,“ uvedl maďarský tvůrce měnové politiky a dodal, že „to vše může mít značně negativní dopad“.

(Zdroje: Goldman Sachs, Citigroup , Bloomberg, WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty
11:52Komentář analytika: Růst prodejů LVMH zpomaluje, na rozdíl od konkurence však firma dále roste
11:30Powell potvrdil pozdější uvolnění, pozornost se ale přesouvá k výsledkům  
10:22Seidler: Ceny tržních služeb v březnu v souladu s běžným vývojem, ceny rostlinné výroby však skokově vzrostly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m