Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Potenciální dopady řecké krize: Banky v regionu CEE mohou přijít o povolení matek k úvěrování

Potenciální dopady řecké krize: Banky v regionu CEE mohou přijít o povolení matek k úvěrování

16.5.2011 16:49, aktualizováno: 16.5. 17:31

Aktualizováno

Ať už restrukturalizace řeckého dluhu bude vypadat jakkoliv, neohrozí jen další rozvoj země samotné, ale skrze hubenější úvěrování může zpomalit i střední a východní Evropu. Toto varování v poslední době vyslali do světa nejen analytici investičních bank, ale i instituce světového významu – Mezinárodní měnový fond (MMF).

Pravděpodobnost restrukturalizace řeckého státního dluhu se stále zvyšuje. Evropské banky podle posledních informací Výboru evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS) a Goldman Sachs drží dluhopisy Řecka v hodnotě 101 miliard eur. Jako největší věřitelé z evropského bankovního sektoru (mimo řecké banky) vystupují: BNP Paribas (5 mld. EUR), Dexia (3,5 mld. EUR), Commerzbank (3 mld. EUR) či Société Générale (2,7 mld. EUR) – detailní přehled ZDE. V rámci středoevropského regionu by potom měla nejvíce utrpět kvůli znehodnocení investic do řeckých dluhopisů Komerční banka. V případě ztráty celé investice by totiž mohla odepsat až 4,5 miliardy korun (cca 35 % z loňského zisku) – komentář ZDE.

Reálné šíření negativních vlivů však nelze kvantifikovat jen pomocí expozic konkrétních bank vůči řeckým dluhopisům. Vztaženo na náš region střední a východní Evropy totiž bankovní sektor a jeho fungování v rámci ekonomiky zůstávají závislé na externím financování a rozhodování.

Rizikem dalšího vývoje je proto, že další vlna obav o dluhovou krizi okrajových zemí eurozóny přiměje mateřské finanční instituce k dramatickému omezení úvěrování u svých dceřiných bank působících na rychle se rozvíjejících trzích, jako tomu bylo před třema roky. Banky jako Société Générale, Erste Bank, ING či UniCredit Bank zkrátka mohou v případě obav zavelet k ústupu od dosud expanzivní úvěrové politiky, což může omezit další rozvoj korporátní sféra a spolu s ním i růst ekonomik střední a východní Evropy.

„Domníváme se, že současné problémy Řecka mohou mít výraznější dopad na rychle rostoucí Evropu,“ upozornil dnes v rozhovoru pro agenturu Neil Shearing, ekonom Capital Economics v Londýně. “Je to hádanka. Ale já se domnívám, že nyní může jít jen o klid před bouří,“ dodal.

Region CEE nebude v případě restrukturalizace řeckého dluhu v lehké pozici ani podle Mezinárodního měnového fondu. Fond ve zprávě publikované na konci minulého týdne upozornil, že východnější Evropa bude těžko odolávat šíření „nákazy“ ze západu s ohledem na silné bankovní a obchodní propojení. „V případě negativního scénáře, kdy by západoevropské banky utržily významné ztráty, mohou přistoupit k značnému snížení svých expozic vůči rychle rostoucí Evropě,“ domnívá se MMF a nabádá vládní činitele zemí, aby udělali vše, co je v jejich silách, aby „snížili svou zranitelnost“.

Tolik očekávané dopady „řízené“ restrukturalizace řeckého dluhu. Za ne zcela neprobádané vody však z analytického pohledu nelze považovat ani případný scénář „neřízeného“ bankrotu, který by mohl Řecko a další kandidáty postihnout v případě naprostého selhání jednání. Ačkoliv většina analytické obce nečeká, že k tomu dojde, shodují se také, že by dopad (minimálně v podobě velmi silné vlny averze vůči riziku) byl negativní i pro region CEE. Podle Christiana Kellera, analytika Barclays Capital, by došlo jak růstu CDS a výnosů tak k oslabení měn a akcií.

„Pokud bychom se domnívali, že existuje riziko radikálnějšího vývoje současné situace v eurozóně, potom v tržních cenách toto riziko započteno není,“ řekl Keller a dodal, že na východo- a středoevropském bankovním systému by se krizový vývoj podepsal hladem po likviditě.

Na stranu pochybovačů se v dubnové zprávě přidala i maďarská centrální banka. „Institucionalizovaný systém krizové řízení Evropské unie byl zatím schopen vyrovnat se s prohlubující se krizí eurozóny pouze mírně,“ uvedl maďarský tvůrce měnové politiky a dodal, že „to vše může mít značně negativní dopad“.

(Zdroje: Goldman Sachs, Citigroup , Bloomberg, WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university