Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Potenciální dopady řecké krize: Banky v regionu CEE mohou přijít o povolení matek k úvěrování

Potenciální dopady řecké krize: Banky v regionu CEE mohou přijít o povolení matek k úvěrování

16.05.2011 16:49, aktualizováno: 16.5. 17:31

Aktualizováno

Ať už restrukturalizace řeckého dluhu bude vypadat jakkoliv, neohrozí jen další rozvoj země samotné, ale skrze hubenější úvěrování může zpomalit i střední a východní Evropu. Toto varování v poslední době vyslali do světa nejen analytici investičních bank, ale i instituce světového významu – Mezinárodní měnový fond (MMF).

Pravděpodobnost restrukturalizace řeckého státního dluhu se stále zvyšuje. Evropské banky podle posledních informací Výboru evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS) a Goldman Sachs drží dluhopisy Řecka v hodnotě 101 miliard eur. Jako největší věřitelé z evropského bankovního sektoru (mimo řecké banky) vystupují: BNP Paribas (5 mld. EUR), Dexia (3,5 mld. EUR), Commerzbank (3 mld. EUR) či Société Générale (2,7 mld. EUR) – detailní přehled ZDE. V rámci středoevropského regionu by potom měla nejvíce utrpět kvůli znehodnocení investic do řeckých dluhopisů Komerční banka. V případě ztráty celé investice by totiž mohla odepsat až 4,5 miliardy korun (cca 35 % z loňského zisku) – komentář ZDE.

Reálné šíření negativních vlivů však nelze kvantifikovat jen pomocí expozic konkrétních bank vůči řeckým dluhopisům. Vztaženo na náš region střední a východní Evropy totiž bankovní sektor a jeho fungování v rámci ekonomiky zůstávají závislé na externím financování a rozhodování.

Rizikem dalšího vývoje je proto, že další vlna obav o dluhovou krizi okrajových zemí eurozóny přiměje mateřské finanční instituce k dramatickému omezení úvěrování u svých dceřiných bank působících na rychle se rozvíjejících trzích, jako tomu bylo před třema roky. Banky jako Société Générale, Erste Bank, ING či UniCredit Bank zkrátka mohou v případě obav zavelet k ústupu od dosud expanzivní úvěrové politiky, což může omezit další rozvoj korporátní sféra a spolu s ním i růst ekonomik střední a východní Evropy.

„Domníváme se, že současné problémy Řecka mohou mít výraznější dopad na rychle rostoucí Evropu,“ upozornil dnes v rozhovoru pro agenturu Neil Shearing, ekonom Capital Economics v Londýně. “Je to hádanka. Ale já se domnívám, že nyní může jít jen o klid před bouří,“ dodal.

Region CEE nebude v případě restrukturalizace řeckého dluhu v lehké pozici ani podle Mezinárodního měnového fondu. Fond ve zprávě publikované na konci minulého týdne upozornil, že východnější Evropa bude těžko odolávat šíření „nákazy“ ze západu s ohledem na silné bankovní a obchodní propojení. „V případě negativního scénáře, kdy by západoevropské banky utržily významné ztráty, mohou přistoupit k značnému snížení svých expozic vůči rychle rostoucí Evropě,“ domnívá se MMF a nabádá vládní činitele zemí, aby udělali vše, co je v jejich silách, aby „snížili svou zranitelnost“.

Tolik očekávané dopady „řízené“ restrukturalizace řeckého dluhu. Za ne zcela neprobádané vody však z analytického pohledu nelze považovat ani případný scénář „neřízeného“ bankrotu, který by mohl Řecko a další kandidáty postihnout v případě naprostého selhání jednání. Ačkoliv většina analytické obce nečeká, že k tomu dojde, shodují se také, že by dopad (minimálně v podobě velmi silné vlny averze vůči riziku) byl negativní i pro region CEE. Podle Christiana Kellera, analytika Barclays Capital, by došlo jak růstu CDS a výnosů tak k oslabení měn a akcií.

„Pokud bychom se domnívali, že existuje riziko radikálnějšího vývoje současné situace v eurozóně, potom v tržních cenách toto riziko započteno není,“ řekl Keller a dodal, že na východo- a středoevropském bankovním systému by se krizový vývoj podepsal hladem po likviditě.

Na stranu pochybovačů se v dubnové zprávě přidala i maďarská centrální banka. „Institucionalizovaný systém krizové řízení Evropské unie byl zatím schopen vyrovnat se s prohlubující se krizí eurozóny pouze mírně,“ uvedl maďarský tvůrce měnové politiky a dodal, že „to vše může mít značně negativní dopad“.

(Zdroje: Goldman Sachs, Citigroup , Bloomberg, WSJ)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.05.2024
12:16Perly týdne: Kapitulace medvědích scénářů
11:32Itálie varuje, že dohoda o globální minimální dani nebude kvůli výhradám včas
11:29Sazby jsou znovu zdrojem nejistoty, akcie koncem týdne klesají  
10:45Důvěra v ekonomiku ČR se v květnu meziměsíčně mírně snížila, podle analytiků jde o jednorázový výkyv
9:08Rozbřesk: Vyšší než očekávaný růst mezd v eurozóně ECB od redukce sazeb neodradí
8:52Erste a VIG se obchodují poslední den s dividendou, globální propast mezi ekonomikami se rozšiřuje a futures jsou červené  
8:41ČEZ: Rozhodčí tribunál ICC zakázal ruskému Gazpromu vést v Rusku soud proti ČEZ
7:28Investice ve světě, který rychle stárne
23.05.2024
22:01Pozitivní Nvidia trhu nestačila  
17:25Vracení se k ziskům, nafukování bubliny devadesátých let a současná mezera
17:22Sentiment je překvapivě křehký. Narušil ho nenápadný report z ekonomiky  
16:02Česká exportní banka, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 23. května 2024
15:14Invesco: Jak to nyní vypadá na trhu aktiv s pevným výnosem
13:25Než otevře Wall Street: Elf Beauty, Live Nation, Snowflake  
12:10Polská skupina Allegro výrazně zvýšila čtvrtletní zisk, akcie reagují růstem o 8 %
11:03Skvělá Nvidia, slibná data... a vlažné dopoledne v Evropě  
10:52S&P: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu opět zrychlil
10:49Rozbřesk: Přirozená reálná dlouhodobá úroková míra směřuje na sever
9:43Aerolinky Wizz Air (+5 %) se po třech letech ztrát vrátily k celoročnímu zisku
8:51Evropa zahájí mírně pozitivně, výsledky zveřejnila Nvidia a Colt  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university