Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vsjo jásno a pýcha předchází pád

Vsjo jásno a pýcha předchází pád

15.07.2011 19:07

Není to zas tak dávno, kdy západ a zejména MMF vedený školastiky ze Spojených států, poučoval asijské státy o tom, jak správně vést ekonomiku a budovat finanční systém. Dnešní skóre rozvíjejících se a rozvinutých ekonomik na poli ekonomické politiky ale hovoří trochu jinou řečí než tomu bylo například po Asijské krizi. Ne že by rozvíjející se ekonomiky neměly své problémy, západ je ale značně zadlužen, hrozí mu defaulty a minimálně část jeho bankovního systému je stále dosti vratká. Pýcha v tomto smyslu přesně podle známého úsloví předcházela pád.

Již dlouhé měsíce se z USA ozývá téměř unisono kritika eurozóny. Excelují zejména média jako CNBC, či WSJ. Jejich komentáře mi někdy připomínají vtip o tlači v tehdejším Sovětském svazu: Jednoho dne tam vyšly noviny, ovšem bez písmen. Když si čtenáři stěžovali, odpověď zněla: Počemu bukvy? Vsjo jásno! Zrovna tak mají „jásno“ v USA – Evropa se není schopná na ničem domluvit, každý krok je jen oddalováním skutečného řešení problému, všechno by se mělo nechat padnout ... Počítám, že ve chvíli, kdy by se domino začalo hezky pokládat a na obrazovkách by blikala červená čísla blížící se dvojciferným, tak by začaly ze stejných míst znít ty samé hlasy s břitkou kritikou toho, že někdo něco nedělá, že se neposkytuje pomoc ...

Uvedeným nechci naznačovat, že si Evropa vede skvěle – nevede. Ani že silácké řeči zní jen zpoza oceánu - papouškují je i někteří na starém kontinentě. Chci říci jednoduchou věc – komplexní problémy mají z definice nejasná řešení, pravděpodobnost úspěchu je tak 51:49. Pokud má někdo „jásno“, předchází to pád.

Pokud bychom pak podle mustru pýcha - pád projektovali vývoj v USA, vydají se brzy podobnou cestou, jako eurozóna. Vývoj posledních dnů vlastně ukazuje, že se už vydaly. Nezdá se, že by debaty o zvýšení dluhového limitu byly vzorem toho, jak efektivně vyjednávat, či jak efektivně řešit komplexní problémy. Na to, že se tam na rozdíl od Evropy dohadují jen dvě strany, které by měly mít společný národní cíl, toho naši američtí přátelé moc nepředvádí*.

Na závěr by se hodilo nějaké vygradování, za nejlepší jsou zdá se považovány poučky, či zobecnění. Svádí to proto k tomu napsat něco jako „nebuďme pyšní a nepoučujme“. Této pasti se ale vyhnu, protože podobné rady o nepoučování popírají samy sebe.


*Na finančních trzích je patrný silný vliv amerických médií, je proto dobré být si vědom toho, kterým směrem se často vychylují. Mimo výše uvedeného to bylo nedávno jasné třeba na kauze DSK. Jsem dalek toho, abych na kauzu samotnou měl nějaký názor. Rychle si ale šlo všimnout toho, jak měli v USA opět okamžitě „jásno“. Poukazoval na to u nás např. Daniel Anýž, když psal, jak „Nouriel Roubini patřil k těm nemnoha na americkém břehu Atlantiku, kteří v době květnového zatčení šéfa MMF upozornili, že i v případě DSK by měla platit presumpce neviny a že na něj mohla být nalíčena past ... Především americká média přijala odsouzení DSK jako hotovou věc. Skutečnost je ovšem ještě o něco složitější a možná i zajímavější, protože v kauze DSK se jasně projevilo, jak jsou novináři, aniž by si to přiznávali, ovlivněni, ne-li determinováni, svým národnostním a kulturním zázemím“.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 •  
  19.07.2011 19:53

  Tak, tak. Jestlipak taky přidáte revizi svého odhadu roku 2050? ;-)
  Kalka.
  •  
   19.07.2011 20:11

   http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/239484-teenager-na-floride-ubil-rodice-kladivem-a-svolal-do-domu-vecirek.html do roku 2050 bude v americe spousta vecirku :)
   Azb
Aktuální komentáře
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  
14:28Turkstream ještě letos: Gazprom začal plnit ropovod do Turecka, Bulharska, Srbska, Maďarska
13:11Perly týdne: Olivy za Airbus, neuvěřitelné měnové trhy a u nás sociální bezpečí, ale 2 600 dětí bez domova
12:21Volvo přijelo s chmurným výhledem na příští rok (komentář analytika)  
11:19Britské hlasování se blíží a libra mírně roste. Stoupá napětí, nikoli skepse  
11:06Damodaran radí investorům: Jděte tam, kde je nejméně vidět
10:13ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
9:44Renault (-12 %) horším odhadem pro zisk i tržby zahrál na temnou notu
9:34Rozbřesk: Projde dohoda o brexitu britským parlamentem? Velká otázka pro trhy
8:57Smíšená čínská data mohou burzy naladit negativně. Jak vyhodnotí čísla z Avastu?  
8:39Člen bankovní rady Michl: V listopadu budu hlasovat pro ponechání sazeb
8:34Růst čínského HDP ve třetím kvartálu zpomalil: 6 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data