Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ - Temelín začíná plnit ruské palivo, 2. blok do provozu před koncem července

ČEZ - Temelín začíná plnit ruské palivo, 2. blok do provozu před koncem července

22.06.2011 14:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Jaderná elektrárna Temelín začne dnes večer do reaktoru druhého bloku zavážet nové palivo TVEL. Dokončí tak přechod z amerického paliva na ruské. Na prvním bloku je palivo TVEL od loňska. Odstávka bude trvat o čtyři týdny déle. Práce se zpozdily kvůli problémům při uvolnění bloku ochranných trubek a následným dodatečným kontrolám, uvedl mluvčí elektrárny Marek Sviták. 

Odstávka začala 6. května a měla trvat do 23. června. Podle aktuálního harmonogramu obnoví druhý blok dodávku elektřiny ve třetí červencové dekádě. Energetici při odstávce mění všech 163 palivových souborů americké firmy Westinghouse za stejné množství paliva od ruské společnosti TVEL. 

Společnost TVEL, která je jedním z předních výrobců a dodavatelů jaderného paliva na světě, vyhrála v roce 2006 výběrové řízení na dodávku paliva pro elektrárnu Temelín do roku 2020. Po deseti letech provozu bloků nahradila původního dodavatele paliva, americký Westinghouse. 

Součástí odstávky je také plnění speciálního kontejneru Castor použitými palivovými soubory. Po následné kontrole bude kontejner převezen do skladu použitého paliva, který je v areálu elektrárny v provozu od loňského září. Zaplní tu druhou ze 152 skladovacích pozic, které elektrárně vystačí na 30 let provozu. 

Při odstávce energetici zkontrolují turbogenerátor, hlavní cirkulační čerpadla a další důležitá zařízení. Na plánovaných pracích se bude kromě zaměstnanců ČEZ a podílet asi 600 pracovníků z 50 dodavatelských firem.

(Zdroj: ČEZ, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.05.2026
10:55Ziskový výlet mimo historická měřítka
9:35Slimmon: Rally je příliš našponovaná, s nákupy počkejte na pokles  
9:30Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o rozhodnutí o zisku Společnosti
30.04.2026
22:52Apple doručil lepší než očekávané výsledky. Růst táhly iPhony a služby, pomohla i Čína
22:00Americké akciové indexy se obchodují na nových maximech  
21:003M FUND MSI SICAV a.s: Výroční zpráva za rok 2025
20:00ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva 2025
19:00Direct Financing s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2025
17:15J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
17:15J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
16:46ENERGO-PRO Green Finance s.r.o. – Výroční zpráva 2025
16:37Traders Talk: Google překvapil, Meta dál pálí miliardy a CSG padá na nová minima
16:33EPH Financing CZ, a.s.: Výroční zpráva za rok 2025
15:52JTPEG Financing CZ I, a.s.: Výroční zprava za rok 2025
15:32SAB Finance a.s.: Výroční finanční zpráva 2025
15:25Auctor Finance CZ, s.r.o.: Roční finanční zpráva emitenta za rok 2025
15:25Braňo Soták: Ďábel se skrývá v cloudu. Alphabet ho má, Meta nikoliv  
15:20Americká ekonomika začala letošek zrychlením, za odhady ale zaostala
15:07ECB úrokové sazby opět nezměnila, poukázala na rostoucí rizika
14:38Cloud Amazonu zrychluje nejvíce za 15 kvartálů, slabší výhled na provozní zisk však tlumí nadšení  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index ISM v průmyslu