Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mezinárodní penězovody do Řecka nevyschnou. Zajistí prý přes 130 miliard eur. Dojde poprvé i na přímou pomoc „soukromníků“?

Mezinárodní penězovody do Řecka nevyschnou. Zajistí prý přes 130 miliard eur. Dojde poprvé i na přímou pomoc „soukromníků“?

09.06.2011 18:36, aktualizováno: 10.6. 9:16

Aktualizováno

Řecko by mělo mít po přijetí druhého záchranného balíku k dispozici více peněž, než mu bylo „jednorázově“ přislíbeno loni v květnu. Zatímco první úvěrová linka evropských vlád a MMF dosahovala celkové výše 110 miliard eur, po druhém kole by měla země již mít od věřitelů k dispozici již 132 miliard eur, vyplývá z neoficiálních informací agentury Bloomberg. Dalších 50 miliard má potom řecká vláda získat z prodeje státního majetku. Včetně výnosu z privatizace by tak země měla v následujících letech mít k dispozici částku přesahující asi o 20 miliard výši 170 miliardám eur, což je podle evropských odhadů právě částka, kterou Řecko potřebuje zalátání děr ve veřejných rozpočtech rozdrásaných dluhy.

Dva informované zdroje agentury Bloomberg z prostředí mezinárodních jednání tvrdí, že současné plány evropských vlád a Mezinárodního měnového fondu počítají s dodáním 45 miliard nových finančních prostředků. Dalších 57 miliard eur prý Řecko bude moci čerpat z první úvěrové linky otevřené loni, asi 50 miliard eur (podle plánu vlády ze čtvrtečního večera) má jít z privatizace a nakonec dalších asi 30 miliard eur by mělo být výsledkem přerolování splatnosti dluhopisů země.

Právě poslední jmenovaný zdroj financí – patrně ve formě „dobrovolné“ výměny řeckých dluhopisů za jiné s odlišnou dobou splatnosti – vyvolává největší otazníky. Zatímco Německo z pozice největší ekonomiky eurozóny opakovaně vystupovalo pro toto zapojení věřitelů ze soukromého sektoru, Evropská centrální banka je rezolutně proti a ratingové agentury vyhrožují prohlášeními o uvrhnutí Řecka do škatulky „bankrot“.

Držitelé dluhopisů musí přispět na druhou finanční pomoc pro Řecko významnou měrou, apeloval německý ministr financí Wolfgang Schäuble v dopise adresovaném tento týden kolegům z rady ministrů financí Evropské unie a z ECB. Věřitelé by měli podle člena německé vlády přistoupit na výměnu dluhopisů za dluhopisy delší o 7 let, aby dali této problémové zemi eurozóny více času na vyřešení ekonomických problémů. Loni v květnu očekávaný návrat Řecka s nataženou rukou na finanční trhy na konci letošního roku označil Schäuble za „více než nerealistický“ předpoklad.

Evropská centrální banka z těsné blízkosti sleduje mezi finančními trhy, vládami zemí eurozóny a MMF. Tato takzvaná troika se dohaduje, kdo záchranu Řecka zaplatí. Pokud se jim totiž dohodnout nepodaří, Řecko se může stát první zemí eurozóny, která bude nucena vyhlásit platební neschopnost.

Jean-Claude Trichet se dnes na tiskové konferenci ECB (samostatný článek zde) sice ohradil, že rozhodně nehodlá vést dialog s žádným konkrétním ministrem německé vlády, přesto došlo na další otázky namířené na situaci Řecka a spekulace, že se země patrně nevyhne platební neschopnosti.

Trichet zopakoval, že ECB je proti restrukturalizaci řeckého dluhu. "Odmítáme každou formu donucování. Naopak voláme po tom, aby se zabránilo všem formám úvěrové události a selektivní platební neschopnosti. A pochopitelně také platební neschopnosti v pravém slova smyslu," uvedl šéf ECB a v první části odpovědi přesto narazil na politické tlaky Německa, aby Řecko a MMF dostaly mandát umožňující zahájit proces zapojující do další finanční pomoci zemi přímo i držitele dluhopisů formou prodloužení splatnosti obligací.

(Zdroj: Bloomberg, Reuters, MediaFax)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m