Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vykloubení trhu

Vykloubení trhu

21.06.2011 10:36

Svět ekonomických analýz je i tak trochu kulturní fenomén. Každodenní výroba přehledů a předpovědí ze všech možných trhů, které jsou s železnou pravidelností rozesílány internetovou poštou do schránek obchodníků, klade nároky na jazyk a kompaktnost vyjadřování. Jak to tak bývá, čas od času se ujme slovní spojení, které je vpravdě sémantickým pokladem. Jedním z takových pokladů je termín „market dislocation“, který jsem poprvé zaregistroval v roce 2007, na počátku úvěrové krize. Trochu jsem pátral, zdali neexistuje přesná definice tohoto pojmu, který by se do češtiny dal přeložit jako „vykloubení trhu“, ale nic, co by mě nadchlo, jsem nenalezl. Za nejlepší pokus o definici by se dalo považovat tvrzení, že „…se jedná o stav, kdy zejména v důsledku nízké likvidity dochází k posunu cen do oblastí, které neodpovídají fundamentálnímu ocenění“. Tuto definici trochu devalvuje, že jsem ji nalezl v jakémsi článku z roku 2008 pojednávajícím o hypotečních cenných papírech, a tudíž je dnes jasné, že v tomto případě byla spíše vykloubena ona neuchopitelná substance, kterou nazýváme fundament a nikoliv ceny.

Proč to zmiňuji? Přestože vykloubení trhu není ekonomickým pojmem, je dle mého názoru nejlepším popisem stavu, ve kterém se dnes nacházejí finanční trhy. Fundament je slušně zakotven, avšak ceny ještě před několika týdny milovaných rizikových aktiv jsou sraženy k zemi obavami ze státních bankrotů jihoevropských zemí, ukončením Q2, nemovitostní bublinou v Číně a jinými hypotetickými hrozbami. Investoři mají blbou náladu, jelikož se trhy nechovají podle jejich předpokladů, což ještě posiluje negativní očekávání.

Vykloubení trhu je každopádně dočasná záležitost. Jednoho dne dojde k jejímu narovnání, vykloubená ruka se vrátí zpět do ramenního kloubu a bolest pomine. Jsou však dvě cesty, jak k tomuto návratu může dojít. Buďto se zvednou zpět stlačené ceny aktiv, nebo se změní fundament k horšímu. Která z těchto variant se naplní, je kardinální otázkou. Domnívám se, že nastane trochu z každého. Maličko se upraví ekonomická očekávání směrem dolů a ceny rizikových aktiv za čas opět začnou růst.

Někdo napsal, že člověk je zvíře, které si zvykne na všechno. Proč by si tedy neměl zvyknout i na trvale krachující řecký stát, který je nakonec vždy na poslední chvíli zachráněn? Život jde dál a na trhu je přece tolik lákavě levných akcií, komodit a měn…

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Tx to Pat from ex-pat
  05.07.2011 18:33

  Makléři a analysti něco napsat musí, že jo. Kartářka taky musí kecat, i když ví stejný prd. Grafy mají skoro stejnou prediktivní hodnotu jako kartičky. Ale dlouhodobě samozřejmě akcie vyhrají, šance krátkodobých spekulantů jsou lepší v casinu. Loučím se se všemi z Patrie - a ač často kritický - servis byl úžo, ani jedna chybička a ani jedna stížnost. Což nelze říci o mnoha zvučnějších firmách, you all know who I mean.
  Dan
 •  
  21.06.2011 14:39

  Já pouze nechápu, jak to hodlají doplatit, když se budou dále produktově propadat a úrok tedy relativně (zatím i absolutně!) poroste. 30% ročně na 5 let nebo kolik, to nemají ani Romové, takový dluhopis...
  DaVE
 •  
  21.06.2011 11:09

  Spíše by měl někdo napsat článek s názvem "Vykloubení průmyslové výroby v Čechách a blízké Evropě".Stále si tu někdo namáhá hlavu se záchrannými balíčky pro ten či onen stát,a jaksi se pozapomíná dodat,že vznik dluhových problémů Evropy je také ve špatné ochraně průmyslových výrobců v rámci regionu,z něhož se po letech stal pouze spotřební koš,který si nedokáže už sám vyprodukovat dostatek finančních prostředků.
  pozorovatel
 • Řecké strašidlo.
  21.06.2011 11:03

  Také se mi zdá, že si trhy nakonec na "Řecké strašidlo" zvyknou. Je zajímavé, že se nikdo z ekonomickofinančnických kapacit, nepokusil ani o přibližnou kvantifikaci dopadu na evropskou a potažmo světovou ekonomiku. Byla by to opravdu taková hrůza ?. Spíše se zdá že si ho pěstujeme, protože se nám hodí. Tak jako se nám hodí Mikuláš s čertem. Ale často používáných strašidel se přestnou bát i malé děti. Proto je také Mikuláš jen jednou ročně.
  /eye/
Aktuální komentáře
13.10.2019
13:33Víkendář: Uber, Fed a logika Sherlocka Holmese
12.10.2019
12:49Příchod strojů: Když akciové trhy ovládají počítače, algoritmy a pasivní manažeři
7:56Víkendář: V „rovnostářské“ Číně se zvyšuje nerovnost, stranictví se vyplácí
11.10.2019
22:03Wall Street uzavřela týden v zisku, Apple (+3 %) na historických maximech
17:33Jako křeček v kleci. Nebo vlastně ještě hůř
16:09Naděje nad dohodou o brexitu? Libra a britské akcie prudce rostou
15:38Koncert pro Paměť národa. Přijďte 28. října do Fóra Karlín
15:05Spiegel: Německá vláda zhoršila výhled ekonomiky na příští rok
14:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s. - Pozvánka na valnou hromadu
14:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s. - Navrhovaný rozvrh výplaty výnosu z cenného papíru
13:02Perly týdne: Panika není strategie, podmínka další rally a my chceme zvážit Standu
11:54Jaké chyby se objevují při investování? Příjďte na seminář pro začínající investory. Již příští čtvrtek!
11:05Íránský tanker prý zasáhly střely. Ropa vyletěla nahoru
10:42Velmi dobré jednání s Čínou a pokrok u brexitu. Trhy jsou v pátek v dobré náladě  
10:33M&B: Státem financované univerzitní vzdělávání je velmi neefektivní, existují lepší řešení
9:22Největší evropská softwarová firma SAP (+8 %) mění ředitele
9:18Rozbřesk: Británie a Irsko blízko dohodě?
8:55Naděje na obchodní příměří přetrvává, burzy mohou otevřít v plusu. Libra drží zisky  
8:42Státy EU chtějí efektivněji bojovat proti praní špinavých peněz
8:29USA a Čína obnovily obchodní rozhovory na nejvyšší úrovni

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y