Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BofAML o italských dluhopisech: Kdysi bezpečnější než německé, nyní podceňovanou hrozbou pro globální ekonomiku

BofAML o italských dluhopisech: Kdysi bezpečnější než německé, nyní podceňovanou hrozbou pro globální ekonomiku

13.7.2011 12:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Bank of America Merrill Lynch uvádí, že mezi lety 1995 a 2000 se veřejný dluh nacházel na 118 % HDP, tedy o 63 procentních bodů výše než dluh Německa. Reálný úrokový diferenciál mezi desetiletými italskými a německými dluhopisy ale v tu dobu dosahoval negativních hodnot, což dokazuje, že investoři považovali německé dluhopisy za rizikovější. Historie ukazuje, že toto ocenění rizika bylo chybné a podle Bank of America Merrill Lynch není pravděpodobné, že se někdy navrátí. Tabulka ukazuje historický nominální a reálný úrokový diferenciál mezi italskými a německými dluhopisy a rozdíl v zadlužení těchto dvou zemí:

ita1

Podle BofAML jde nyní Itálie cestou ke krizi. Její spready v posledních dnech prudce vzrostly a přestože by tento rok měla eliminovat svůj primární deficit, poměr jejího dluhu k HDP je po Řecku druhý nejvyšší v eurozóně. Navíc je očekávaný růst italské ekonomiky velmi nízký. Pokud budou spready růst i nadále podobným tempem, náklady půjček by se během týdne mohly dostat na úrovně, které posunou dluhovou dynamiku do neudržitelného pásma. Graf ukazuje vývoj výnosů italských a španělských dluhopisů a odhadovanou hranici, při které je dluhová dynamika stále udržitelná:

ita2

BofAML také uvádí, že italský dluhopisový trh je po japonském a americkém třetí největší na světě, i když s velkým odstupem. Pohledávky zahraničních bank za Itálií jsou mnohem vyšší, než je tomu u zbytku regionu, jak ukazuje následující tabulka:

ita3

Zvětšující se problémy na trhu s italskými dluhopisy tak podle BofAML představují hrozbu pro oživení celé globální ekonomiky a pro finanční trhy, „zdá se přitom, že trhy nyní toto riziko podceňují.“

Zdroj: FT Alphaville


Váš názor
 • To je teda paráda
  13.7.2011 13:15

  Takže Taliani sa môžu stavať aj na hlavu, okresať výdavky, dostať bilanciu do plusu, je im to houby platné, pretože stačí, že im v Amerike znížia rating a behom týždňa im narastú úroky tak, že to nikdy nemôžu splatiť? To sa potom už vôbec nedivím, že USA môžu mať akúkoľvek bilanciu, im nehrozí nič, pretože stačí na odvrátenie pozornosti znižovať ratingy v Európe. Americký monopol na ratingové agentúry im proste dáva možnosť rozhodovať o bytí a nebytí akejkoľvek ekonomiky ? No zbohom. Však naše zadľženie tiež nie je malé, v ČR okolo 130 000 Kč na hlavu, na Slovensku podobne, zakrútia nám krkom, kedykoľvek si len spomenú.
  Juro
  • Mno to sou tedy spiklenci
   13.7.2011 13:31

   zakroutí nám (a) krknem ;)
   Bo
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba